DistroWatch

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 31 Aug 2012, 10:47


@stereo i brok

Drugačije razmišljamo. Ja početnicima uvek preporučujem neku laganicu pa ako se zainteresuju za linuks i žele da uče, lako je da pređu na nešto drugo. Ovako, plašim se da Slek može samo da ih otera. Da se ne razumemo pogrešno, kada kažem Slek mislim na bilo koju "jaču" distribuciju. Slek, Arč, Gentoo, pa čak i Debijan..

Gledate iz svog ugla a taj ugao nije dobar. :) Vi ste prilično tehnički potkovani ali spadate u svega nekoliko procenata ljudi koji žive u Srbiji. To što vi želite da učite i naučite ne znači da i ostali žele. Većini ljudi kompjuter služi da bi obavili posao, pogledali neki film, slušali muziku, blejali po internetu, ne želeći uopšte da znaju šta je ispod haube. Realno, zašto im je potrebno da to znaju? Nisu sistem administratori, nisu programeri, ne zanima ih jednostavno ta oblast i oni žele nešto što radi bez mnogo čačkanja i podešavanja. Svako treba da radi svoj posao. Kada odeš kod obućara, on te ne uči kako se popravljaju cipele, zar ne? :)

Zašto im to ne damo nego ih na silu teramo da koriste nešto? Zašto bih mu instalirao Arč koji će posle nekog vremena da skine i vrati vindozu, kada mogu da mu instaliram neku laganicu sa kojom će biti prezadovoljan. Posle, ako se navuče-navuče se.. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 31 Aug 2012, 11:23


O tome je upravo i reč Rafa. Onaj ko hoće da nauči nešto više, i računar tj. sistem mu ne služi samo za Fejsbuk, muziku, filmove i slično za njega je daleko bolje da ne gubi puno vremena. Evo primera, znam da si ga probao, recimo PCLOS, da li si dva puta u njemu koristio terminal, ne verujem. Ne zato što ti bežiš od terminala već zato što to sam PCLOS to ne traži, imaš sve preko GUI-a.

Slažem se da onaj ko hoće da naući nešto više, a početnik je, da treba izvesno vreme, od nekih 3 do 6 meseci da provede na nekoj user-friendly distribuciji, a posle, nema razloga da gubi vreme na toj user-friendly distribuciji.

Da se razumemo, svakako da se može mnogo toga ozbiljnog raditi i recimo u pomenutom PCLOS-u (Bobby sa MC-a ga koristi), ali sama distribucija po sebi ne traži zalaganje. E već počevši od Debiana, pa preko Sleka, Arča do Gentoo-a je sasvim druga stvar.

Ne mogu ni sada da kažem da znam puno, ali daleko više nego dok sam bio na *buntu pa čak i Debian distribucijama.
Kod mene je bilo tehničkih poteškoća, možeš videti ovde po postovima kada sam se zaleteo na Slek, još na prošloj verziji 13.1, ali u to vreme na zajednici nije bilo aktivnih članova da mi nešto malo približe u samom početku celu stvar. Neophodno je u početku pored obaveznog čitanja dokumentacije, da te malo neko i pogura, a posle zna se, eksperimentiši, upropašćuj, popravljaj, pa i diži opet sistem...

Znači pisao sam o sasvim različitim kategorijama korisnika Linuxa.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 31 Aug 2012, 11:45


Jedan od razloga zašto ću instalirati Slackware kod drugih je zato što ga i ja koristim. Tako da mogu da im pomognem ako negde zaškripi. Za taj svakodnevni rad na računaru je Slack svakako dovoljan. Nikakvi problemi da se ide na internet, da se gledaju filmovi i sluša muzika. Tu je i libreoffice ako zatreba kancelarijski paket. Ako im treba bolji digitron tu je speedcrunch. I za prosečnog korisnika ima taman što treba. Terminal će malo više koristiti pa će naučiti lakše kad im se kaže raspakuj arhivu, promeni dozvole i uđi u direktorijum.

Kad sam ja prešao na Slack negde u aprilu mesecu ove godine, nisam ni ja znao nešto mnogo. Način instalacije paketa preko slek bilda me je naterao da naučim da koristim terminal više a samim tim i da naučim komande, da ne moram da gledam u podsetnik :)
Ono što sam naučio na Slacku za nekoliko meseci nisam na učio Ubuntu i Mintu za mnogo duži period.

Ja imam dovoljno volje da ljudima pokažem kako šta radi i da im odgovaram na pitanja :angel:
Ionako im to redovno pričam i na delu pokazujem tako da im samo ostalo da instaliraju sistem i pakete za svakodnevnu upotrebu i to je to. Šta će posle da rade na sistemu i nije baš moja briga. Zamisli da sa znanjem koje steknu na Slacku pređu na Ubuntu. Pa ima da znaju sve :D
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 31 Aug 2012, 12:26


Sve zavisi od afiniteta, tj. za šta koristiš komp. Poenta je u tome da se ispod haube distribucije ne razlikuju previše. Ti na PCLOS, Mint ili bilo kojoj drugoj distribuciji možeš da uđeš u terminal i da čačkaš i menjaš šta god želiš dok te Slek i slične distribucije primoravaju da to radiš. Stvar je samo u izboru. Koristim Arč ali vrlo često mi dosadi "konzolisanje" i poželim da imam sve na klik. Instaliraš i ne diraš. Upravo je tu poenta. Na nekim distribucijama kada mi dosadi konzola imam jako elegantna rešenja gde mogu nešto da podesim, instaliram.. Kod Arča toga nema. Prinuđen sam da ulazim u konzolu i editujem konfiguracione fajlove bez obzira na to da li sam u tom trenutku raspoložen da se zezam sa tim i da li imam vremena za to.

Što se tiče korisnika.. Ne mora da znači da svako ko želi da koristi linuks želi i da ga poznaje do sitnih creva. :) Koliko ima korisnika vindoze koji i ne znaju šta je OS. Prosto, ima ga i koristi. Ništa drugo. ;) Za Mac korisnike i da ne govorim, oni su tek.. :)

Sad, i prelazak sa Ubuntua na Arč je praktično isto kao i prelazak sa vindoze na Arč. Moraš da imaš mnogo živaca, strpljenja i želje da bi uspeo da ga staviš na noge. Sa potpuno automatizovanog sistema prelaziš na nešto što je potpuno neautomatizovno a pri tom moraš da znaš neke stvari..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 31 Aug 2012, 12:36


Najlepše je što smo svi u pravu :beer: Malo smo skrenuli sa teme ali ako, bilo je korisno. Valjda se administracija ne ljuti :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 31 Aug 2012, 12:57


Što se tiče korisnika.. Ne mora da znači da svako ko želi da koristi linuks želi i da ga poznaje do sitnih creva. :) Koliko ima korisnika vindoze koji i ne znaju šta je OS. Prosto, ima ga i koristi. Ništa drugo. ;) Za Mac korisnike i da ne govorim, oni su tek.. :)
Slažem se, nisam ni pominjao nigde da svi moraju da znaju ili da streme tome da znaju Linux u sitna crevca, napisao sam ko to hoće, i upravo sam i pisao o kategorijama korisnika.
U suštini naše viđenje stvari se na razlikuje puno, sa tim da sam ja više okrenut samoj filozofiji Linuxa, Otvorenog Koda, Zadužbini za Slobodan softver (zato i koristim Linux) dok tebi to uopšte nije bitno. To mi je poznato iz nekih ranijih prepiski na ovu temu. ;)



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 31 Aug 2012, 17:37


Baš tako. To što nam se mišljenja razmimoilaze ne znači da je neko u pravu ili ne, jednostavno drugačije gledamo na stvari.

@brok

Da, ja linuks koristim jer mi je cela priča interesantna i zanimljiva. Ne zanima me ni filozofija, otvoreni kod a za FSF i njihovog vođu bih imao što-šta da kažem ali nekom drugom prilikom.. :D Zanima me samo upotrebljivost.. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 31 Aug 2012, 21:41


Windows je izdiktirao standarde prosecnih korisnika i tu nema mrdanja - zasto bi petljali po konzoli u linuxu kada to nisu morali u winu...
Sada je jaca zajednica sa forumima na nasem jeziku i sl. pa se ne opterecujem previse ako neko od drugara pozeli da proba. Ranije je bilo drugacije - ubacivao sam im PCLOS ili Zenwalk - zavisno od snage racunara i u kojoj meri su "win-desktop korisnici" (da li im treba dosta dodatnih aplikacija pa jos win programi pod vine i sl.), ili Slek - ako ne zahtevaju previse dodatnih aplikacija i prioritet im je na stabilnosti ("sipas i ne mislis" - nakon sto podesis).
Ubuntu mi je uvek bio previse "testing", a nisam raspolozen da se driblam sa bagovima. Pre ce ljudi uteci nazad na win ako im stvari ne funkcionisu, nego ako treba malo da nauce...
Tu i Slek ume da se pokaze u ne bas sjajnom svetlu sa pojedinim kde i xfce aplikacijama - uglavnom retko i kada je tek izasao, pa npr. da mi neko zatrazi da mu instaliram Slek za mesec-dva nakon sto izadje verzija 14, dobio bi od mene aktuelnu i sasvim solidnu postojecu 13.37 verziju, azuriranu iz stable repoa.
U tome vidim i sebe na neki nacin kroz "pojacanije interesovanje za Slek" na DW-u u odnosu na period neposredno nakon sto se pojavila aktuelna verzija...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests