Offline update za Slackware

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 24 Feb 2013, 16:17


На који начин могу да скидам ажурирања за Slackware и то тако да могу да их сачувам у виду копије на хард диску и по потреби нарежем на цд диск.
Разлог за то је да се само једном скидају са интернета ажурирања и примењују на рачунаре без потребе да сви рачунари, појединачно, скидају ажурирања, и тако троше ограничени bandwith.
Пр.
а) Коришћење интернета са ограничењем протока
б) Употреба Slackware у виртуелним машинама, где нема потребе да за сваку нову машину, скидам иста ажурирања.

Поздрав



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 24 Feb 2013, 16:24


Мени једино пада на памет да након сваког ажурирања Слеквера, те исте пакете ручно преузмеш одавде - http://packages.slackware.com/
Онда их редом инсталирај ручно тамо где треба.

Можда има и неки једноставнији начин, али ја не знам.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 24 Feb 2013, 18:48


Probaj slapt-get. Koliko se sećam, čuva cache preuzetih/instaliranih paketa koje možeš da sačuvaš za kasniju upotrebu. Mislim da na sajtu autora postoji i alat za automatsko obaveštavanje o novim ažuriranjima/preuzimanje novih ažuriranja.

Naravno postoje i drugi alati za obaveštavanje ili preuzimanje novih ažuriranja, ali sa njima nemam direktnija iskustva. S obzirom da je dosta Slakovaca spretno sa skripting jezicima, neretko ljudi razviju i svoja rešenja. Nešto od toga se i objavi. Ali morao bih dobro da pročačkam memoriju/bookmarke da bi se setio nečega. Lično koristim 14.0 i ažuriranja preuzimam jednom u neko vreme. Ili kad kolega stereo objavi neki važan update u temi o siguronosnim obaveštenjima. Da nije u pitanju desktop sistem, verovatno bih drugačije razmišljao.

Slackpkg (alat koji dolazi uz Slack) je u tvom konkretnom slučaju neupotrebljiv s obzirom da se paket briše posle instalacije. Ovo napominjem jer (alienbobov) savet za automatsko ažuriranje dostupan na docs.slackware.com koristi slackpkg. Naravno, ovo ne važi za uobičajene zahteve korisnika/administratora. Slapt-get (alat pomenut ranije u mom odgovoru koji je dostupan iz trećeg izvora) nije nešto posebno popularan u upstream zajednici, ali ako ti završava posao, ne postoji razlog da ga ne razmotriš kao potencijalno rešenje. Većina Slackware derivata ga koriste i postoji dosta dugo. Razlozi za neomiljenost su više filozofske, nego praktične prirode (mada ima i toga, ali je to već druga tema).

Mada, ako je u pitanju sistem koji hostuje nekoliko vm-ova ili mreža sa nekoliko računara, obično bi to rešio tako što bi odvojio jedan računar (ili vm) na koji bi skidao ažuriranja, a zatim koristio tu mašinu kao lokalni repo za ostale mašine na lokalnoj mreži. To se može postići uz pomoć rsync ili manjom skriptom u nekom od popularnih skript jezika (shell, perl, python, ruby, tcl,...). Ukoliko koristiš rsync poželećeš da ga dodaš i u crontab. A postoji i mogućnost da napišeš malu wrapper skriptu oko rsync. To je možda i bolje rešenje od direktnog stavljanja rsynca u crontab, s obzirom da ostavlja mogućnost obrade potencijalnih grešaka.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 25 Feb 2013, 10:59


Није ми се свиђало решење са slapt-get јер је посао повећи. Зато што ручно морам пронаћи које пакете хоћу. Друго, многи пакети из 13.37 су исте верзије и у 14.0 тако да се не могу селектовати за поновни download.
Пало ми је на памет да отворим slackpkg.conf и да видим на који начин ради. И ту сам пронашао једну занимљивост. Постоји параметар delall. Њега сам изменио као на слици испод. Остаје да сачекам новије ажурирање, пошто ми је већ систем ажуриран, па да се уверимо у истинитост написаног и урађеног. Према томе,
сада би ажурирани фајлови тј. update-ови требало да остају на хард диску.
delall=off.png



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 25 Feb 2013, 18:29


Napravio sam novu virtualnu masinu sa Sl.13.37. Editovao sam slackpkg.conf kao na slici iznad i rezultat toga je da su paketi sacuvani na hard disku na lokaciji /var/cache/packages/patches/packages. U mirror konfiguracionom fajlu sam odabrao 13.37 granu (stable).
Na ovaj nacin se tokom update-a Slackware skidaju paketi koji se kasnije ne brisu. Medjutim, koliko sam uspeo da procitam
man stranicu slackpkg komande postoji opcija download koja samo skida pakete bez da ih instalira. E, to nisam isprobao. To vredi da se prouci.
Pozdrav



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 26 Feb 2013, 13:16


Ponovo sam procitao Bocketove sugestije.
Isprobao sam i alienBOB-ovu skriptu rsync_slackware_patches.sh
I sa njom je moguce da se paketi skidaju lokalno. Pre toga je potrebno u njoj napraviti izmene i to tako da se stavi PKGONLY=1, kako se ne bi skidali i source fajlovi. Ukoliko prihvatite i podrazumevani folder za download-ovane pakete onda isti treba i napraviti sa : mkdir -p /home/ftp/pub/Linux/Slackware.
Ova skripta je zgodna jer se njome moze podesiti da se skidaju i druge grane. Podrazumevano je x86, a moze i x86_64. Dosta parametara se moze podesiti.
Naravno skidaju se samo zakrpe.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 26 Feb 2013, 15:36


Izvinjavam se na omašci. Davno sam gledao na skript, a pravo da kažem ni ne sećam se da sam to uočio. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests