Slackware: kako naci mrezu?

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Dec 2012, 17:41


Nemaš net? A je li postoji mogućnost da se konektuješ preko žičane konekcije (povežeš ruter/modem kablom sa računarom)? Ako da, uradi to i zatim ponovo pokreni slackpkg update.

Ako ne, druga varijanta je da instaliraš paket sa DVD-a. CD 1 ili USB instalacija ne sadrži ovaj paket. DVD ga sadrži u direktorijumu extra/wicd. Paket ćeš instalirati korišćenjem komande installpkg:

Code: Select all

installpkg wicd-1.7.2.4-i486-4.txz
Naravno, potrebno je da se prvo prebaciš u odgovarajući direktorijum pre pokretanja komande. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Dec 2012, 17:48


Btw, postoji mogućnost da je u pitanju potreba za instalacijom dodatnog firmvera. Ali proveravao sam koliko su ažurne firmware datoteke u Slacku (kernel-firmware paket) i nisam video razliku u odnosu na zvanični git repo Linuks kernela. Jedino ako nije potreban dodatni firmware.

Još jedna mogućnost je da je potrebno sprečiti pokretanje nekog drajvera koji se možda pokreće a nije optimalan za tvoju karticu. Ovo se može desiti jer se ime drajvera za ovaj čip u skorije vreme menjalo.

Elem, nijedno ni drugo ne mora obavezno biti slučaj. Zato prvo probaj ove jednostavne metode koje smo kolege i ja predlagali ranije u temi.



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 15
Joined: 19 Dec 2012, 20:21

Post Napisano: 26 Dec 2012, 11:09


prebacio sam se u / SlackDVD / extra / wicd i onda sam otkucao komandu kkoju si ti rekao i evo:

Code: Select all

Cannot install wicd-1.7.2.4-i486-4.txz: file not found



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 15
Joined: 19 Dec 2012, 20:21

Post Napisano: 26 Dec 2012, 13:04


sad sam uspeo da install wicd ali opet ne prepoznaje mrezu kada ga pokrenem :(



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Dec 2012, 20:25


Posle instalacije moraš ili ručno da pokreneš wicd servis (mada mislim da sam ovo opisao ranije u temi) ili da restartuješ računar. Neće odmah biti spreman za upotrebu.

Elem, ako čak ni nakon restarta ne radi, onda je verovatno stvar u neodgovarajućem drajveru, pogrešnoj detekciji ili nedostatku firmvera (što se da rešiti).



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 26 Dec 2012, 22:08


Na MC forumu sam tražio izlaz komande iwlist wlan0 scan koja je pokazala da adapter nije prepoznat/aktivan. Isti problem je stefke001 imao i sa Debianom ranije. Problem je u neodgovarajućem firmware-u.

@stefke001

Daj nam izlaz sledećih komandi (u terminalu ih kucaš kao root korisnik)

Code: Select all

dmesg | grep -i rt

Code: Select all

lsmod | grep rt2
Mala napomena. Pokušaj da nam iskopiraš izlaz ovih komandi a ne da ih prepisuješ. Veoma je važno da imamo precizne izlaze jer i najmanja greška u kucanju može nas povesti na pogrešan put. Pošto na tom računaru na kom izvršavaš komande nemaš net, najbolje je da komande iz terminala iskopiraš u txt fajl, taj fajl prebaciš preko usb-a na komp na kome imaš net i prikačiš neophodne fajlove u sledećoj poruci.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 15
Joined: 19 Dec 2012, 20:21

Post Napisano: 27 Dec 2012, 10:04


Ok, hocu samo sto trenutno nije usb kod mene a praznih CD/DVD nemam pa cu kasnije da vam dam izlaz komandi :D .



Povremen korisnik
Povremen korisnik
offline
User avatar

Posts: 15
Joined: 19 Dec 2012, 20:21

Post Napisano: 29 Dec 2012, 14:59


Sada sam trenutno u Madjarskoj pa necu moci jos jedno 4-5 dana da odgovaram :D


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests