Skype 4.3 odbacuje ALSA

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Jun 2014, 10:14


Microsoft® je objavio svežu verziju Skype za GNU/Linux, verziju 4.3. Ono po čemu je karakteristična ova verzija je to da se u ovoj verziji odbacuje podrška za ALSA. Slackware koristi ALSA sistem za zvuk tako da ovo može biti kraj Skype nadogradnje na Slacku.

Za sada je jedino preporuka ne raditi nadogradnju :)

Izvor i korisni linkovi:
http://alien.slackbook.org/blog/skype-d ... t-for-alsa" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blogs.skype.com/2014/06/18/skype-4-3-for-linux/" onclick="window.open(this.href);return false;
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 34
Joined: 16 Jun 2014, 18:40

Post Napisano: 20 Jun 2014, 11:37


Kad smo već kod toga. Da li je preporučljivo, odn. da li se korsnicima savetuje da NE instaliraju PA? (Volim ono da pređe glasnost 100%, šta da radim :) )

Ako je moguće, koji je najbezbedniji način...?

Hvala.

Ontopic.: Skajp ne koristim, tako da problema za mene nema :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 20 Jun 2014, 11:52


Nisam nikad pokušavao da instaliram PA na Slacku jer nisam nikad imao potrebu za tim, ALSA je bila i još uvek je - sasvim dobro rešenje.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Jun 2014, 18:27


Kod mene je instaliran, ali "stoji". Koliko vidim u izlazu htop, nekakav daemon je aktivan. Ali ja ga ne osećam i aplikacije sasvim normalno koriste direktno alsu. Nemam instaliran pavucontrol ili bilo šta drugo.

Alienbob je u pravu da je Alsa generički audio interfejs na GNU/Linuksu. Mada, Ubuntu, Mint i Fedora već godinama koriste Pulseaudio. Nekome ko dolazi sa ovom pozadinom bi možda bilo potpuno prirodno da izgradi aplikaciju sa Pulseaudiom. Pa čak i do tog nivoa da bi moga smatrati da to tako treba.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 04 Aug 2014, 14:40


Na Skype forumu je počela priča oko nemogućnosti korisnika linuxa da se loguju na starije verzije programa. Pod starije verzije se pominju sve verzije < od 4.3.

http://community.skype.com/t5/Linux/Hav ... light/true" onclick="window.open(this.href);return false;
https://support.skype.com/en/faq/FA3443 ... sing-skype" onclick="window.open(this.href);return false; - deo gde piše Skype for Linux 2.2/4.2.

Kod mene skype (4.2) na 3 Slack računara radi bez problema.

Naime, korisnicima se pojavljuje poruka (primer u drugom linku) da ne mogu da uspostave komunikaciju sa serverom.
Da li još neko ima bilo kakve informacije? Ima li istine neke u tim pričama?
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 04 Aug 2014, 20:16


Moram da se ispravim. Kasnije sam primetio da je postojao problem sa nekim aplikacijama koje puštaju zvuk. Mrzelo me da se time bavim pa sam deinstalirao pulseaudio. Bar nativnu 64-bitnu verziju. 32-bitna multilib verzija je još instalirana. Sa 32-bitnim aplikacijama nisam primetio problem.

Za sada nemam nameru da se bavim time. Ali jednom prilikom ću morati da pogledam šta je konkretno bilo u pitanju i postoji li neko jednostavno rešenje. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 04 Aug 2014, 22:12


Nije samo što odbacuje alsa nego odbacuju i korisnike.... I mene su upravo izlogovali i ne mogu da se logujem.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Aug 2014, 07:38


Ne govorim konkretno o Skypeu, već o pulseaudio. :) Poslednji put sam bio primoran da koristim Skype pre nedelju-dve. I tad je radio ok. Posle nisam probao.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 05 Aug 2014, 10:19


stereo wrote:Nije samo što odbacuje alsa nego odbacuju i korisnike.... I mene su upravo izlogovali i ne mogu da se logujem.
To je i očekivani model ponašanja jer se oni u svim domenima svog poslovanja trude da postave svoja pravila i da onemoguće bilo kog korisnika da od tih pravila odstupa. Nažalost, Skype je mega-popularan, za neke ljude i nezamenljiv servis (ne možete zamisliti koliko ozbiljnih formi skajp koristi kao metod komunikacije sa izdvojenim prodajnim objektima) i u nedostatku alternative jedino pitanje koje se postavlja je da li nam je neophodan ili ne. Ako je odgovor potvrdan, PA je mala cena koju treba "platiti" - instalira se relativno brzo, skoro da nisu potrebna nikakva podešavanja (osim instalacije alsa-plugins paketa kako bi aplikacije poput FF, Chrome i sl. mogle da reprodukuju zvuk istovremeno sa nekim drugim izvorom).
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Aug 2014, 08:37


Danas dobih na mail obaveštenje da se stare verzije Skypea povlače iz upotrebe:
We are now retiring older versions of Skype and it appears that
at some point you signed into Skype with one of these.
To continue signing into Skype on Linux you'll need to download
the latest version. The new version comes with improved performance,
the latest features and security updates, so you'll get
the best possible Skype experience.
U mailu je bio i sledeći link:
http://blogs.skype.com/2014/07/16/updat ... xperience/" onclick="window.open(this.href);return false;


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests