Sistemska implementacija Slackware-a

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 08 Apr 2013, 10:58


Treba mi pomoć oko uređivanja poslova na ovu temu.

Trenutno na poslu imam poinstalirane Mandrive od 2008.0 do 2010.1 koje rade kako rade, ali rade :) E sad, kako je razvoj Mandrive opet (po ko zna koji put) u zastoju, rešio sam da se vratim na Slackware, ali naravno nisam uopšte u toku sa sistemskim dešavanjima.

Trebaju mi rešenja za pravljenje lokalnog mirror-a poslednjeg stabilnog izdanja (14.0), kako bi isti postavio za glavni repo na poslu, pa za automatizovani update&upgrade sistema (bez korisničke interakcije) i na kraju za čuvanje bitnih podataka (bekap) svih korisnika na udaljenom računaru.

Za sada mi prve dve stavke rade korektno na Mandrivi, a za bekap se nikako nisam smislio da napravim dobru rsync skriptu... valjda zato što nisam verziran bash skriprovanju :rolleyes:
Na Slackware-u (moja test mašina) koristim gslapt za rad sa paketićima, pošto mi je najbezbednije da instaliram gotove pakete za radno okruženje i nemam lokalno bildovanih programa.

Pošto je Slakware BSD init, treba mi takođe pomoć oko slaganja custom skripti - ovih za update i bekap, pošto bi da se update&upgrade skripte izvršavaju prilikom podizanja sistema, pre učitavanja X-a, a bekap skripta nakom davanja komande za gašenje iz KDE-a.

Videćemo dokle će ova tema stići, ali cenim da će biti korisna svima :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 08 Apr 2013, 11:01


Note to self:
dragan@Dragan105:~$ groups
users lp wheel floppy audio video cdrom plugdev power netdev scanner

Ovde će mi uvek biti dostupno članstvo u grupama :grin:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Apr 2013, 11:21


Jako zanimljiva materija. :) Nemam trenutno vremena za detaljniji odgovor, ali ovako na brzinu.
Trebaju mi rešenja za pravljenje lokalnog mirror-a poslednjeg stabilnog izdanja (14.0), kako bi isti postavio za glavni repo na poslu,
To možeš postići uz pomoć rsync. Svi mirrori izlistani na http://mirrors.slackware.com/" onclick="window.open(this.href);return false; podržavaju rsync.
pa za automatizovani update&upgrade sistema (bez korisničke interakcije)
O tome ima i na SDP (link ka srpskom prevodu članka):

Code: Select all

http://docs.slackware.com/sr:slackware:beginners_guide?s[]=update#%D0%BF%D1%80%D0%B0%D1%9B%D0%B5%D1%9A%D0%B5_%D0%B0%D0%B6%D1%83%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BF%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B0
Alternativa je korišćenje nekog od alata "treće strane".

Što se tiče trećeg pitanja, imaš li neku ideju kako bi to izgledalo (detaljniji opis zamišljene implementacije)? Što se tiče potencijalnih automatizovanih rešenja, nemam konkretnu preporuku.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 08 Apr 2013, 11:39


Hvala bocke,

čisto iz iskustva, koji od dostupnih mirror-a je ajd da kažemo najpouzdaniji? Najviše mislim na dostupnost, pa ažurnost pa tek onda na neku brzinu...

Automatski update&upgrade bi postavio kao skript koji se izvršava svakako (po principu ako ima nešto, uradi) recimo jednom mesečno. Cenim da je dovoljno za ovo okruženje. Ja ću svakako na lokalnom repo-u jednom nedeljno (petkom kad krenem sa posla) pustiti sinhronizaciju sa nekim od odabranih zvaničnih repo-a.

Ovo za bekap ću u nekom sledećem post-u, sad moram da odlepšam :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 09 Apr 2013, 12:26


DraxNS wrote:čisto iz iskustva, koji od dostupnih mirror-a je ajd da kažemo najpouzdaniji? Najviše mislim na dostupnost, pa ažurnost pa tek onda na neku brzinu...
To nažalost ne znam. Svakako su računarski centri univerziteta i generalni mirror servisi bolji izbor od ostalih, ali konkretnu preporuku ne bih mogao da ti dam. Nešto u evropi. Imao sam dobra iskustva sa nemačkim i austrijskim serverima, ali nisam siguran da li se neki od njih nalaze na listi. Lista ne sadrži servere koji imaju samo http/ftp pristup (ne i rsync). Slackware.org.uk, po sećanju, radi ok, ali se čini neznatno "tromijim" od bližih servera ili servera sa boljom propusnom moći. Možeš probati i bugarske i rumunske servere, ali to već zna biti rizik. Zavisi gde su hostovani i kakav je kvalitet hostinga.
DraxNS wrote:Automatski update&upgrade bi postavio kao skript koji se izvršava svakako (po principu ako ima nešto, uradi) recimo jednom mesečno. Cenim da je dovoljno za ovo okruženje. Ja ću svakako na lokalnom repo-u jednom nedeljno (petkom kad krenem sa posla) pustiti sinhronizaciju sa nekim od odabranih zvaničnih repo-a.
To bi moglo biti dovoljno. :)
DraxNS wrote:Ovo za bekap ću u nekom sledećem post-u, sad moram da odlepšam :D
Važi. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 11 Apr 2013, 09:37


E sad bekap...

Želja mi je da svaki "klijent" pre gašenja računara, tj. nakon komande za gašenje, izvrši skriptu koja će odabrani sadržaj iz /home/user(name) prebaciti na drugi računar.
To bi trebali biti svi dokumenti (svih formata) i mail poruke iz klijenta, mislim da će biti Thunderbird, eventualno podešavanja browsera....

Šta treba podesiti na računaru na koji će biti upisivan bekap, da bi preko skripte koja će sadržati rsync komandu, svaki klijent ponaosob mogao biti dnevno bekapovan?

Gde "učačkati" skriptu da bi se izvršila nakon davanja komande za gašenje? I "server" i "klijenti" će biti na Slackware 14.0 sa KDE-om.

Kako bi (makar logički) trebala da glasi linija komande rsync: pokupi odavde SAMO dokumente i meilove i prebaci tamo razliku



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Apr 2013, 11:39


DraxNS wrote:Želja mi je da svaki "klijent" pre gašenja računara, tj. nakon komande za gašenje, izvrši skriptu...
Komande koje je potrebno izvršiti pri gašenju možeš postaviti u /etc/rc.d/rc.local_shutdown.

Ili ih možeš izdvojiti u posebnu skriptu (recimo rc.backup) i onda je dodati u /etc/rc.d/rc.local_shutdown poput ovoga:

Code: Select all

if [ -x /etc/rc.d/rc.backup ]; then
   /etc/rc.d/rc.backup
fi
Na ovaj način možeš da po potrebi isključiš backup skriptu (chmod -x).
koja će odabrani sadržaj iz /home/user(name) prebaciti na drugi računar.
Kako bi (makar logički) trebala da glasi linija komande rsync: pokupi odavde SAMO dokumente i meilove i prebaci tamo razliku
S ovim imam iskustva koliko i ti. :) Mogao bih da isprobam par stvari i nađem odgovor, ali sumnjam da bi mi trebalo išta manje vremena nego tebi. ;)
To bi trebali biti svi dokumenti (svih formata)
Dokumenti kao pdf, odt, doc, itd? Ili "dokumenti" kao "bilo koja datoteka bilo kog tipa"?
i mail poruke iz klijenta, mislim da će biti Thunderbird, eventualno podešavanja browsera....
Korisnička Thunderbird podešavanja se nalaze u ~/.mozilla/thunderbird.
Korisnička Firefox podešavanja se nalaze u ~/.mozilla/firefox.

Kad je Firefox u pitanju u svakom slučaju ćeš hteti da ignorišeš cache (~/.mozilla/firefox/profil/cache).
Šta treba podesiti na računaru na koji će biti upisivan bekap, da bi preko skripte koja će sadržati rsync komandu, svaki klijent ponaosob mogao biti dnevno bekapovan?
To bi pre išlo na računare sa kojih se vrši bekap. Na računaru koji će sadržati backup će verovatno biti dovoljno samo podići rsync server. A backup proces na klijentima može da se pokreće u određenom terminu preko crontaba.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Apr 2013, 11:49


Pre neki dan sam stigao da pogledam šta ima na netu od tutorijala. Svaki od sledećih linkova sadrži po neki korisni "bit". :)
http://troy.jdmz.net/rsync/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://wiki.archlinux.org/index.php/Rsync" onclick="window.open(this.href);return false; (sadrži par Arch specifičnih stvari, ali ništa strašno)
https://wiki.archlinux.org/index.php/Fu ... with_rsync" onclick="window.open(this.href);return false; ( - || - )
http://www.thegeekstuff.com/2010/09/rsy ... -examples/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mikerubel.org/computers/rsync_snapshots/" onclick="window.open(this.href);return false;



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 11 Apr 2013, 12:16


bocke wrote:
Dokumenti kao pdf, odt, doc, itd? Ili "dokumenti" kao "bilo koja datoteka bilo kog tipa"?
pdf,odt, ods, doc, docx,....
bocke wrote: Korisnička Thunderbird podešavanja se nalaze u ~/.mozilla/thunderbird.
Korisnička Firefox podešavanja se nalaze u ~/.mozilla/firefox.

Kad je Firefox u pitanju u svakom slučaju ćeš hteti da ignorišeš cache (~/.mozilla/firefox/profil/cache).
Znam gde se nalaze :) nego samo nabrajam šta će ići... a pošto planiram da zaista svuda stavim Thunderbird (moj miljenik Kmail se ponekad vrlo čudno ponaša, masivan je i prestao biti pouzdan, bar u aktuelnoj Mandrivi), samo mi treba pomoć oko filterisanja šta se bekapuje, tj. kod komande rsync bla bla bla da ne povlači sve, već samo mailove... mada je to možda morski posao pošto uglavnom ima dosta priloga u porukama.... no to je već druga vrsta mozgalice za mene...

Za ostalo će pogledam :) Hvala za linkove :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 09 May 2013, 10:07


Znači ?*=(?/)?()=(&/%$#$%&$% me rsync :angry: :angry:

Sve nekako reših, ali ne i kako da povuče samo fajlove određenog tipa iz /home/user i svega u njemu....


Naime, kao što već napisah, hoću da radim smisleni korisnički bekap, da se sačuvaju dokumenti svih tipova, mailovi, aj neka tu budu i firefox podešavanja i baš ako sam dobre volje i .kde
E tu na scenu stupa moje duboko nerazumevanje rsync prekidača --exclude i --include a kanda i -r
Kako god da uradim, rsync mi kopira sve ili opet ništa :D mislim ako pratim tutoriale i logiku.... Uspeo sam samo da mi povuče fajlove sa željenim ekstenzijama iz jednog direktorijuma, ali bez ulaska u dubinu.... ili da mi iskopira sve što nisam exclude-ovao iz /home/user.....

A treba mi ovo: sinhronizuj samo podatke sa sledećim ekstenzijama iz celog /home/user sa sve njihovim respektivnim putanjama i tamo negde napravi direktorijum sa imenom korisnika (u ovom primeru user) sa samo tim podacima u njihovim direktorijumima i naravno sačuvaj dozvole i vlasništvo

Uspeo sam samo komplet direktorijume da ovako sačuvam, sa svim podacima, uključujući i one koji me ne zanimaju.

Ova skripta bi se izvršavala pri gašenju računara i ne želim da zagušujem mrežu i opterećujem server na kraju radnog vremena, zato i želim da izbegnem gooomilu podataka da idu na čuvanje, već zaista samo bitne za posao.

Pa ako ima neko ko bolje razume rsync.. ako može malo da pomogne.... :grlj:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests