Saveti za ažuriranje starijih verzija Slacka

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 May 2012, 15:00


Starim Slackerima je poznato da kritične zakrpe stižu i nekoliko verzija unazad. Čak i 10.2 povremeno dobija neki patch (na primer, u skorije vreme libtiff). Ako bacite pogled na netu još uvek postoje ljudi koji koriste starije verzije. Uglavnom su u pitanju prastare mašine: tipa neki matori računar upregnut kao mrežni server (najčešće) ili (ponekad) desktop računar ili laptop stare generacije.

Otvorio sam ovu temu kako bih podelio nekoliko iskustava sa ovim. Po meni, najinteresantnije su verzije Slacka od 10.2 pa na dalje. 10.2 je relativno moderan sistem koji nije tako teško nadograditi. 12.x, na primer, dolazi sa kernelom 2.6.x po defaultu, udev-om i modularnim Xorg 7.x. 13.1 je tek koji korak iza 13.37. Dosta toga je još uvek u istim verzijama i relativno ga je lako nadograditi gde je to potrebno.

Ako imate neki 386/486 ili Pentium I, koji želite da iskoristite kao desktop mašinu, verovatno ćete morati da gledate i ranije verzije. Ali neke od njih će biti prilično komplikovane za update (Slack je, mislim, teko od 7-mice prešao na glibc 2, XFree86 je korišćen do 9-ke, itd). U ovoj temi ćemo se jako malo (ako uopšte) baviti time.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 May 2012, 15:25


Slackware 10.2 i kompatibilnost sa SBo skriptama

Da biste koristili neizmenjene SBo skripte ili skripte iz novijih verzija Slacka, potrebno je prvo ažurirati nekoliko paketa:

1. Upgrade GCC-a na 3.4.6

Slack 10.2 dolazi sa GCC 3.3.x. Ova verzija ne podržava opciju -mtune. U Slackwareu 11.0 se nalazi 3.4.6 koja podržava ovu opciju. Možete iskoristiti build skripte iz /source/d/gcc za izgradnju ove verzije. Na modernoj 64-bitnoj multi core mašini pod emulatorom koji podržava VT-X/AMD-V ovo će trajati relativno brzo. Kreirajte pakete pod emulatorom, zatim prebacite izgrađene pakete na stariju mašinu.

2. Ažuriranje pkgtools

Skinitie/source/a/xz iz 13.37
Skinite /source/a/tar iz 13.37
Skinite /source/a/pkgtools iz 13.x

a) xz i tar
Pokrenite build skripte. Prvo xz, zatim tar. Ovo će izgraditi novi tar sa podrškom za lzma/xz pakete.

b) pkgtools

pkgtools je nekada uključivao i skriptove za podešavanje Xorg: xwmconfig i xorgsetup. U novijim verzijama Slacka je ovo prebačeno u poseban paket. Moraćete izmeniti build skript ili ručno dodati ove skriptove na vašu mašinu.

Korišćenje ovih skriptova iz novijih verzija Slacka nije moguće, s obzirom da je do 11.0 X server bio instaliran u poseban prefix (/usr/X11).

c) opcionalno, ali preporučljivo: ncurses, dialog, bash

Možete skinuti SlackBuildove iz 13.37 za ncurses, dialog i bash. Pre kompajliranja dialoga, instalirajte ncurses.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 07 May 2012, 15:31


Slackpkg na 10.2

Ako ste uradili prethodni korak, možete instalirati najnoviju verziju slackpkg. Ako niste, možete probati. Ako nešto ne radi sa najnovijom, postoje starije verzije koje su radile i na 10.x.

a) Instalirajte paket za najnoviju verziju slackpkg.

Skinite paket sa: http://www.slackpkg.org/" onclick="window.open(this.href);return false; ili upakujte svoju verziju pomoću SlackBuilda iz current ili 13.37.

b) U /etc/slackpkg/mirrors unesite neki od repoa za Slack 10.2.

Napr:
http://mirrors.etf.rs/slackware/slackware-10.2/" onclick="window.open(this.href);return false;

c) Dodajte slackpkg u /etc/slackpkg/blacklist

d) Ažurirajte sistem

Ako ste odradili prethodni korak (SBo kompatiblinost), dodajte i gcc, gcc-* (napr gcc-g++), bash, dialog, ncurses, pkgtools u /etc/slackpkg/blacklist.

Zatim ažurirajte sistem:

Code: Select all

slackpkg update
slackpkg upgrade-all



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 May 2012, 21:32


Ažuritanje Gtk+-2 na Slacku 10.2

Slack 10.2 dolazi sa Gtk+ 2.6. Ova verzija ne koristi Cairo (koristi se od verzije 2.8) i postoji mali broj modernog softvera koje je i dalje moguće kompajlirati sa 2.6. A i ako je moguće, neke opcije neće biti dostupne.

Nisam hteo da preterujem, pa sam odabrao nešto noviju verziju 2.12 koja je dolazila uz Slack 12.2 umesto neke od poslednjih verzija iz Slacka 13.x. Ako ste ispratili prvo uputstvo iz ove teme, skinite sledeće poddirektorijume iz 12.2 source/ direktorijuma:

Code: Select all

pkg-config
glib
atk
cairo
pango
gtk+
Za pixman ne postoji posebni build skript u 12.2: Pixman se nalazi u okviru Xorg build skripta. Možete koristiti sledeći SlackBuild (za verziju 0.12.0):
pixman.tar.gz
(1.07 KiB) Downloaded 367 times

Redosled izgradnje

Sada je dovoljno da samo pratite sledeći redosled pokretanja skriptova

Code: Select all

pkg-config
glib
atk
pixman
cairo
pango
gtk+



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 11 Sep 2012, 21:19


Skoro sam ažurirao VirtualBox na noviju verziju i iskoristio sam priliku da napravim par slika upgrade-ovanog Slacka 10.2 (upgrade je rađen u maju ove godine).

Desktop:
WM: fluxbox 1.3
paneli: bmpanel2
ikone: pcmanfm 0.5.2

Dodati softver: Graveman, Liliyterm, Parcellite, Dosbox, DOSEmu, emelfm2, Htop, epdfviewer, xbill, geeqie, Seamonkey 1.1.19 (2010), Siag Office, i par sitnica.
slack102.png
slack102_2.png
slack102_3.png
slack102_4.png
slack102_5.png
slack102_6.png
slack102_7.png
slack102_8.png
slack102_9.png
slack102_10.png
slack102_11.png
slack102_12.png
slack102_13.png
slack102_14.png



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 99
Joined: 20 Feb 2011, 23:29

Post Napisano: 12 Sep 2012, 08:05


Svaka cast. Fantasticno izgleda :)
Kad bi napravio distro bio bi prvi korisnik :D nego ozb napravi neki distro sa osnovom SL14 sa ovom konfiguracijom :D



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 12 Sep 2012, 16:07


Mislim da bi Xfce mogao tako vizuelno da se sredi. :) Jedini motiv za ovakvo igranje je bio da se nekad u budućnosti "oživi" i neka prastara mašina. ;)

Mislim da bi 10.2 (Kernel 2.4 i, čini mi se, Xorg 6.8 ili 6.9) u ovakvoj konfiguraciji radio sasvim fino na mašinama sa između 64 i 96 mb rama.

Elem, za novu mašinu bi bolje rešenje bilo korišćenje nekih malo moćnijih komponenti. Recimo:

bmpanel2 - lxde-panel
pcmanfm legacy - pcmanfm (trenutno aktuelna verzija)

Fluxbox u ovoj kombinaciji radi ok, ali razmišljao sam se i o pekwm.

Elem, kada se doda i session manager, to već počinje da podseća na LxDE. A meni se čini da je LxDE kompletnije okruženje koje možda troši nešto malo više. Tako da se možda, za moderne mašine, više isplati staviti LxDE ili Xfce - kome šta odgovara, a zatim vizuelno srediti po ukusu. :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests