"Par" pitanja

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Jan 2017, 19:10


Dopunio sam prethodnu poruku sa novim informacijama, pa baci pogled.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 08 Jan 2017, 19:33


Ma jok, druže. Ni da bekne.
Skinuo je on fajl, ubacio ga u rules.d, restartovao sam komp, ponovo ubacio karticu ali ništa. Niti je vidi u thunaru, niti hoće da ga montira komandom.

Čudi me. Da ne vidi uopšte bio bi neki drajver. Ovako, vidi se u ispisu komandi a nema ga.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Jan 2017, 19:43


Ne znam drug. Ostao sam bez ideja. :)

Možda čačkanje po udev pravilima, ali to je živa muka. Ako ti je hitno, rekoh ti, uzmi eksterni USB čitač. To čudo nije skupo a trebalo bi da radi bez problema. Ti integrisani čitači na laptopovima iz nekog razloga ponekad znaju biti problematični.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 26 Jan 2017, 11:59


Pokušaj live distro - npr. Knoppix - pa pa ako čitač proradi, pogledaj učitane module i proveri da li se isti učitavaju i na Sleku, a ako ne - onda je tu problem..



offline

Posts: 1
Joined: 31 Jul 2014, 17:32

Post Napisano: 03 Feb 2018, 10:02


bok svima ... a da i ja nešto priupitam...koje repoe bi trebao imati i kako podesiti slackpkgplus, inače sve programe instaliram sa slackbuilds-a samo poneki gotovi sa alienbobovih repoa...inače koristim xfce iako instaliram sve tj. i kde prilikom instalacije...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 03 Feb 2018, 18:45


Pozdrav @bikerbj

imaš ovde čitavu temu vezanu za slackpkg+

Obzirom da je u pitanju dodatak na slackpkg alat, repo za Slackware verziju koju koristiš podešavaš u /etc/slackpkg/mirrors samim tim tu ti je i za xfce i za KDE okruženja i pakete koji dolaze uz instalaciju. Ono što imaš u slackpkg+ je mogućnost dodavanja onih repoa koji ne sadrže pakete koji dolaze uz samu Slackware instalaciju, kao na primer alienbob-ovih repoa (na primer multilib, ktown) kao i dodavanje drugih repoa u koje imaš dovoljno poverenja :)

Za podešavanje dodatnih repoa imaš i primer u samom config fajlu /etc/slackpkg/slackpkgplus.conf

SBo pakete i dalje održavaš kao i do sada, ručno ili putem alata sbopkg, sbotools ili neki treći...

Baci pogled na temu u vezi slackpg+ pa ako bude dodatnih pitanja postavi pitanje u toj temi ili napravi novu da ne zatrpavamo ovu svaštaru od teme :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 06 May 2019, 16:47


Poremetio mi se opet Bumblebee na Slekveru 14.2, pa ne znam da li ići na current. Ima li ko da ga rabi, i kakav li je po pitanju ove tehnologije nVidie optimus na Dell laptopu.
Radi on, ali se prilično greje, a vala čudilo bi me da se i ne greje, imam ko zna koliko grafičkih okruženja, i mora da je došlo do neke kolizije. Nije mi bilo dosta što sam napakovao Mate i Lxde, nego sam morao i Gnome 3 i Classic da instaliram... Kde sam takođe nadograđivao, ali Kde nadogradnja novije verzije ne bi trebala da pravi probleme.
Nemam više slobodnog vremena, tako da ću koristiti GUI koji dolazi sa ISO datotekom. A i njih nema malo.
Xfce kao i Kde su savim dovoljna okruženja za Slekver. Možda, ali samo možda, budem instalirao eventualno Mate, šanse su niske, bar dok ne kupim novije parče hardvera, bez nVidie optimus.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 May 2019, 06:26


Nažalost nouveau drajver nije u bog zna kako dobro stanju za veliki broj relativno novijih grafika. Da jeste, postojao bi način da se jednostavno i dinamički prebaci aktivna grafika. Nvidijin drajver ovo nažalost ne podržava.

Možda je najbolje baciti pogled na Arch wiki: https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA_Optimus. Postoji i članak na Slack wikiju, ali ne znam koliko je aktuelan: http://docs.slackware.com/howtos:hardwa ... us.Postoji dobra šansa da Arch wiki ima novije informacije. Iako je moguće da su neke informacije vezane specifično za Arch i systemd. Ali dosta stvari je generalno.

Jedan od predloga je i da se jedna od grafika jednostavno isključi u biosu. Bilo integruša ili Nvidija. U slučaju da se isključi integrisana, verovatno će baterija trajati znatno manje i moguće je da će hardver laptopa trpeti veće opterećenje i više će se grejati.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 08 May 2019, 13:03


Koristio sam vec Arc dokumetaciju, u vezi sa nVidiom ali slaba vajda od toga.
bocke wrote:
07 May 2019, 06:26
Jedan od predloga je i da se jedna od grafika jednostavno isključi u biosu. Bilo integruša ili Nvidija. U slučaju da se isključi integrisana, verovatno će baterija trajati znatno manje i moguće je da će hardver laptopa trpeti veće opterećenje i više će se grejati.
Ovo mi je najlakse da pokusam, pa jedno vreme tako da teram.
On se meni i ovako greje, a betreju i ne koristim. Videcu pa javljam.
Sledece parce hardvera (laptop, desktop) koji budem kupio ce biti podredjen OS-u a ne obratno.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 181
Joined: 17 Jul 2015, 17:09
Location: Levo od Albukerkija

Post Napisano: 25 May 2019, 12:31


Zdravo, društvo!

Nadam se da ste živo i zdravo, odavno se nismo kuckali. :)

Ne znam šta se dešava sa slackpkg alatom, ali nikako da pokupi nove zakrpe sa mirror-a.
Doskora sam koristio bugarski, ali on nešto kaska sa zakrpama, pa sam podesio grčki (UOCC).
On je ažuriram, ali nikako da ukapira nove pakete.

Evo kako izgleda /etc/slackpkg/mirrors

Code: Select all

# GREECE (GR)
# ftp://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/slackware/slackware64-14.2/
http://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/linux/slackware/slackware64-14.2/
# ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/slackware/slackware64-14.2/
# http://ftp.otenet.gr/linux/slackware/slackware64-14.2/
# ftp://patroklos.noc.ntua.gr/pub/linux/slackware/slackware64-14.2/
# http://patroklos.noc.ntua.gr/pub/linux/slackware/slackware64-14.2/
Ostali su zatarabljeni, naravno. ;)
Redosled komandi takođe ispoštovan: slackpkg update gpg, slackpkg update, slackpkg upgrade-all.

Šta još da proverim ili možda da podesim neki pouzdaniji mirror?
Baš nemam ideju. :-/


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests