Grub2 sucks

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 30 Mar 2014, 10:02


Jel se to ja tripujem ili je Grub2 u najmanju ruku komplikovan, konfuzan i nepraktičan? :rolleyes:
Konfiguracioni fajlovi su mi potpuno kriptični u odnosu na staru, dobru jednostavnost prethodnog Gruba
Zaista mi nije jasno što nisu ubacili u stari Grub mogućnost da radi sa UEFI mašinama i GPT particijima - kada postoji elilo ne vidim šta bi i ovde bio problem?
Ovako čoveku dođe da se vrati na stari dobri lilo ili da koristi neki stariji distro jer ja ne koristim niti GPT niti UEFI (koliko vidim jedino Gentoo ima u portage stablu Grub Legacy)



offline
User avatar

Posts: 5
Joined: 18 Aug 2012, 10:11

Post Napisano: 30 Mar 2014, 13:21


Ja koristim GPT ali ne i EFI, to sam iskljucio u BIOS-u (ako se tako moze nazvati ovo nesto na mom laptopu).
Skontao sam da je zivot previse kratak da bih se mucio s GRUB-om :)
Probaj extlinux, ako mozes skini Archov source, jer on ima automatiziranu skriptu, a i sam config je krajnje jednostavan da ga mozes skoro i sam napisati.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 31 Mar 2014, 08:43


Za ručno podešavanje da. GRUB2 pokušava da automatizuje sam proces instalacije bootloadera i detekcije instaliranih operativnih sistema. Ovo je, kao i svaka automatizacija, super kad radi, ali pakao kad ne radi.

LILO je prilično jednostavan za instalaciju, podešavanje i korišćenje. Pogotovo kod jednostavnijih boot kombinacija.

ExtLinux preferiraju Archovci. Pretpostavljam da Slamd64 dolazi iz te pozadine. Ne znam kad (i da li) je Arch prešao na ExtLinux. Do skoro je koristio GRUB 0.9x. Ono što znam je da je ExtLinux ograničen na Ext2/Ext3/Ext4 i nije u širokoj upotrebi.

Elem, primena Arch podešavanja na Slack bi potencijalno mogao biti problem za nekog ko nema bar osnovno poznavanje boot procesa oba sistema. Arch koristi Systemd, Slack koristi BSD-oliku Sysvinit konfiguraciju. Arch koristi rc.conf za neka sistemska podešavanja, kod Slacka ne postoji pandan. Itd...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests