Problem je u kernelu, vasioni ili u meni?

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 36
Joined: 01 Jun 2016, 18:07

Post Napisano: 15 Jul 2016, 21:36


Na desktopu imam slack 14.2 i nece da ide u hibernaciju, nece ni standby, snimanje na ram i disk, hoce samo da se ugasi.

Danas instaliram 14.2 na laptop koji je od prosle godine, probam UEFI instalaciju, probam legacy instalaciju, nece ni shutdown, nece restart, standby, nece nista. Izrevoltiran sam linuxom generalno, jer ove probleme vucem vec godinu dana kako su budzili kernel. Sad ne znam sta je problem i kako da ga resim.

Ajde laptop, jer je on relativno nov.

Acer aspire e 15 (e5-511) gomilu ideja sam nalazio na internetu i ni jedna ne pase. Onako, sa mog stanovista u pitanju je ACPI, ceo taj sistem, jer i pri podizanju sistema mi kaze da je ACPI neki problem, tu zakuca, jer ga ne gasim normalno, nego dugim pritiskom na dugme. E sad kako ja to da resim, postavio sam pitanje i na "alt.os.slackware" pa cekam.

I nasao sam neki windows 10, bacio ga na laptop, sve radi, samo sto nemam serial.

Mislim nemam znanja da cackam po kernelu, ali uradili su neke native modove koji cepaju sve opcije koje njima ne odgovaraju. Ko zna sta sve treba da se blacklistuje ili sta vec.

Nemam vise nikakve ideje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Jul 2016, 22:00


Kako misliš ne rade? Zatamnjeni su u Xfce-u? Da li se vide u KDE-u?

Za hibernate ti je potreban SWAP bar veličine ukupne ram memorije i boot parametar u podešavanjima boot loadera.

Suspend bi trebalo da radi ako nije u pitanju nego egzotično parče hardvera.

Možeš probati i iz komandne linije. Uz Slackware dolazi pm-utils paket u kome se nalaze i komande pm-suspend i pm-hibernate (pokrećeš ih kao root).



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 36
Joined: 01 Jun 2016, 18:07

Post Napisano: 15 Jul 2016, 22:16


KDE koristim. Pa evo, moze da se klikne, krene komp da se suspenduje ugasi se sve i posle sekunde se upali ponovo. To govorim za desktop, isto je i sa hibernacijom.

A laptop sad vise i ne mogu da upalim, nesto sam ga pregrejao.

Probacu ovo u terminalu sto si bocke naveo.

Evo, probao sam pm-suspend, zatamni se ekran, sistem kao ne radi, po nekad trepne hard disk i ventilator se i dalje okrece i ne mogu da ga vratim iz te "suspenzije", na misa ne reaguje, na tastaturu takodje. Stisnem power dugme, ili restart on se ugasi ili restartuje. Inace power dugme mi je podeseno da prikaze dijalog, ne gasi se automatski, ali iz ovog pokusaja ugasi se.

Ajde da probam hibernaciju. Da imam veliki swap, 8 gb. Sta da ukucam, sta da dodam za boot?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Jul 2016, 22:53


Upravo sam malo pretražio na netu vezano za tu seriju Acera. Ako si ga instalirao u legacy režimu, suspend i hibernate neće raditi. Da bi ti to radilo, moraš instalirati Slack u UEFI režimu.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Jul 2016, 22:55


Da li si probao instalaciju bilo kog Linuksa u UEFI režimu? Koje si probleme imao?



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 36
Joined: 01 Jun 2016, 18:07

Post Napisano: 16 Jul 2016, 10:27


instalirao sam bio slackw i u uefi modu. Isto se ponasa. Cak i gore, jer ga sto put palim gasim i nece grafika, nekad oce... siguran sam da su u kernelu dodali neke feature koji nije podrzan. Sad sam instalirao trios u uefi modu. Lepo se gasi i radi suspenzija. Hibernacija nece, no nema veze. To je na laptopu. A na desku mi je slack.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests