Slackware opšta diskusija

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik


Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 18 Aug 2012, 19:42


Da se umesam :)
Pozdrav svima, dugo me nije bilo :)

napomena: koristim 13.37 jos uvek i verujem da cu jos dugo ostati na njemu.

Slazem se delimicno sa titty-em. Ne secam se vise kada sam poslednji put buildovao paket za GUI. Zato sto je pain in the ass, ne zato sto ne znam. Kada sam hteo da instaliram subtitle editor, uvideo sam da mi fali brdo dep-ova. Lepo nasao sub-editor za windows, digao XP iz virtuelne masine i brzo zavrsio posao. Slack mi sluzi za web-hosting, remote-administering, sound/video obrada itd. Kad smo kod video obrade, masa gui alata vezana za obradu videa, zahteva brdo depova. Ne koristim sbopkg, znam da on ubrzava proces, nije u tome stvar. Danas funkcionisemo tako sto pomislimo na nesto, potrazimo to na netu, i hocemo da to odmah radi, jer ce nam to trebati tada i ko zna kad. Da se zlopatim pola sata oko avidemuxa recimo za posao koji treba da uradim za 2minuta, nije sportski.
Na kraju sam zavrsavao masu stvari iz konzole.
Ovo sve pisem zato sto primecujem i kod sebe ono sto sam vise puta citao [ par ljudi sa ovog foruma izmedju ostalog ], da ljudi jednostavno nemaju vremena da ga podesavaju i priklanjaju se distribucijama koje nude jednu celinu, automatizovane procese povrh svega. Imaju slack na jednoj ozbiljnoj radnoj masini, sve je podeseno, a na ostalim racunarima, laptopovima, netbukovima itd. su neke light distribucije, prepodesene za taj racunar. [ imam 13.37 na asus eeepc 4gb surf i sada vidim koliko je smesno sto je slack na njemu ]
primer: pre 2-3 nedelje, kupio sam macbook 1.1 za 30e. Instalirao sam OS X SnowLeopard. Nisam apsolutno nista podesavao. Sve radi. To mi se svidelo, taj osecaj, da ne moram nista da cackam, stelujem, menjam konfiguracione fajlove. Slack nikada nece biti igracka kao OS X, a KDE samo daje lazni privid tome.
Sledeca stvar jeste KDE requirements; nadjite mi na zvanicnom sajtu, minimal system requirements. Nema! Samo spekulacije na forumima. Neka mi neko kaze da nije behemot. Imam trenutno u sobi 8 racunara i mozda 3 racunara mogu da ga poteraju bez problema. Ali zato na SVAKOM radi Xfce, perfektno.
O cemu se tu radi? Zasto svi paketi rade bez problema jedino KDE trazi pistu da sleti i poleti?
Ko jos koristi ceo KDE, sve aplikacije iz njega?
Da pogledamo racunare sad. Mi 'kompjuterasi' imamo racunare sa 2gb+ rama. Ostali? Neko im 512mb neko 1gb.
Ne secam se kada sam ikome instalirao ceo slack [ imam neki custom 13.37xfce - nikako da napisem tutorijal ].
Uvek instaliram bez KDE, svi zadovoljni. Zato sto nemaju racunare sposobne za KDE.

Za kraj, verujem da bih bio ravnodusan kada bi 'izbacili' KDE iz slacka. Bilo bi puno mesta za pakete koji se vec podrazumevano skidaju sa SBo-a:
Neretko je neophodno istovremeno otvoriti 3-4-5 pdf fajla (cenovnici, ulazni i izlazni računi i predračuni itd.) - što Okularu ponekad jako teško pada, često zakove kod jednog od tih fajlova, ili ako se radi o pdf-u veće veličine (dvocifreni br. MB-a kada je neki katalog u pitanju).

to djubre od okulara sam iz istih razloga zamrzeo a ni xpdf ne radi kako treba pa se sluzim evince-om koji je, bajan.

Slack je Slack. Vecina koja se zaljubi u njega, nece sigurno zbog KDE-a, jer je kubuntu vec uzeo primat.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 877
Joined: 25 May 2008, 10:44
Location: Valjevo, Srbija

Post Napisano: 18 Aug 2012, 21:36


Slazem se ovim sto su napisali prethodnici u temi. Veoma tezak zadatak je odluciti se za jednu proverenu varijantu, koji distro instalirati u poslovnom okruzenju? Za kucne/desktop korisnike stvar je relativno laka jer se za neku distribuciju odlucujemo na osnovu licnih afiniteta, prethodnog iskustva, nivoa znanja koje posedujemo i volje za istrazivanjem i ucenjem. Ali sta raditi kada je pred nama resavanje problema koji podrazumeva instalaciju Linux-a u poslovnom okruzenju? Kako se Slack moze primeniti u tim uslovima? Ovde vam mogu preneti licno iskustvo koje sam imao pre nekoliko meseci.

U cilju legalizacije racunara koji se koriste u strogo poslovnom okruzenju (lokalna radio stanica koja posluje duuugi niz godina i koja ima novinare "starog kova" koji ne vole promene) rukovodstvo pomenute ustanove je poslusalo moj predlog da se na racunare instalira Linux - besplatan, minimalni troskovi u startu + minimalni troskovi kasnijeg odrzavanja. U poredjenju na situaciju u kojoj bi se odlucili za Windows, ovde je stvar prilicno jasna - usteda koja nije zanemarljiva. U ovakvoj situaciji sve treba staviti "na papir" - brzinu i kvalitet racunara, kolicinu radne memorije, koja grafika je na njima...i jednu veoma bitnu stvar koja se cesto zanemaruje - racunare ce koristiti ljudi koji su navikli na Windows i koji za drugo ne znaju (kako sami kazu - "jedva smo se i na njega navikli"). Ovo poslednje (korisnik) je ono na sta najvise paznje treba obratiti. Prvi izbor u takvom slucaju je (bar meni) bio Mint. Ubuntu je "otpisan" zbog poprilicne zahtevnosti kada su pomenuti racunari u pitanju - ni jedan racunar nema vise od 512MB DDR1 memorije, a samo jedan ima odvojenu (agp) grafiku - Ati9250. Verujem da ce mnogi od vas reci kako su to prilicno slabe masine, ali na njima XP radi vise nego dobro. Na taj argument bi naisao kod same pomisli da pomenem hardversku nadogradnju. Instalirao sam Mint na jedan racunar, i posle 30min testiranja ipak odlucio da mate zamenim xfce-om. Racunar ima 512MB i integrisanu grafiku i Mint na njemu sasvim dobro radi (pomenuti XFCE). Ipak, problem na koji sam naisao definitivno me okrenuo razmisljanju o drugoj distribuciji. Naime, posle samo jednog dana imao sam prituzbe na "stalno iskakanje nekog prozora". Update manager se non-stop bunio i nudio instalaciju novih paketa. Ovo se kod apt-get distroa javlja veoma cesto i lako se resava azuriranjem preko pomenutog menadzera - dovoljno je samo uneti lozinku korisnickog naloga. E, tu lezi najveci problem. Ljudi koje racunari ne zanimaju (sluze im samo kao sredstvo za rad) apsolutno ne zanima ni da pamte sifre koje im kako kazu "svaki cas trazi". Nervira ih sto im svaki cas iskace taj prozor i ne znaju sta da rade sa tim. Sama pomissao da je u pitanju Linux, da su o njemu culi "sve najgore" i da im se to nije desavalo na Windows-u dovoljni su razlozi da se zapitamo sta nije u redu. Iskreno, po mom misljenju, ugao iz koga mi koji volimo raditi sa Linuxom posmatramo stvari je pogresan. Ako se postavimo u polozaj korisnika koga to apsolutno ne zanima i koji zeli samo da zavrsi posao shvaticemo u kom pravcu treba da idemo kako bi prelazak bio sto bezbolniji. I ja sam se odlucio da na druge masine instaliram Slack :). Nema update manager posle koga sistem moze da postane neupotrebljiv, lako se kontrolise kolicina softvera koja je dostupna korisnicima i nacin njihovog azuriranja (ja ga radim jednom u nedelju/mesec dana). Ostalo je samo da se korisnici priviknu na Linux (skoro najtezih sedam dana u mojoj dosadasnjoj karijeri :) ). Brzina je odlicna (XFCE koji je dosta brzi na Slacku nego na Mintu jer je vanila u pitanju i ne pokrece dodatne servise)), od dodatnih programa postavljeni samo Opera, FF, LibreOffice i zbog navike a i resavanja problema sa kompatibilnoscu - Adobe Reader za Linux. Masine za sad rade odlicno (tu i tamo zaglupe HP stampaci al se i to resi).

Poenta cele price je da je u poslovnom okruzenju mnogo lakse primeniti Slack upravo zbog nedostatka dobrog paket menadzera. Instalirate ono sto zelite i kad to zelite. Slazem se da je sredjivanje odredjenih paketa pain in the ass zbog brda zavisnosti koje treba srediti i iskompajlirati. Ali ja to radim na jednoj masini, postavim na file-server (koji je takodje pod slackom) i odatle vrsim update po potrebi (@bocke i ja smo to pricali na predavanju u Visoj skoli Informacionih tehnologija nedavno...uskoro cu izbaciti uputstvo za to). Iskreno, kao drugi izbor bi mi bio Debian - stabilnost, stariji, provereni paketi i redji update...da Slack nije uspeo, pao bi Debian 100%.

Zakljucak: Slack se zbog relativno male zahtevnosti i velike stabilnosti vrlo lako moze upotrebiti u poslovnom okruzenju, mozda lakse nego na nekom desktop sistemu (kao primarni sistem). Zasto? Masa novih korisnika linux-a uopste se tesko snalazi i sa paket menadzerom kakav je apt-get, a kamoli sa rucnim kompajliranjem i instaliranjem paketa. A u poslovnom okruzenju, administrator (dobro bi bilo ako ste to vi, zar ne?) je taj koji treba da brine o potrebama korisnika i da njihov rad ucini sto komotnijim i stvori im produktivno radno okruzenje. Tu je najveca razlika...Koju cete distribuciju izabrati u tom slucaju potpuno zavisi od vas, volje, znanja i iskustva (kao sto vec napomenuh) a ne od krajnjih korisnika. Na kraju, i meni je nekad veoma zamorno i dosadno da jurim zavisnoti nekog paketa po nekoliko sati. Predjem na Ubuntu (u vm) i instaliram program koji mi treba i zavrsim ako je nesto hitno. Sve je stvar slobode izbora, zar ne?

Nadam se da vas nisam zamorio ovim duuugackim postom, ali mislim da nekome moze biti od koristi...i da nije offtopic. Ako jeste, izvinjavam se...
nije važno samo raditi ono što voliš...važnije je voleti ono što radiš



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 18 Aug 2012, 23:29


p wrote:Da se umesam :)
...
Slack je Slack. Vecina koja se zaljubi u njega, nece sigurno zbog KDE-a, jer je kubuntu vec uzeo primat.
Brate, uglavnom se slažem sa tobom. Ali ovaj poslednji deo je ,,pravo u centar''.
Meni je Slackware KDE bio zanimljiv zbog istraživanja i učenja, ali nikako zbog KDE-a, jer KDE koristim dugo i već vozim nove verzije, izdanja...

Sa Slackware-om se u tom smislu vraćam korak nazad :)

Zato sam i rekao da ću novu verziju da vozim u XFCE okruženju jer njega nikad nisam nešto posebno koristio, sve se svodilo na probu...

KDE vozim na distroima koji prate ,,korak s' vremenom'' jer zaista uživam u tom okruženju. Tu je i Openbox, moram da priznam. Uvek se s vremena na vreme vratim nekoj distribuciji sa tim okruženjem (Crunchbang, Archbang)... Nisam probao da ga instaliram na Slackware-u, možda ću nekad i to da probam.

Druga okruženja mi ne leže, ali XFCE-u ću pružiti priliku na Slackware 14.0 :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 18 Aug 2012, 23:41


Slack kao osnov poslovanja...
Pogledajmo sa cim se sve "isporucuje", zatim tu svojevrsnu "anti-rolling" postavku u cilju stabilnosti i odgovor se sam namece...
"Rodjen" je za to...
Ali samo pod uslovom da mu programi iz graf. okruzenja ne "stuckaju" - zato ja pominjah Mate i Gnome (2) - na osnovu licnog iskustva.
Imao sam prilike ranije da u vecim poslovnim sistemima srecem vlasnicki i skupo placeni softver koji nikako nije bio bez problema - makar jednom nedeljno su morale biti radjene raznorazne ispravke i sl. pa jos bazirano na winu + msoffice - da glava zaboli...
Tom izazovu uspesno izlaze u susret raznorazni slack-derivati, bruka - cak i bolje nego sam Slack - samo zbog efikasnijih aplikacija u sklopu svojih desktop okruzenja.
Da budemo nacisto, mislim da ne postoji jedno tako ambiciozno i sveobuhvatno desktop resenje kao KDE, ali tek ga treba dovoljno "ispeglati" a onda ce buducnost mozda najvise pripadati njemu. U medjuvremenu, moze i sa njim na jacim masinama, ali nije ta lakoca i efikasnost kao na nekom drugom.
Slack je slack nezavisno od okruzenja, ali dok ne "sazri" Xfce - postoji tu manji problem koji mogu resiti iskusniji korisnici, ali - zasto bi to bilo njegovo obelezje kada toga gotovo da nema kod drugih distroa...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 100
Joined: 04 Jun 2010, 06:28

Post Napisano: 19 Aug 2012, 00:52


Da ne citiram veci deo Drummer-ovog posta, identicna iskustva imamo sto se poslovne primene tice!
U pocetku bude muka ziva, faktor covek, posle sve radi kao podmazano.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 92
Joined: 18 Mar 2012, 08:40
Location: Beograd

Post Napisano: 19 Aug 2012, 08:20


Dragi moji forumasi svi imamo svoje muke vezano za posao. Moj pokusaj da vas skrenem na neke vedrije teme nije uspeo, moracu da vam se pridruzim i budem ozbiljan. Linux u poslovnom okruzenju i "novim" linux korisnicima. Znate sta mislim da je i dalje problem u nama i nasim korenima u win sistemu. Ja sam dragi Drummer tvoj problem sa Mint-om imao na RedHat 6,2. Problem sam resio komentovanjem default-nog repo-a i kreiranjem novog od paketa koji dolaze sa dvd-a. Tako da mu se repo nalazi na njemu, i sve je update. JWM okruzenje za korisnika, nema gomilu programa u meniju, otvara ikonice koje sam mu izbacio na desktop i sluzi se svojom aplikacijom. Aplikacija koju koristi netrazi nista, ima jos i LibreOffice,Mozzila i za PDF nisam siguran sta ali to je to. Mnogo veci problem je bio sledeci. Posto su racunari donacija i "vlasnik" donacije zahteva raid1 i free linux. HP su racunari sa free predefinisanim HP debijanom, a aplikacija radi sa RHEL-om ( radi sa bilo kojim linux-os, ali garancija stabilnosti je od strane proizvodjaca je vezana za RHEL) . I onda se neko seti a sto nestavite raid1 i dual boot dva linux-a. Pre cu reci naredjenje. Problemi se nastavljaju nemamo instalaciju HP debijana molimo da to bude neki drugi free linix. To nam nekako odobre, i zurka pocinje instalacija na 174 masine sa gomilom multifunkcionalnih i dodatnih uredjaja, nocna mora!!! Sta je poenta u linux-u se sve moze. Ako uzmemo u obzir da ukupno odrzavanje jednog sistema pod linux-om, u vecini slucajeva svodi na pocetnu konfiguraciju u koju treba uloziti vise truda. Azuriranje paketa po potrebi ( Na koliko vremena izlazi novi MS office, na primer ). Ako sve radi, po meni netreba dirati zato sto je izasla nova verzija a i korisnici vole da se ususkaju i da ih niko ne uznemirava. Samo razmislite koliko ste vremena ustedeli sa problenima vezanim za viruse. Ja kod mene u firmi imam odlicne sisteme zastite. Firewall i proxy servere, domenske kontrolere ... Po prilicno sam siguran da nece niko moci da ih uhakuje i zato mirno spavam. A svaki linux je dobar za posao, jednostavno zato sto je LINUX.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests