Gomila problema

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik


offline

Posts: 8
Joined: 16 Jun 2013, 15:53

Post Napisano: 06 Dec 2013, 17:11


Evo ja kao pocetnik, pokusacu da dam nekoliko korisnih saveta. Mislim da je najbolje, sto ce ti svaki slackware-as reci da pocnes odavde TheBook, upoznaj se sto bolje mozes sa njom i mnogi problemi ce se sami od sebe resiti. Stariji clanovi (ne mislim na godine, nego na iskustvo ;) ) su se dosta potrudili oko nase wiki strane

Takodje, sto bolje se upoznaj sa forumom i temama na njemu :arrow: nepresusan izvor raznih informacija.
Jos jednom, kao sto je rekao stereo:
stereo wrote:@reaponja

Sve što se tiče Slakvera, podešavanja i načina funkcionisanja imaš ovde na forumu. Možda ne baš sve ali ima zaista mnogo toga. Primer je upravo uređivanje /etc/sudoers fajla. O njegovom uređivanju čitaj u ovoj temi.

Moja preporuka ti je da zaboraviš na sudo i koristiš ono kraće, jednostavnije i bolje - su. Na Slakver ne gledaj kao na Debian/Ubuntu/Mint distroe, drugačiji je od njih a koliko i u čemu videćeš već i sam :)
Slack, od kako sam instalirao nisam koristio sudo.
Inace za sto bolji feedback od zajednice (a i inace), mozda bi mogao da procitas i ovaj clanak kako postavljati pitanja.

Svakako da ima da jako puno da se cita, ali veruj mi kao i za sve uostalom, sto vise truda ulozis vise ce se isplatiti.
Pozdrav i samo napred :beer:



offline

Posts: 9
Joined: 02 Dec 2013, 11:07

Post Napisano: 06 Dec 2013, 18:56


Ja se izvinjavam, pri kopiranju sam izostavio # pa sam je stavio u pogresan red. Znam da # oznacava komentar od mesta gde stoji pa do kraja reda. Zar ne bi prijavio neku sintaksnu gresku da je bila # tu?
Probacu da stavim runlevel 3 pa javljam da li je kwrite uspeo da otvori sudoers. :grin:
Sto se tice citanja, valjda cu uspeti ovih dana da ugrabim vremena da malo "prelistam" stivo. :)
Hvala!



offline

Posts: 8
Joined: 16 Jun 2013, 15:53

Post Napisano: 06 Dec 2013, 19:00


reaponja wrote: Sto se instalacije tice, to jos uvek ne znam kako se radi. Moram prvo da sredim neke osnovnije stvari poput toga sto mi na useru ne radi zvuk ali to cu okaciti ovih dana.
Kwrite je lepo otvorio i editovao sudoers pod root nalogom.
Hvala svima jos jednom.




I jos dosta korisnih objasnjenja, na celom kanalu . :azn:



offline

Posts: 9
Joined: 02 Dec 2013, 11:07

Post Napisano: 06 Dec 2013, 19:17


Instalirao sam ja sistem ali ne znam kako da instaliram nesto sta mi treba. :grin:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 06 Dec 2013, 20:15


što je problem? ako nemaš neki program, pogledaj ima li ga u alienBOBovom repozitoriju (http://www.slackware.com/~alien/slackbuilds/" onclick="window.open(this.href);return false;)
ako nema tu gotov paket, onda imaš i na slackbuilds.org razne slackbuild skripte i source kod paketa, i onda po uputama:

Code: Select all

tar zxf paket.tar.gz
mv paket-verzija paket
cd paket
chmod +x paket.Slackbuild
# ./paket.Slackbuild
# installpkg /tmp/paket-verzija.tgz
i to je cila filozofija ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 08 Dec 2013, 15:25


reaponja wrote:Ja se izvinjavam, pri kopiranju sam izostavio # pa sam je stavio u pogresan red. Znam da # oznacava komentar od mesta gde stoji pa do kraja reda. Zar ne bi prijavio neku sintaksnu gresku da je bila # tu?
Probacu da stavim runlevel 3 pa javljam da li je kwrite uspeo da otvori sudoers. :grin:
Sto se tice citanja, valjda cu uspeti ovih dana da ugrabim vremena da malo "prelistam" stivo. :)
Hvala!
Prepun je net preporuka da se editovanje sudoers-a ne vrši na slične načine poput ovog, već isključivo pomoću komande

Code: Select all

# visudo
Ukoliko se želi da edituje nekim drugim editorom, to se postiže na sledeći način - koristim nano kao primer:

Code: Select all

# which nano
/usr/bin/nano
# export EDITOR=/usr/bin/nano
a nakon toga se pokrene pomenuta visudo komanda pomoću koje se kroz nano editor modifikuje sudoers...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 57
Joined: 14 Jan 2013, 12:15

Post Napisano: 09 Dec 2013, 09:03


Moram da se složim sa komentarom... Pobogu ZAŠTO sudo??? Jel baš mora? Nikako ne može drugačije?? Pa još zbog grafičkog tekstualnog editora???

Mislim ako želiš da menjaš konfig fajlove kao root (a to ti je očigledno namera), a smara te promena privilegija itd... imaš goooomilu boljih rešenja nego menjati (i to na očigledno pogrešan način) fajl sudoers.....

Lično, za sva čačkanja po konzoli koristim mc (Midnight Commander), ili Krusader-root mode (ako hoću iz GUI-ja). Znači sva kopiranja, premeštanja, promene privilegija, simlinkovanje, čačkanja po samim fajlovima... šta god... jedan od ova dva će ti poslužiti.

Izvini, ali mi je prosto nakaradno nasilno gurati Debian/*buntu filozofiju u Slackware... nije da ne može, ali mi dođe kao nasilno ugrađivanje grejača goriva u benzinski motor (grejači idu samo u dizel motore.....) Verujem da je izvodljivo, ali čemu??

Da se razumemo, nemam ništa protiv Debian/*buntu logike, koristio sam, čak mi se i svidelo, ali ako koristim Slackware, majku mu, koristiću ga kako je zamišljen.

Ispade ovo rant ali zaista nije namera da to ispadne. Zato je korisna informacija boldovana.... a ostalo ko pročita... pročita :grin:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 09 Dec 2013, 09:54


DraxNS wrote:Izvini, ali mi je prosto nakaradno nasilno gurati Debian/*buntu filozofiju u Slackware... nije da ne može, ali mi dođe kao nasilno ugrađivanje grejača goriva u benzinski motor (grejači idu samo u dizel motore.....) Verujem da je izvodljivo, ali čemu??

Da se razumemo, nemam ništa protiv Debian/*buntu logike, koristio sam, čak mi se i svidelo, ali ako koristim Slackware, majku mu, koristiću ga kako je zamišljen.
Čekaj, stani malo :)
Molit ću lijepo da se Debian ne miješa u ovu priču. Kod njega se po defaultu koristi "su", a ne sudo. To što Ubuntu radi, to je druga (i nakaradnija) priča. :P
Komentar je nastao čisto kao potreba izjašnjavanja jednog, prije svega, Debianovca :)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 09 Dec 2013, 11:41


Mislim da tema ide u pogrešnom toku, jer kako će se neko ulogovati na root nalog je najmanje važno, a može i preko sudo
a_screen_09.12.2013.jpeg
Čovek ima druge elemntarne probleme kroz koje smo svi ovde prošli, i pustimo ga da i on pređe preko njih, sada da li će ići sa sudo ili su je malo važno. Treba reponja da nauči na izgrađuje pakete koji mu trebaju...
Lično na Slekveru koristim su ili su - ali to je sada najmanje važno, ali i koristim konzolu u kojoj se jednom prijavim kao root i na svaki naredni klik ta konzola je na root nalogu. Sintaksa za takvo logovanje je gksu /usr/bin/terminal
4_screen_09.12.2013.jpeg
Isto to postoji i na Debianu. Pa šta? Meni je ovako lakše i brže.

Bolje da je neko ispisao, i ako to postoji na forumu, kako se kompajlira paket iz SBo riznice.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 09 Dec 2013, 11:44


napisao mu gore kako će si instalirati paket sa slackbuilds.org ;)
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests