Problem pri pokretanju wine

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Posts: 8
Joined: 27 Feb 2016, 22:06

Post Napisano: 27 Feb 2016, 22:16


Sada sam instalirao wine, skinuo sam ga sa sajta alienbob-a, instalacija protekla najnormalnije, medjutim wine nece da se pokrene. Koristim slack 14.1, skinuo sam sigurno dobru verziju. Configure wine se otvara jedno pola minuta i onda samo prestane, run wine sam nece da se pokrene, a kada mu zadam opciju da se pokrene u terminalu iznaci gresku "Warning: Could not start program 'wine' with arguments 'wine'."

Moram da napomenem da sam nov u celom linux svetu i svaki savet je dobrodosao :D
Takodje izvinite ako ova tema postoji vec, nisam je nasao.

Pozdrav :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 27 Feb 2016, 23:02


Odavno se nisam "igrao" sa Wine-om pa se unapred ograđujem od "bajatih" informacija. Dakle, koliko se sećam, nakon instalacije potrebno je u terminalu pokrenuti winecfg (kao običan korisnik). Ovo bi trebalo da postavi neophodne foldere, slovne oznake i sl. Nakon toga, potrebno je da preuzmeš winetricks, skriptu koja će olakšati instalaciju neophodnih biblioteka. Nju preuzimaš sa ove adrese:

https://code.google.com/p/winetricks/" onclick="window.open(this.href);return false;

To je obična shell skripta koja se pokreće tako što (ponovo kao običan korisnik) u terminalu pokreneš skriptu sa:

Code: Select all

sh winetricks
(komandom cd se postaviš u folder gde se nalazi preuzeta skripta).

Ako je sve prošlo kako treba, pojaviće se prozor sa izborom opcija koje se mogu instalirati. Samo čekiraš opciju koju želiš (ili više njih).

Sada je na red došlo pokretanje Wine-a. Problem je u tome što Wine nema GUI (prozor sa opcijama) i pokreće se malo drugačije od klasičnih aplikacija. Dakle u terminalu kucaš wine <naziv win aplikacije koju pokrećeš>. Retko, wine će iy prve instalirati aplikaciju koju želiš i nakon toga je možeš pokrenuti iz wine podmenija u sistemskom meniju okruženja koje koristiš (lista aplikacija).

Za više informacija o tome koje aplikacije možeš pokrenuti pod Wine emulatorom, pogledaj https://www.winehq.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

Btw, dobro nam došao :beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline

Posts: 8
Joined: 27 Feb 2016, 22:06

Post Napisano: 27 Feb 2016, 23:11


Vec na prvom koraku greska
kada sam ukucao winecfg: /usr/bin/winecfg: line 46: /usr/bin/wine: No such file or directory
:huh:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 27 Feb 2016, 23:15


Odakle si preuzeo wine?
Koja verzija je u pitanju?
Koristiš 32bit ili 64bit Slackware?
Koja verzija (stabilna ili -current)?

:beer:
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline

Posts: 8
Joined: 27 Feb 2016, 22:06

Post Napisano: 27 Feb 2016, 23:55


http://www.slackware.com/~alien/slackbu ... kg64/14.1/
Odavde sam preuzeo, 64-bitni, trebalo bi da je stable, gde mogu da proverim?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 28 Feb 2016, 09:22


Nisam pokrenuo wine, sigurno, minimum 3 godine :) tako da se neću baš upuštati u rešavanje problema, no čini mi se da je za wine na x64 bit sistemu neophodan multilib da bude instaliran da bi radio kako treba.

@MrInvisible, jesi li podešavao multilib (podrška za 32bit aplikacije na 64bit sistemu) nakon instalacije sistema?

Korisni linkovi:
Slackware 14.1 x64 i Wine,
Slackware multilib.

Iz ovog drugog linka izdvajam:
I will give some examples of programs that require multilib support on a 64bit Slackware because they will not start or compile on Slackware64 without the 32bit compatibility layer:

Wine
Most Windows programs are still 32bit, and in order to run those on Linux with Wine, you need a 32bit version of Wine.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



offline

Posts: 8
Joined: 27 Feb 2016, 22:06

Post Napisano: 28 Feb 2016, 10:10


Nemam instaliran multilib, evo upravo sam krenuo sa instalacijom prateci uputstva sa http://www.slackware.com/~alien/multilib/



offline

Posts: 8
Joined: 27 Feb 2016, 22:06

Post Napisano: 28 Feb 2016, 11:11


Instalirao sam ovaj multilib i sad mi se cini da radi, uspeo sam da instaliram bs player(cisto da probam), ali mi ga ne daje kao ponudu kada pokrecem neki video. A kada otvorim bs i idem na open file otvara mali prozorcic na kome ne pise nista i ne mogu da se pozicioniram u folder gde je klip. Pa me zanim sada, je l to samo do bs aplikacije ili generalno funkcionisu tako malo, da kazem 'cudno'?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 28 Feb 2016, 11:15


Može da bude i do bs player-a, ali u principu ne treba očekivati čuda od wine-a. Pogledaj link koji sam ti dao (zvanična strana projekta), na njemu imaš dosta informacija o tome koja aplikacija radi i koji su mogući problemi.
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



offline

Posts: 8
Joined: 27 Feb 2016, 22:06

Post Napisano: 28 Feb 2016, 11:26


Okej
Hvala vam svima puno :)
:beer: :beer:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests