slackware cd ne dvd

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik


Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 15 May 2012, 18:34


Instalirao sam 13.37 sa prvog cd-a i sve pakete koji su bili na njemu. Kada se podigne sistem kucam free -m i zauzeto mi je 81 mb rama instaliram x grupu sve sem compiz-a i kada pokrenem osnovni x zauzme 108 mb rama. To je previse. kako sada da procistim sistem i sta mogu jos da uradim da ogolim sistem. Da li on ucitava module koji mi nisu potrebni? I da li x ucitava sve fontove ili samo one koji su u podeseni a ostaak je na hdd-u, i sta je sa ostalim stvarima iz x sekcije ? I jos jedna stvar, i ako je hdd 15 gb meni nije problem prostor. Moze da instalacija zauzme svih 6.5 gb prostora na hdd. Bitno mi je da se u ram podigne samo ono sto mi treba. A laptop bi koristio za net,office,film,mp3.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 15 May 2012, 18:45


Bocke procitao sam tvoje objasnjene oko kernela ali nije mi jasno ako mozes da mi malo prosiris pricu oko kernela i odabira kernela i pravljenja initrd slike?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 16 May 2012, 10:08


liblack wrote:Bocke procitao sam tvoje objasnjene oko kernela ali nije mi jasno ako mozes da mi malo prosiris pricu oko kernela i odabira kernela i pravljenja initrd slike?
To je već priča za novu temu. Imao sam u planu, ali ne stignem još da to ispišem.

Što se tiče zauzeća memorije, proveri šta ti se od servisa pokreće pri startu sistema:

Code: Select all

su
pkgtool
Zatim odaberi "Setup", pa izaberi "services' (pomoću space) i pritisni enter.

80 mb mi se čini kao malo puno. Ali nije nemoguće. Imaš li swap particiju i koje veličine?



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 25 May 2012, 07:38


Bocke nisam stigao da odgovorim ali prica je sledeca. Malo sam citao o malim linuksima i problem su biblioteke. Mnogi programi ucitavaju puno nepotrebnih stvari. Sve moze da se osakati ali mora da se proba. Mislim treba naci minimum sa kojim neki program moze da radi i odabrati programe koji ti odgovaraju. Sto je u mom slucaju misaona imenica. Sada trenutno nemam toliko znanja. DSL linux se podize sa zauzecem od 12m rama a radi do 30-40m rama prilikom normalnog koriscenja. Dok puppy recimo koristi nove pakete i novije verzije programa i biblioteka, podize izmedju 90-110m rama. Tako da verujem da ima veze i sa tim. Probao sam i vector linux lite 90-110m rama. backtrack3 koristi 40-60m rama ali je osakacen za multi mediju i sve sto instaliras dodatno povecavas zauzece... Neka idealna prica bi bila 256m rama i bilo koji linux,sve ispod toga zavisi od ostatka hardvera i krece mucenje...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 May 2012, 10:02


Nije samo u programima stvar. ;) DSL koristi kernel 2.4 i XVesa server (ako se ne varam). Pored toga, u pitanju su većim delom gtk+ 1.x (čitaj dosta starije verzije) i fltk programi.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 25 May 2012, 19:36


Pa da 2.4 i xvesa itd. Kada sam rekao programi mislio sam na sve.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 May 2012, 19:49


Hoću reći, to je prilično zastareo "sistem". Isto tako možeš da probaš i Slackware 11. Dolazi sa kernelom 2.4 i Xorg-om 6.9.0. Dođe ti skoro na isto. Ili Slackware 10.2. Za njega sam čak i opisivao kako ažurirati gtk+-2. Ne vidim po čemu je DSL tu bolji izbor. Zastareli softver možeš naći u bilo kojoj starijoj verziji bilo kog distroa. :)

Ako misliš da je XVesa manji potrošač, i njega je moguće naknadno instalirati.

DSL 3.x je koristio xtdesktop + fluxbox. DSL 4.x - staru gtk1 verziju ROX-a i jwm. Ako ti ne smeta zastareo, bagovit i nepodržan softver - onda je i DSL ok. Ali...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 May 2012, 20:28


Btw, pitao si za prenošenje alata iz Puppy-a, a možda te interesuje i DSL. Puppy alati su shell skriptovi koji koriste gtkdialog: http://code.google.com/p/gtkdialog/" onclick="window.open(this.href);return false;. DSL koristi Murga Lua: http://www.murga-projects.com/murgaLua/" onclick="window.open(this.href);return false;.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 25 May 2012, 20:32


ma jok ja se igram i experimentisem. Smatram da je to dobro za iskustvo i ucenje. U tom smislu mi ne smeta nista.Mada ibm hdd mi umire polako pa cu uskoro ostari bez njega. A DSL sam samo spomenuo,kada bi se dokopao starog P4 racunara sa 512 ddr mem tek bi onda progledao... jer me virtualne masine smaraju.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 25 May 2012, 23:18


rapha wrote:A LXDE?
Samo da odgovorim čoveku. Da ne misli da ga ignorišemo. :)

Lxde nije ništa lakši od Xfce 4.6. Proban je na 128 mb rama. Radi, ali se vuče kao mazga. Ista stvar kao sa Xfce.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests