"Par" pitanja

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 15 Dec 2013, 15:11


rapha wrote:Sve u svemu, i ranije sam veoma poštovao Slek a sada i iskustva kažem da je to jedan sjajan sistem koji će se sigurno zadržat na tom laptopu kao jedini sistem. ;)

Mislio sam da ću imati više vremena u kontinuitetu ali to je ono kada odeš na odmor a radiš maltene kao da nisi na odmoru. :(
Zato sam i bio dosdan ko dijareja :cheesy: jer sam 99% znao da će ovako biti. :D
Vremena u početku nikada dovoljno, sa tim da si naišao u vreme kada su se neke stvari u vezi rešavanja međuzavisnosti paketa prilično automatizovale (što svima nama odgovara, ali to po nekoj nepisanoj definiciji i nije baš Slackware way).
Mislim na alate tipa sbodeps, sbotools i slackpkg (on datira od ranije, mislim od verzije 13.1 a može biti i 13.0) koji je tokom verzije 14.1, znači nedavno, izrastao u slackpkg plus.

Biće kasnije u mom potpisu novi repo, kada sve malo sredim, gde će biti nekih paketa koji se vremesnki stvarno dugo kompajliraju, paketi tipa webkitgtk ili webkitgtk3. Bilo kako da ga instaliraš sa multicore procesorom ti treba 3-4 sata da ga iskompajliraš (i za jedan i za drugi), a na solo Intel Atom N455 procesoru, pre 15-ak dana sam čisto probao (nije taj CPU za te stvari), blizu 13 sati se kompajlirao webkitgtk3.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Dec 2013, 11:09


evo ga 10-sbo.repo:

Code: Select all

# DO NOT EDIT THIS FILE. CHANGES WILL BE OVERWRITTEN. See the README.
# Repo Branch Description Tag Tool Link CheckGPG
SBo 14.1 "SBo repository for Slackware 14.1" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/14.1 GPG
40-sbo.repo:

Code: Select all

# DO NOT EDIT THIS FILE. CHANGES WILL BE OVERWRITTEN. See the README.
# Repo Branch Description Tag Tool Link CheckGPG
SBo 14.1 "SBo repository for Slackware 14.1" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/14.1 GPG
SBo 14.0 "SBo repository for Slackware 14.0" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/14.0 GPG
SBo 13.37 "SBo repository for Slackware 13.37" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/13.37 GPG
SBo 13.1 "SBo repository for Slackware 13.1" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/13.1 GPG
SBo 13.0 "SBo repository for Slackware 13.0" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/13.0 GPG
SBo 12.2 "SBo repository for Slackware 12.2" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/12.2 GPG
SBo 12.1 "SBo repository for Slackware 12.1" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/12.1 GPG
SBo 12.0 "SBo repository for Slackware 12.0" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/12.0 GPG
SBo 11.0 "SBo repository for Slackware 11.0" _SBo rsync slackbuilds.org::slackbuilds/11.0 GPG
Da, ima 14.1 i na jednom i na drugom. Iskreno, nije mi baš najjasniji odnos ova dva repoa.. :huh:

@brok

Istina, to nije Slack way ali mene prvenstveno interesuje stabilan sistem koji ima relativno sveže pakete i relativno dugu vremensku podršku. On je negde između Debian stable i testing koliko vidim što je jedina stvar koja fali Debijanu po mom mišljenju. Ako staviš stable paketi su jako stari dok si sa druge strane sa testingom na testingu. Istini za volju, i on je dovoljno stabilan ali nije potpuno stable.

Vezano za "Slack way", mislim da je u današnje vreme potpuno bespotreban i prevaziđen, bar što se mene tiče. Prvo, treba jako puno vremena da bi instalirao sve na takav način. Drugo, treba znati šta radiš, pohvatati sve zavisnosti i među zavisnosti, sve ručno instalirati. Treće, zašto bih ja to radio? Ja sam prosečan korisnik sa prosečnim zahtevima. Interesuje me da sistem bude pouzdan i dugo podržan da bih na njemu mogao da radim neke pametne stvari. Sada, da ja sve kompajliram i da ručno podešavam fajlove da bih kompajlirao na ovaj ili onaj način sa ovom ili onom opcijom, nisam toliki geek. :) Ne interesuje me to. Ok, to je potpuna kontrola ali ne znam baš nikoga ko je toliki kontrol frik.. :)

Zato i mislim da su danas takvi (source) sistemi (čitaj: Gentoo) bespotrebni na desktop mašinama. Kada je neki server u pitanju to je skroz ok ali da ti na desktopu to radiš, da praviš potpunu optimizaciju sistema sa quad core, i5 ili i7 procesorom sa 8, 16 ili ko zna koliko GB RAM-a.. Gubljenje vremena. Možda u edukacione svrhe ali nema tu mnogo toga za učenje. Više je trik da poznaješ hardver na kojem to radiš.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 16 Dec 2013, 11:28


Tako sam i mislio, samo obriši nepotrebni red iz 40-sbo.repo i uživaj :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Dec 2013, 11:50


Hvala bratac. ;)

Još pola sata-sat da ga ušminkam i ide screenshot. Ne smemo da se brukamo pred svetom.. :D



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 16 Dec 2013, 11:55


Vezano za "Slack way", mislim da je u današnje vreme potpuno bespotreban i prevaziđen, bar što se mene tiče. Prvo, treba jako puno vremena da bi instalirao sve na takav način. Drugo, treba znati šta radiš, pohvatati sve zavisnosti i među zavisnosti, sve ručno instalirati. Treće, zašto bih ja to radio? Ja sam prosečan korisnik sa prosečnim zahtevima. Interesuje me da sistem bude pouzdan i dugo podržan da bih na njemu mogao da radim neke pametne stvari. Sada, da ja sve kompajliram i da ručno podešavam fajlove da bih kompajlirao na ovaj ili onaj način sa ovom ili onom opcijom, nisam toliki geek. :))
Grešiš. Videćeš i sam vremenom da ovo što sam citirao uglavnom i nije baš tako.
Naročito ne stoji ovo što si naveo da treba znati šta raditi ako bi nešto instalirao ručno. To uopšte nije tako. ;)
Imaš tamo na SBo.orgu piše za svaki paket šta traži od zavisnosti, od nedavno većina zavisnosti je i direktno linkovana (ranije nije ni toga bilo), i nikakva to nauka nije. Videćeš sve i sam, jer ćeš pre ili kasnije naići na paket koji ćeš morati da instaliraš ručno, i videćeš da to nije ama baš nikakva nauka i da to sasvim sigurno neće učiniti geek-om. ;)

Najlakše je ovako


Slažem se da je problem hroničan nedostatak slobodnog vremena, ali ja i dalje prilično paketa kompajliram ručno. Sada ovo zvuči kao da ne znam šta da radim, ali videćeš i sam vremenom da to nije tako.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 16 Dec 2013, 12:34


Ne znam kakva su druga iskustva, ali ja Slack ne podešavam ništa više ni manje nego nego npr. Mint, PCLOS i sl., samo što umesto sinaptyc-a i sl. koristim sbotools...

Najnovija 14.1 verzija nema zavisnosti za sbotools-1.8 (uključen je perl-Sort-Versions) i instalirao se bez problema. Za verziju 14.0 je bila potrebna njihova prethodna instalacija.

Samo sam hplip instalirao "pešaka" (nije radilo sa paketom kako valja), a ostalo - "automatika" pomoću sbotools-a.
Jedino je VLC "isekao" na pola procesa instalacije zavisnosti radi instalacije texi2html-a, a nakon toga je

Code: Select all

# sboinstall vlc
nastavio tamo gde je stao i odradio posao...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 16 Dec 2013, 12:51


Titty Twister, i nisi nikada kompajlirao neki paket iz Sbo ili bilo kog drugog spremišta?

Imam jedno pitanje za sve ili tačnije za one koji imaju to saznanje. Ovi alati tipa sbdeps-a i sbotools-a, naročito ovaj drugi, sbotools, ima li nekih paketa koji iz ovih ili onih razloga neće da se instaliraju, tj. dobije se greška, a ima ih u SBo.org-u?

Rafa, nadam se da ne zameraš što ti "zloupotrebljavam" temu. Sa tobom je uvek zadovoljstvo diskutovati, i ako često po raznoraznim forumima updamo u offtopic, nadam se konstruktivan. :)

Dodatak
Titty Twister, u međuvremenu si editovao poruku i dao mi odgovor na pitanje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3468
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 16 Dec 2013, 14:20


Sa sbodeps sam naišao na jedan paket koji nije uspeo da napravi, sad ne mogu da se setim koji je u pitanju. Više ga i ne koristim. Sbotools sam skoro instalirao a sistem namešten, nemam gde da probam.

Sve u svemu ako je sbo skripta dobra onda će raditi ovi alati.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 16 Dec 2013, 14:24


Ne koristim sbodeps ali za pakete sa mnogo zavisnosti koristim sbotools ili sbopkg (redje). Do sada nisam naisao na probleme u radu niti pakete koje nisam uspeo kompajlirati. Ako prolazi rucno kompajliranje (sto rece @stereo, ako je skripta ok), prolazi i sa ovim alatima.

Poslao po golubu zvanom Tapatalk 2
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 16 Dec 2013, 15:00


@brok

Ma ne ljutim se, tema i jeste "par pitanja".. :D

Slažem se sa Titty-jem, Slek nisam podešavao ništa više ili duže od Minta, PCLOS.. Takođe, nije problem da ručno instaliram ili kompajliram bilo šta ali ne radi mi se to.. :) Kao što se to verovatno ne radi ni većini ljudi ovde a kamoli ljudima koji nisu navikli tako da rade i onima koji rade na "početničkim" distroima. Uzelo bi mi sate i sate da sve radim ručno a rezultat bi bio isti, jer kao što rekoh, ne zanima me to i nisam toliki kontrol frik. Kome to odgovara i treba nemam ništa protiv. ;)

Evo za kraj i jedan screen kao što sam obećao. Ništa specijalno ali nisam imao vremena za više: ;)

Image


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests