LILO LBA32 upozorenje?

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 15:40


Naisao sam na ovakvu gresku kada sam ukucao lilo -t
planirao sam da promenim redosled OS-a pa sam cisto informativno kucao lilo -t i naisao na ovaj warning.

Warning: LBA32 addressing assumed

Googlao sam malo ali mi bas nije naj jasnije sta bi trebalo da se radi pa bih da mi neko onako narodski (na Srpskom/Hrvatskom/Bosnjackom mada nemam neki problem sa English) objasni!

Hvala!
Last edited by bocke on 13 Jan 2012, 22:02, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 16:17


Možeš slobodno da ignorišeš to upozorenje. ;) U prevodu bi to značilo "LBA32 adresiranje se podrazumeva".

Iz jednog malo starijeg teksta iz Mikra (2005):
Najznačajniji činilac rasprostranjenosti PC računara je kompatiblnost sa starijim modelima - a oni nisu znali za promenljiv broj sektora. Zato je uveden trik: BIOS-u su saopštavani lažni parametri diska, a elektronika na disku je te lažne podatke preračunavala u stvarne; promenljiv broj sektora opisivan je kao zonski zapis bitova (Zone Bit Recording, ZBR), a operacije s lažnim podacima nazvane su translacijom cilindara, glava i sektora (Cylinder, Head, Sector, CHS). BIOS je donosio i ograničenja u broju ovih parametara, pa je disk naveden u primeru bio najveći koji je mogao da se ugradi u računare pre nego što su izmišljene nove "prevare", što se desilo pre nekih 13-14 godina. Prva je bila produženo transliranje (Extended CHS, ECHS), zatim je izmišljen model Large, ali je najviše uspeha imalo logičko adresiranje blokova (Logical Block Addressing, LBA). Prvi BIOS-i s podrškom LBA modelu mogli su da prime diskove od 2 GB, ali je ubrzo i to postalo malo; dalje poboljšanje ovog modela omogućilo je kapacitet od 8 GB, a zatim su sledili 32 GB, pa 128 GB - uz nekoliko izuzetaka, svaki put je maksimalan kapacitet učetvorostručen, pa bi današnje matične ploče trebalo da podržavaju diskove do približno 500 GB.
http://www.mikro.rs/main/tekstprint.php?tekstID=5253



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 16:23


Naisao sam na slican tekst na engleskom, sada su stvari malo jasnije u vezi toga.

Hvala!



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 16:27


Edit: pogledao sam malo i LILO ima podršku iza LBA32 i LBA64.

Uglavnom starije verzije LILO-a  (pre desetak godina) su tražile da se opcija LBA32 eksplicitno navede (možda se baš zbog ovoga i prikazuje obaveštenje). Sada se ona podrazumeva. Eksplicitno možeš dodati lba32 u lilo.conf ako želiš da onemogućiš ovo upozorenje.
Last edited by bocke on 13 Jan 2012, 16:42, edited 1 time in total.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 16:50


Moram priznati da me je bila malo zbunila priča oko ovoga, s obzirom da se na netu često pominu 32-bitno i 64-bitno adresiranje. 48-bitna šema adresiranja je donesena sa ATA/ATAPI-6 standardom 2003-će godine. Danas se uglavnom koristi ova šema. Ne bih da pričam o ograničenjima, uglavnom se na netu mogu naći svakakvi "navodi" koje ne treba uvek uzimati zdravo za gotovo.

Uglavnom ovo upozorenje možeš slobodno da igorišeš. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 17:17


Standard jeste 48-bitni, ali postoji još jedno ograničenje - mbr koji je 32-bitan. I eto objašnjenja zašto se naziva LBA32.
An artifact of hard disk technology from the era of the IBM PC, the partition table subdivides a storage medium using units of cylinders, heads, and sectors (CHS addressing). These values no longer correspond to their namesakes in modern disk drives, and other devices such as solid-state drives do not physically have cylinders or heads.

Sector indices have always begun with a 1, not a zero, and due to an early error in MS-DOS, the heads are generally limited to 255[citation needed] instead of 256. Both the partition length and partition start address are sector values stored as 32-bit quantities. The sector size is fixed at 512 (29) bytes, which implies that either the maximum size of a partition or the maximum start address (both in bytes) cannot exceed 2 TB−512 bytes (2,199,023,255,040 bytes or 4,294,967,295 (232−1) sectors × 512 (29) bytes per sector). Alleviating this capacity limitation was one of the prime motivations for the development of the GUID partition table (GPT).
http://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record

Eto i ja malo da se preslišam teorije. :)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 252
Joined: 09 Feb 2007, 17:11

Post Napisano: 13 Jan 2012, 21:33


Samo jedna mala primedba, i to "iz offtopica"  :grin: : "najbezbolnije" se pise sastavljeno. Nisam imao nameru da pametujem, mozda je u pitanju greska u kucanju pa niko nije primetio, samo sam hteo da skrenem paznju da bi neko mogao to da ispravi.  Nego.. kad smo vec kod naslova, mislim da bi bilo najbolje da se imena temama daju u skladu sa sadrzajem, tako da se iz naslova teme moze zakljuciti bar priblizno o cemu se radi. Verujem da bi tako bilo lakse onima koji znaju resenje da uoce postavljenu temu, pa bi pomoc verovatno stizala brze, nego u slucajevima kada su naslovi neodredjeni, kao ovaj. Jos jednom, nadam se da ovo nece biti shvaceno kao neko mudrovanje, nije mi to bila namera.  :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Jan 2012, 22:03


Hvala. :) Ispravio sam na brzinu naslov.

Nadam se da Siniša neće zameriti. I meni se čini da je ovako jasnije o čemu se radi. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 14 Jan 2012, 14:24


Taman posla da se ljutim, greska u kucanju, naslov je prilagodjen problemu opisanom u temi i to je to ili s'o bi rekli "opusteno"  :beer:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests