DistroWatch

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 29 Aug 2012, 18:23


Malo statistike koja "dosta otkriva, ali ništa ne kazuje", ali u svakom slučaju vrlo interesantne kao i štošta drugo kada je Slek u pitanju.
Dakle, interesantan je "rast" interesovanja za Slek u novije vreme, njegov sve bolji plasman uprkos mnogobrojnim novim verzijama "mainstream" distroa i njihovih derivata, iako Slek tek priprema novu verziju posle skoro godinu i po dana...
Praktično - interesovanje za njega raste kao vinu - što starije, to bolje. :)
Ja se zaista ne sećam takvih situacija na DistroWatch-u u ranijim periodima.
Pravo pitanje i odgovor koji bi, možda, ponudio neke nove poglede na interesovanja linux korisnika bi bilo - šta ljude značajnije opredeljuje da se sada više interesuju za pomalo "bajat" Slackware u odnosu na druge distroe?
Brojke su jasne, u zadnjih 12 meseci - Slek se kotira na 16. mestu sa 587 H.P.D. (hits per day), u poslednjih 6 meseci lagani skok na 14. mesto sa 627 h.p.d., u zadnjih 3 meseca - neznatan pomak na 13. mesto sa 684 h.p.d., a u poslednjih mesec tj. 30 dana - pravi bum, 9. mesto sa 932 h.p.d.
On se ovako nije kotirao tj. izazivao interesovanje u ovoj meri ni prilikom izlaska poslednje verzije kada je logično očekivati najveće interesovanje.
Ovo je samo DistroWatch statistika koja ne mora imati mnogo veze sa pravim stanjem stvari, ali je i jedina statistika koja je meni poznata. Naravno, predvodi friški Mint, pa veća praznina koju zatim popunjavaju Ubuntu i ostali (što je, verujem i prilično realna refleksija realnog stanja), ali Slek se ne predaje (iako na rejting mnogo ni ne polaže) pa i pomalo "bajat" beleži možda najbolje rezultate ikada na DistroWatch-u.
Kako to i zašto? :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 29 Aug 2012, 23:04


DW svakako ne pokazuje pravo stanje stvari kao ni pravi odnos. Na mnogim forumima se pokrenulo pitanje relativnosti informacija sa DW a ja ću samo reći da nakon reklamiranja na twitteru, FB, g+ i ko zna koliko blogova, kao i dostupnosti informacija uopšte, onda ni ne čudi što su informacije takve. Svi znamo po kom principu DW prikazuje stanje. Čak i oni koji su ga pravili kažu da nije relevantan. Ja distrowatch pratim samo zbog novih izdanja i novih distribucija i to mi stiže na rss. Popularnost neke distribucije tu nikako ne shvatam merodavnom.

P.S. Osim toga, Slackware je poslednje vreme dosta bio aktivan, za mesec dana 3 rc verzije, zanimljivosti iz currenta se redovno twituju i tako dalje. Zato mu i raste rang na DW.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 29 Aug 2012, 23:40


Da, stereova logika ima smisla. U zadnje vrijeme, Slack je izuzetno aktivan i to sve pridonosi rejtingu na DW-u koji, sam po sebi, ne mora ništa posebno značiti..
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Aug 2012, 00:51


I nedavni intervju Patrica je doprineo popularizaciji Slekvera, i to treba uzeti u obzir.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 30 Aug 2012, 00:53


U svakom slucaju - ne skodi...
Ta aktivnost i Patov intervju su, potpuno se slazem, najvise doprineli ovom skoku u zadnjih mesec dana.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Aug 2012, 01:10


I euforija koja je usled svega toga javlja kod korisnika ove sjajne distribucije ;)
Osim toga verujem da mnogo ljudi prati šta radi jedna od najstarijih distribucija.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 30 Aug 2012, 10:35


Slažem se, ne mislim da je DW relevantan u potpunosti. Sad, to što se neko interesuje za Slek ne znači i da ga koristi. Ja redovno pratim dešavanja u nekoliko distribucija koje su mi interesantne ali koristim jednu ili dve. ;)
Osim toga, mislim da je Slek distribucija koja vuče malo novih korisnika. Što zbog nezainteresovanoti istih da čačkaju po sistemu, što zbog filozofije i funkcionisanja samog Sleka. Jednostavno, nije magnet za noe korisnike. Za njih su rezervisani Ubuntu, Mint, Mageia i slični, bar dok ne nauče najosnovnije stvari. Slek se oslanja na svoje core jezgo korisnika koje je, uz sitne promene, manje ili više konstantno. Jednostavno, distribucija nije za svakoga, odnosno samo za naprednije korisnike i to je suština svega.
Generalno, osim Arča, sve "naprednije" distribucije imaju stagnaciju jer je sve manje čak i naprednih korisnika koji žele da troše mnoo vremena na podešavanje samog OS-a. Žele laganu instalaciu, malo ili ni malo podešavanja da bi mogli da se skoncentrišu na nešto drugo što rade na kompu. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 30 Aug 2012, 12:13


Pa ni sam Slack nema gomilu podešavanja koje treba uraditi nakon instalacije. Upravo novim korisnicima i dajem Slack, neka se upoznaju sa sistemom. Ako su mogli da uče winblows mogu da uče i linux. Ljudima kojima treba u narednom periodu da instaliram linux, unapred su upoznati šta i kako radi. U svakoj distribuciji ima i rada u terminalu i podešavanja, kako vizuelna tako i funkcionalna. Ni Slack nije drugačiji, samo će ovde nešto da nauče a mašina neće biti opterećena. Meni nije teško da ljude usmerim na forum ali im dam i skype pa neka me kontaktiraju. Pogotovo početnicima, kojima najviše i treba pomoć.

Naravno da je lakše koristiti Ubuntu ili neki drugi distro ako korisnik kreće sam da uči, ali ako ima nekog ko hoće da im pokaže osnovne stvari onda može bilo koji distro.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 30 Aug 2012, 14:23


Kad bih imao svoju firmu, na računalima bi bio Slackware :) Bio bih siguran da zaposlenici ne zabušavaju :D
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 30 Aug 2012, 14:36


Baš tako Stereo, za deset meseci sam naučio/shvatio kroz neobavezan "rad" o Linuxu uopšte više nego sve skupa za pet godina.
Zahvalna distribucija jer te nekako "tera" da shvatiš ono što radiš.
Jasno nisam mislio na đačko učenje "sedneš i učiš", već stečeno znanje prolaskom kroz razne situacije.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests