Instalacija programa i odrzavanje sistema

Ukoliko imate problema sa instalacijom ili korišćenjem nekog programa, ovo je pravo mesto za vaše pitanje.

Moderators: Slackmuz, Urednik

Post Reply

offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 15 Feb 2018, 15:17

Post Napisano: 15 Feb 2018, 17:05


Pozdrav svima, nov sam clan foruma pa me zanima par stvari. Pre neki dan sam odlucio da predjem sa distribucija (Arch,Debian, itd) koje koriste paket menadzere na Slackware gde sam vodis racuna o paketima sto mi se i svidelo. Drugi razlog je to sto zelim da naucim kako funkcionise sysV init i upravljanjem procesima al' to cu u drugoj temi.

1.) Da li sve pakete (programe) i dependecy instaliram preko sajta slackbuilds.org? I da li je neophodan redosled ili mogu prvo program pa dependencies tog programa?
2.) Preko paket menadzera sam proveravao da li imam neke apdejtove vazne za sigurnost sistema, kako se to proverava u Slackware-u?

Izvinjavam se ako je ove teme vec bilo i sto su pitanja malo glupa. Pokusavam da se snadjem i da skapiram kako sve fukncionise, i da promenim tu losu naviku na paket menadzere gde nisam znao vise sta imam na sistemu. :angel:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 15 Feb 2018, 20:21


Prvo, dobro nam došao (i dugo ostao) :).
Slobodno prelistaj forume i potforume, mislim da ćeš vrlo brzo naći ono što te zanima. Najbitnije je da se osećaš kao kod svoje kuće. To naravno, ne znači da si prepušten sam sebi, mi smo svakako tu da pomognemo. Pošto sam ja trenutno "dežurni", potrudiću se da ti odgovorim na neka (ako ne i na sva) pitanja koja si sada postavio. Mada, redosled će biti malo drugačiji :)
Micko wrote:
15 Feb 2018, 17:05
2.) Preko paket menadzera sam proveravao da li imam neke apdejtove vazne za sigurnost sistema, kako se to proverava u Slackware-u?
U Slackware-u takođe postoji menadžer paketa i njegova uloga je takođe nadogradnja instaliranog sistema i programa koji su deo osnovne instalacije (zvaničnih paketa koji čine Slackware distribuciju). Meadžer paketa koji se koristi na Slackware sistemu je slackpkg. U ovoj temi je detaljnije objašnjeno kako se on koristi. Proširenje njegovih mogućnosti donosi paket pod nazivom slackpkg+, a više o njemu možeš saznati u ovoj temi.
Micko wrote:
15 Feb 2018, 17:05
1.) Da li sve pakete (programe) i dependecy instaliram preko sajta slackbuilds.org? I da li je neophodan redosled ili mogu prvo program pa dependencies tog programa?
Lokacija slackbuilds.org ne nudi gotove pakete već nudi samo preuzimanje SlackBuild skripti (pomoću kojih se vrši kompajilarnje programa iz izvornog koda i kreiranje paketa koji se nakon toga instalira na sistem. Više o tome možeš pronaći u ovoj temi. Mnogi Slackware korisnici imaju svoje repoe sa već kompajliranim paketima (i neophodnim zavisnostima) i njih možeš koristiti ako ne želiš kompajlirati sve iz izvornog koda.

Pogledaj ovaj spisak tema, biće ti od velike koristi (pomoći će ti da brzo "uhvatiš priključak"):
:arrow: viewtopic.php?p=23822#p23822

Pozdrav :beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 15 Feb 2018, 15:17

Post Napisano: 16 Feb 2018, 01:36


drummer, hvala na ovako toploj dobrodoslici i na ovako detaljnom odgovoru! :-)

Bacam se sad na citanje svih ovih stvari sto si mi poslao.Sad se malo glupo osecam sto nisam uspeo sam da ih nadjem sam, ispade da sam bio lenj :angel:

Naucio sam da kreiram/instaliram pakete sa slackbuild.org. Jedino me zbunilo kod nekih gde ima dosta dependecy-ija, pa sam zato pitao da li to sve treba tako rucno ili postoji neki drugi nacin. Inace svidja mi se takav nacin instalacije jer tako naucim i znam sta mi treba za koji program. Mnogo mi se svideo Slackware, jedva cekam da sredim sve. Hvala jos jednom! :-)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 16 Feb 2018, 09:03


Micko wrote:
16 Feb 2018, 01:36
Bacam se sad na citanje svih ovih stvari sto si mi poslao.Sad se malo glupo osecam sto nisam uspeo sam da ih nadjem sam, ispade da sam bio lenj :angel:
Nema potrebe da se osećaš glupo, ovde je prava drugarska atmosfera i niko ti neće ništa zameriti. Ne postoje glupa pitanja, samo se ljudi nekad zamore pa ih mrzi da odgovore, a nekad jednostavno nisu sigurni koji odgovor bi dali pa spucaju ono čuveno RTFM :). Kolega @bocke je napravio one korisne indeks teme u kojima je sve taksativno navedeno, pa je nama koji smo navikli na to (i koji smo bili tu kada ih je pravio) lakše da se snađemo. Radimo na tome da i korisnicima bude lakše da se snađu :beer:
Micko wrote:
16 Feb 2018, 01:36
Naucio sam da kreiram/instaliram pakete sa slackbuild.org. Jedino me zbunilo kod nekih gde ima dosta dependecy-ija, pa sam zato pitao da li to sve treba tako rucno ili postoji neki drugi nacin. Inace svidja mi se takav nacin instalacije jer tako naucim i znam sta mi treba za koji program. Mnogo mi se svideo Slackware, jedva cekam da sredim sve. Hvala jos jednom! :-)
Da, SlackBuild skripte možeš skidati i kompajlirati svaki paket posebno, a možeš koristiti i automatizovane alate kao što su sbopkg i sbotools koji automatski kompajliraju i sve neophodne zavisnosti (u redosledu koji je naveden na slackbuilds.org a koji je veoma bitan).
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 Feb 2018, 15:45


Pridružujem se dobrodošlici. :)

Mešam se samo da bih dodao informaciju vezanu za sbopkg. Mislim da je pomenuto u jednoj od tema u indeksnoj temi, ali za svaki slučaj...

Sbopkg podrazumevano ne "računa" zavisnosti, ali se lako može naterati da ih iskalkuliše. U tu svrhu koristimo alatku koja dolazi uz sbopkg koja se zove sqg.

Ukratko: sqg -a generiše informacije o zavisnostima za sav SlackBuilds.org softver.

Ako te zanima više informacija, sledi detaljnije objašnjenje:

Neka osnovna upotreba bi bila:

Code: Select all

su
sqg -a


Ovo će generisati osnovne datoteke sa informacijama o zavisnostima. Imaj u vidu da će ovo biti osnovne zavisnosti. Ako paket ima opcionalne zavisnosti koje želiš da dodaš, informacija o zavisnostima su obične tekstualne datoteke u kojima je naveden redosled izgradnje (queue). Nalaze se u /var/lib/sbopkg/queues.

Informacije o opcionalnim zavisnostima možeš dobiti ako pogledaš sbopkg.org stranu za željeni softver. Ili ako koristiš opciju -R tokom instalacije programa sa sbopkg sa komadne linije. Primer: "sbopkg -R -i skype". Ovo će prikazati informacije o softveru, obično uključujući i informacije o zavisnostima.

Ako instaliraš softver pomoću sbopkg i postoje informacije o zavisnostima, sbopkg će te pitati da li želiš da izgradiš samo paket ili i sve zavisnosti (queue). Ovde možeš ukucati p za paket ili q kako bi bile uključene i sve zavisnosti.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 16 Feb 2018, 17:27


Micko wrote:
16 Feb 2018, 01:36
Naucio sam da kreiram/instaliram pakete sa slackbuild.org. Jedino me zbunilo kod nekih gde ima dosta dependecy-ija, pa sam zato pitao da li to sve treba tako rucno ili postoji neki drugi nacin. Inace svidja mi se takav nacin instalacije jer tako naucim i znam sta mi treba za koji program. Mnogo mi se svideo Slackware, jedva cekam da sredim sve. Hvala jos jednom! :-)
Alatka sbotools - radi sve - instalira i zavisnosti i pruža mogućnost uključivanja i opcionih zavisnosti.
Alatka sboui - dodatno pojednostavljuje instalacije i kompatibilna je kako sa sbotools, tako i sa sbopkg...
Dobrodošao - nisi pogrešio!



offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 15 Feb 2018, 15:17

Post Napisano: 16 Feb 2018, 23:24


Pozdrav ljudi, evo mene nazad! :) Danas sam odradio update sistema preko komande "slackpkg update && slackpkg upgrade-all" prethodno me zezao mirror za Srbiju, pa mi je jedino radio na Bugarskom. Od 13h pa sve do sad je radio, sad ne znam da l' je to do mirrora, ili moje slabe konekcije. Sad treba da se bacim na instalaciju nekih svojih programa koji su mi potrebni. Primetio sam da mi ovde firefox nije na poslednjoj verziji, pa cu istraziti preko ovih tema koje ste mi poslali kako se apdejtuje paket. Tek treba da proucim ovde alatke koje ste mi preporucili, jednu po jednu pa cu i sam videti koja mi najvise odgovara. Imam jos par nekih sitnica da sredim oko laptopa, F3 i F2 mi ne rade za brightness, pa cackam po sistemu da nekako namestim. Da ne moram stalno preko terminala da povecavam. Jos na sve to proucavam sysV init koji se meni licno mnogo vise svideo od systemd-a, nekako mi logicnije funkcionise. Govorim iz perspektive prosecnog korisnika, al' jos ne mogu da sudim o tome dok sam pocetnik, da ne davim o tome u ovoj temi. Sve u svemu , hvala vam ljudi jos jednom, javljam se kad sve ovo sredim (nadam se brzo) pa cu okaciti i skrinsot svog Slackware-a ;)



offline
User avatar

Posts: 6
Joined: 15 Feb 2018, 15:17

Post Napisano: 17 Feb 2018, 12:08


Za brightness sam se nekako snasao, ubacio sam komandu " echo -n 20 > /sys/class/backlight/radeon_bl0/brightness " u keyboards shortcut i namestio na F3 ... Ako neko ima bolju soluciju, javljajte :)

Za slackpkg moram reci da mi nije radilo kako treba, posle upgrade-all, na kraju mi ispise da moram ponovo da upgrade-ujem, a prethodno mi ispisivao u terminalu da skida fajlove i menja sa starim. I na kraju kao neuspesno. A na primer kad upgrade-ujem samo jedan paket kao sto sam firefox, odradio je sve kako treba. Poigracu se sa ovim, pa cu output te komande iskopirati ovde, pa da me uputite kako da resim to. Pozdrav! :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 21 Feb 2018, 11:19


Sad se setih. Zar Salix već ne dolazi sa svojim dodatnim alatima za upravljanje paketima?

Evo, dokumentacija kaže da Salix već dolazi sa alatkom slapt-get za instalaciju binarnih paketa iz nekoliko repoa. A za instalaciju paketa iz SlackBuilds.org postoji grafički alat koji se zove Sourcery. Čačni malo dokumentaciju za više informacija: http://guide.salixos.org/.

Upgrade putem slackpkg ponekad ne radi iz nekog razloga, ali to se reši ako se pokuša ponovo koji sat kasnije ili sledeći dan. Obično. Takođe možeš pokušati da promeniš mirror u podešavanjima.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 21 Feb 2018, 11:22


Doduše ne znam kako radi slackpkg na Salix-u. Ako koristi Slackpkg+ dodatak, onda su problemi izvesniji. Iz nekog razloga i u nekim uslovima ovaj dodatak je nestabilan. Ako ne, onda je najverovatnije do mirrora. Još jedna stvar koja se može probati je i obnoviti GPG ključ za glavni repo (ili sve repoe ako je instaliran Slackpkg+):

Code: Select all

slackpkg update gpg


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests