[REŠENO] Slackware 14.1 - problem sa instalacijom

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:00


ista mi se stvar događa i sa finalnom verzijom :cry:
naime, sda4 particiju, na kojoj je instalirana 14-ica, installer vidi kao /boot/efi i formatira je u vfat, a sda3 (home), vidi kao fat32 particiju :\
ništa, pokušat ćemo upgrade na novu verziju :(
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:05


Prebacio sam ti post u novu temu da možemo na miru da razgovaramo. :)

Koja ploča? Beše laptop u pitanju?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:10


ne znam koja je ploča u pitanju. fujitsu-siemens esprimo mobile v5515 je u pitanju. sve ostale distribucije se uredno instaliraju, pa i slack u verzijama 13.37 i 14.0.
pretpostavljam da ga buni to što imam gpt umjesto mbr-a...je li to moguće?
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:23


Taman hteo da te pitam za manual, ali našao sam PDF:
http://uk.ts.fujitsu.com/rl/servicesupp ... _v5515.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Koliko ja vidim ovo čudo dolazi sa klasičnim BIOS-om. Šta si to budžio sa gpt? :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:33


u nekom sam momentu nabacio gpt jer sam imao više distribucija, ako se sjećam i trebalo mi je nekoliko particija, a gpt ne zahebava po tom pitanju :)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:39


Ma može to i sa legacy BIOS-om, ali ti treba proširena particije gde posle trpaš virtualne particije sa Linuksima. Jedino Windowsi zahtevaju primarne particije.

No, sad je to nebitno. :)
naime, sda4 particiju, na kojoj je instalirana 14-ica, installer vidi kao /boot/efi i formatira je u vfat, a sda3 (home), vidi kao fat32 particiju :\
Kako misliš "instaler vidi"? Pokušavam da skapiram na koji tačno dijalog misliš. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 08 Nov 2013, 08:46


uđem u setup, prođem add swap koji odradi kako treba i onda mi javi da je našao /boot/efi particiju i da je to /sda4. imam samo mogućnost ić dalje. ok, računao sam da ću poslije kod dodavanja drugih particija moći urediti stvar, ali mi prikaže /sda1 i /sda3 (debian i zajednički /home) koje vidi kao fat32 :O
tad sam odlučio da je možda najbolje napraviti upgrade
odo sad radit pa se tipkamo poslije ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 09:40


Ne znam šta da ti kažem. Ali mogu da ponudim teoriju šta bi moglo biti u pitanju: instaler ne nailazi na EFI, pa umesto gdisk koristi fdisk za listing particija. Naravno fdisk ne podržava GPT i to kreira problem. :)

Ako je to zaista u pitanju, jedno od rešenja je i ručni setup particija. Što se ovoga tiče ne znam postupak napamet. Morao bih da pogledam.

Ako se ipak odlučiš za upgrade, prvo pročitaj:
http://slackware.osuosl.org/slackware-1 ... _HINTS.TXT" onclick="window.open(this.href);return false;
http://slackware.osuosl.org/slackware-14.1/UPGRADE.TXT" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docs.slackware.com/slackware:sla ... em_upgrade" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako se odlučiš na upgrade pomoću slackpkg, može biti korisno i postaviti sve pakete sa prilagođenim tagovima u /etc/slackpkg/blacklist kako bi sačuvao takve pakete tokom "clean-system" koraka. Recimo, ovo je primer iz te datoteke:

Code: Select all

[0-9]+_SBo
Pošto svoje pakete izgrađujem sa "bocke" tagom, kod mene je to izgledalo ovako:

Code: Select all

[0-9]+bocke
Naravno, postoji mogućnost da neće svi prilagođeni paketi raditi na novijoj Slack verziji. Na mašini na kojoj sam radio upgrade je bilo jako malo ovakvih paketa (evince, file-roller i par sitnica) i srećom izgleda da sve šljaka bez problema.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 08 Nov 2013, 16:46


Operacija uspješna, pacijent preživio!
Slijedeći http://slackware.osuosl.org/slackware-14.1/UPGRADE.TXT" onclick="window.open(this.href);return false; , upgrade je prošao glatko :) Sad ću morat malo brisat određene pakete, ali ok, sve je to luk i voda prema onome kako je inicijalno izgledalo :)
Bocke, hvala ti :beer:
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests