"Par" pitanja

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 27 Nov 2013, 12:59


Obećao sam mojim drugarima i koleZama, Bocketu i Broku da ću da probam Slek prvi put kada budem ugrabio vremena. Idem na neke slobodne dane a obzirom da je hladno napolju rešio sam da se malo poigram sa Slekom. :)

Instalirao sam ga jednom davno i podesio ali nisam ga dugo koristio, praktično samo isprobavanje, pa samim tim nisam ni ulazio dublje u sam sistem. Planiram da pročitam dokumentaciju, zvaničnu i razna uputstva i teme ovde po forumu kako bih se što bolje pripremio ali moram da vam postavim par uopštenih pitanja da bih znao šta da očekujem od samog sistema. :) Nemojte samo da mi kažete RTFM.. :) Kao što rekoh, davno je to bilo, ne sećam se praktično ničega. Inače, već nekoliko godina koristim linuks svakodnevno i nisam početnik. Probao sam dosta toga ali najduže Debijan i neke njegove derivate. Postavljam ova pitanja da skratim sebi vreme čitanja bar što se tiče nekih generalnih stvari. Hvala unapred.. :)

1. Znam da nove verzije Sleka ne izlaze često, što mi savšeno odgovara, ali šta se dešava kada izađe nova verzija? Da li postoji način da se apgrejduje postojeća instalacija ili je preporuka da se ide na fresh install? Isto pitanje važii za međuverzije (recimo 14 i 14.1).

2. Znam da postoje dve grane repoa, stable i current. Da li taj current dođe kao neki rolling, tj. da li je nešto slično Debijanovom testing repou ili je rolling samo do prve sledeće verzije ili je to samo testing za tu verziju? Možda nisam lepo postavio pitanje ali nadam se da ste me shvatili. :)

3. Vezano za instalaciju paketa. Koliko znam da Slek nema alat za rešavanje zavisnosti pa je pitanje da li je nekako moguće ovo prevazići (da ne moram baš sve ručno da radim) i da li postoji mesto (sajt ili repo) odakle mogu da se dovlače gotovi, binarni paketi, da ne moram baš sve ručno da dovlačim, instaliram i kompajliram? Čuo sam za AlienBob repo pa je pitanje u tom smislu.

4. Generalno što se tiče održavanja i apdejtovanja instaliranih paketa. Da li je sistem moguće apdejtovani nekom prostom komandom (kao kod Debijana apt-get update && apt-get upgrade) ili nešto treće, četvrto, peto..? :)

5. Generalno, bilo koji tips u vezi održavanja je dobrodošao. :)

6. Gledaću da radim sam koliko god mogu ali izvinite unapred ako budem pitao previše. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Nov 2013, 13:40


Siguran sam da će neko odgovoriti, ali pošto sam "prozvan" samo da napišem kratko rečenicu-dve da sam u gužvi. :) Znam da nemaš puno vremena, a još manje strpljenja, pa da ti se izvinem odmah. Našao si kad da postaviš topic. :rolleyes: :grin:

Ima tu par pitanja za iskusnije korisnike. Odgovor koji ćeš dobiti će zavisiti ko ti bude odgovorio i koliko je upoznat sa specifičnim pitanjem. :) Ja mogu samo da preusmerim na par linkova kao potencijalnu dopunu.

U nas ima par korisnik članaka koji se bave stvarima koje će ti zatrebati posle instalacije:
viewtopic.php?f=38&t=1973" onclick="window.open(this.href);return false; (upraljanje paketima),
viewtopic.php?f=38&t=1519" onclick="window.open(this.href);return false; (automatsko pokretanje X-a)
viewtopic.php?f=38&t=1251" onclick="window.open(this.href);return false; (dodavanje korisnika)
http://slackware-srbija.org/wiki/doku.p ... pski_jezik" onclick="window.open(this.href);return false; (srpski)

Od skoro postoji i vrlo koristan wiki na http://docs.slackware.com" onclick="window.open(this.href);return false;. Jedan deo je dostupan i na srpskom jeziku: http://docs.slackware.com/start?id=sr:start" onclick="window.open(this.href);return false;.

Posebno su zanimljivi sledeći članci:
http://docs.slackware.com/sr:slackware:install" onclick="window.open(this.href);return false;
http://docs.slackware.com/sr:slackware:beginners_guide" onclick="window.open(this.href);return false;.

Ako ti je lakše da pratiš engleski, izbor jezika je u meniju sa leve strane. Takođe, neki članci još nisu prevedeni:
http://docs.slackware.com/howtos:slackw ... temupgrade" onclick="window.open(this.href);return false;,

Samo moram da napomenem da je u većini članaka na docs.slackware.com izlistano nekoliko rešenja. Jednostavniji načini su obično obrađeni (ređe samo pomenuti) posle komplikovanijih. :)

Elem, raspisao sam više nego što sam planirao. Eto toliko od mene za sada. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 27 Nov 2013, 13:54


Evo ja ću da "probijem led" i da pokušam da što preciznije odgovorim na pitanja koja si postavio. Kenimo redom:
1. Znam da nove verzije Sleka ne izlaze često, što mi savšeno odgovara, ali šta se dešava kada izađe nova verzija? Da li postoji način da se apgrejduje postojeća instalacija ili je preporuka da se ide na fresh install? Isto pitanje važii za međuverzije (recimo 14 i 14.1).
Ovo je veoma zanimljivo pitanje. Ja sam bio u ovoj situaciji pre neki dan (nakon izlaska nove verzije). Upgrade je završen, prešao sam na novu verziju, ali ne potpuno bez problema :). Razlog za ovako nešto leži u činjenici da određeni konfiguracioni fajlovi nekih aplikacija mogu praviti problem u novom sistemu, ili određene aplikacije koje imaju zahtev za specifičnim verzijama nekih biblioteka (koje se oslanjaju na perl, python, u mom slučaju) prave problem nakon prelaska na novi sistem. Ovde važi ono što važi za svaki distro koji se upgrade-uje - treba sačekati neko vreme pre upgrade-a da se stvari "dovedu na svoje mesto" :). Svaka verzija slacka dolazi sa UPGRADE.TXT fajlom koji detaljno opisuje proces nadogradnje, a on se svodi na nekoliko koraka - prvo se update-uju određeni sistemski fajlovi, a potom svi ostali paketi :).

Evo malo detaljnijih informacija na tu temu :arrow: viewtopic.php?p=17011#p17011" onclick="window.open(this.href);return false;
2. Znam da postoje dve grane repoa, stable i current. Da li taj current dođe kao neki rolling, tj. da li je nešto slično Debijanovom testing repou ili je rolling samo do prve sledeće verzije ili je to samo testing za tu verziju? Možda nisam lepo postavio pitanje ali nadam se da ste me shvatili. :)
Current je nešto slično kombinaciji RR i testing rešenja. Nije čisti RR jer se paketi malo bolje testiraju, ali su dovoljno sveži da se mogu poistovetiti sa testing Debian izdanjem :). Nije čist RR (kao arch recimo), ali je dovoljno blizu :)
3. Vezano za instalaciju paketa. Koliko znam da Slek nema alat za rešavanje zavisnosti pa je pitanje da li je nekako moguće ovo prevazići (da ne moram baš sve ručno da radim) i da li postoji mesto (sajt ili repo) odakle mogu da se dovlače gotovi, binarni paketi, da ne moram baš sve ručno da dovlačim, instaliram i kompajliram? Čuo sam za AlienBob repo pa je pitanje u tom smislu.
Slek nema zvanični paket menadžer koji rešava zavisnosti, ali u poslednjih nekoliko godina na tom polju se dosta toga izdešavalo i promenilo nabolje. Izašao je slackpkg paket menadžer koji je zadužen za upravljanje paketima (uključujući i upgrade instaliranih paketa). Pre izvesnog vremena je stigao i dodatak (slackpkg+) koji pomenutom alatu dodaje nove mogućnosti (preuzimanje, instalaciju i upgrade gotovih paketa sa nezvaničnih lokacija - pomenuti alienbob ima svoj repo). Ovo umnogome olakšava rad i snalaženje i ljudima koji imaju manje iskustva. Takođe, postoji i nekoliko automatizovanih rešenja za preuzimanje, kompajliranje i instalaciju paketa kojih nema u zvaničnim ili nezvaničnim repoima - sbopkg, sbotools. Oni takođe umnogome olakšavaju rad na slacku svima (ostaje i dalje samo problem vremena koje se utroši na kompajliranje paketa, ali šta da se radi, ne radi se to svaki dan :) ). Ovi menadžeri imaju mogućnost rešavanja zavisnosti (bazičnu ali dovoljnu).

Pregled dostupnih alata:
viewtopic.php?p=19154#p19154" onclick="window.open(this.href);return false;
4. Generalno što se tiče održavanja i apdejtovanja instaliranih paketa. Da li je sistem moguće apdejtovani nekom prostom komandom (kao kod Debijana apt-get update && apt-get upgrade) ili nešto treće, četvrto, peto..? :)
Veoma jednostavno:

Code: Select all

#slackpkg upgrade-all
Povremeno odradiš ovo i "na konju si" :)

Nadam se da sam uspeo da pomognem :beer:

Tu smo ako negde zapne :)
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 27 Nov 2013, 14:31


@bocke

Hvala ti. :) Ništa nije hitno, nigde toliko ne žurimo. Dok sam na pauzi sa poslom, pročitaću i pohvatati osnovne stvari, to mi je bitno, ostalo ćemo lako i polako. ;) Većinu ovih linkova, kao i neke druge sam već bukmarkovao i evo čituckam uz brekfast tea već dva sata. :) Snaćiću se svakako, imam dovoljno iskustva, ovo su čisto neka generalna pitanja. A i smaraću vas po potrebi. ;)

@drumer

Hvala druže, znače mi ova pojašnjenja. ;) Sad, još jedno ili dva kratka pitanjca.. Ako koristim current repo da li to znači da praktično nikada neću morati da ponovo instaliram sistem, pošto si rekao da je to slično Debijanovom testing repou..
Istina, godina, dve ili tri za fresh install nisu mnogo ali rekoh, čisto da pitam pošto volim neki semi rolling kao što je recimo pomenuti Debijanov testing ili LMDE, PCLOS.. Pravi RR ni ja baš ne volim. Previše nestabilnosti i rizika. ;)

U vezi updejtovanja paketa, da li komanda slackpkg upgrade-all apdejtuje SVE instalirane pakete (i one iz nezvaničnih repoa, Alien, etc..) ili samo one iz zvaničnih repoa? Pošto, ako sam shvatio kako treba, recimo Alienove pakete skidam i instaliram lokalno, iz nekog foldera, fajla, kako već.. Nema tu nekog repoa u bukvalnom smislu reči pa me zato zbunjuje da apdejtuje i te pakete. Imam u vidu da u uputstvu piše da treba čekirati SAMO jedan repo. Ako je to onaj zvanični, onda ne mogu da stavim i Alienov ako postoji već moram ručno.

Da, kod čika raphe virtual box sux. Ići ćemo odmah na pravu instalaciju, na HDD. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 27 Nov 2013, 14:52


rapha wrote:Ako koristim current repo da li to znači da praktično nikada neću morati da ponovo instaliram sistem, pošto si rekao da je to slično Debijanovom testing repou..
Istina, godina, dve ili tri za fresh install nisu mnogo ali rekoh, čisto da pitam pošto volim neki semi rolling kao što je recimo pomenuti Debijanov testing ili LMDE, PCLOS.. Pravi RR ni ja baš ne volim. Previše nestabilnosti i rizika. ;)
Da, upravo tako. Current u određenom trenutku postaje isto što i zvanično izdanje - u trenutku izlaska novoh izdanja (jer zvanično izdanje dobije sve pakete koje current ima) ali to traje veoma kratko. Ponovo im se putevi razdvajaju i postaju dva različita sistema :)
U vezi updejtovanja paketa, da li komanda slackpkg upgrade-all apdejtuje SVE instalirane pakete (i one iz nezvaničnih repoa, Alien, etc..) ili samo one iz zvaničnih repoa? Pošto, ako sam shvatio kako treba, recimo Alienove pakete skidam i instaliram lokalno, iz nekog foldera, fajla, kako već.. Nema tu nekog repoa u bukvalnom smislu reči pa me zato zbunjuje da apdejtuje i te pakete. Imam u vidu da u uputstvu piše da treba čekirati SAMO jedan repo. Ako je to onaj zvanični, onda ne mogu da stavim i Alienov ako postoji već moram ručno.
Da, omogućava nadogradnju SVIH paketa koji se nalaze na sistemu. Pred korisnikom se nalazi izbor koje pakete želi instalirati a koje ne (samo se kine * pored naziva paketa u listi ako se ne želi nadogradnja). Slackpkg+ omogućava instalaciju sa alienbob repoa (uzimam samo kao primer) koji se nalazi na net-u, na njegovom serveru, nema potrebe da se prethodno preuzimaju i smeštaju lokalno. On upravo dodaje taj nivo funkcionalnosti koji nedostaje osnovom (slackpkg) menadžeru koji ima ograničenje za izbor samo jednog servera za update/upgrade paketa. Komande se ne menjaju, jer slackpkg+ nije poseban paket menadžer već samo nadogradnja na postojeći.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 27 Nov 2013, 19:04


I ja sam u nekoj gužvi. Ovako "snogu" što bi se reklo, da se bar oglasim.
Nije baš to tačno da Slekver ne izlazi tako često. Izlaze nove verzije otp. na godinu, na godinu i par meseci, a neka izdanja i manje od godinu, a to i nije nešto mnogo više nego što je slučaj kod nekih distribucija.
Evo kako izgleda timeline podržanih Slekver izdanja
timeline.jpeg
Sada ispada da te odgovaram, ali daleko od toga. :D

Upgrade nove verzije nije preporučljivo raditi, to se čak i navodi u dokumentaciji, evo šta se kaže kada je reč oko nadogrdnje, naročito kada je u pitanju preskakanje nekoliko izdanja, ali sudeći po napisanom i verzija za verziju nije nasrećnije rešenje (ovo je moje slobodno tumačenje napisanog)
http://docs.slackware.com/howtos:slackw ... temupgrade" onclick="window.open(this.href);return false;

Prelazak na current u sa stabilne verzija, pa ažuriranje svega dostupnog može te dovesti do stabilnog sistema, kada on bude objavljen, ali za to treba prilično posvećenosti i ako izuzmemo zadnji current, sada stabilan 14.1, ranije raditi na currentu je zahtevala baš dobro poznavanje sistema i priličnu posevečenost..

Ima i treće, ne mora se juriti uvek nova verzija sistema. Zašto bi sada recimo prelazio sa 14.0 na 14.1 (imam ja istalirane i jedan i drugi) ali to je samo znatiželje radi, u osnovi nemam neke preke potrebe za prelaskom na 14.1. Sve bitnije aplikacije se daju zanoviti kako na novom Slekveru 14.1 tako i na Slekveru 14.0. Hoću ovim da istankem da nema potrebe uvek juriti novo izdanje.
Gledam na LQ, ima njih koji su još na 13.1 i 13.37 i nemaju uopšte nameru da prelaze na novija izdanja.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 28 Nov 2013, 10:54


Da, znači current ipak zahteva neko znanje i iskustvo sa sistemom. Ok, trebalo mi je to da znam da ne idem sa njim baš na prvu loptu. Čekaj prvo da se ljubimo malo.. :D

Ne patim ni ja od najnovijih verzija i bleeding edge-a. Koristim verzije maltene dok god su podržane iako izlaze mnogo češće.

Hvala puno drugari. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 29 Nov 2013, 19:11


Samo da se pohvalim, super ide.. :)

Prilično je lako i intuitivno.. Ubacio sam slackpkg+ koji mi je omogućio alien i slacky repoe pa je lakše i bogatije. XFCE mi je lepo radio na test Fedori pa sam mislio da ga probam i na Sleku ali nema mnogo paketa, recimo gparted, gedit.. Praktično, ništa od GNOME paketa. Mora da je u drugim repoima..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Nov 2013, 19:51


Neke pakete imaš i na SBo, recimo Gparted. Ispod opisa piše i koja mu je zavisnost. Možeš da koristiš i alat sbopkg. Korisna adresa —> http://www.sbopkg.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

Sbopkg je alat koji će ti svakako biti od koristi. E sad šta moraš da znaš? Sbopkg i SBo sajt nemaju gotove, binarne pakete već koriste skripte za pravljenje binarnih paketa. Tako možeš neke pakete malo da prilagodiš sebi ili da iskoristiš skripte da napraviš noviju verziju nekog programa...

Primer gde se vidi zavisnost u Gparted:

Code: Select all

PRGNAM="gparted"
VERSION="0.16.0"
HOMEPAGE="http://gparted.sourceforge.net/"
DOWNLOAD="http://downloads.sourceforge.net/gparted/gparted-0.16.0.tar.bz2"
MD5SUM="880e58673c9ef195181c0d721717a601"
DOWNLOAD_x86_64=""
MD5SUM_x86_64=""
REQUIRES="gtkmm"
MAINTAINER="Erik Hanson"
EMAIL="erik@slackbuilds.org"
zavisnost je upisana u redu —> REQUIRES="gtkmm".

Tako za svaki paket sa SBo treba da proveriš zavisnost kako bi paket bio kompajliran kako treba i da se instalirani paket može koristiti.

Nemoj da te brine ovo oko kompajliranja, pogotovo ako koristiš sbopkg, to je kao da instaliraš iz software centra samo malo ružnije :D
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 29 Nov 2013, 20:01


Da, upravno čitam o sbo.. :) Instalirao sam ga i ima skoro sve jedino što je malo nezgodno što moraš da instaliraš i zavisnosti za svaki paket ručno.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests