Slackware 14 recenzija na Distrowatch

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 21 Oct 2012, 11:07


Ma nema nove bube, pravio sam paralelu.. :)

Ali kada si već pomenuo, ima veze, možda si čak i ubo poentu. Klima, airbagovi, podizači i ABS odavno već nisu samo opcija čak i na našem tržištu. Ima ih svaki novi auto i to je sada standard.

Preslikaj celu priču na linuks svet. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 21 Oct 2012, 12:23


Offtopic
Mislim da Bubu prave još uvek u Brazilu. ;)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 21 Oct 2012, 12:47


@rapha:
Ma jok, samo nisam baš preterano zadovoljan poređenjem. :) Kao da porediš dve različite kategorije vozila: terensko i putničko sa udobnošću kao glavnim kriterijumom. Nije to baš jedina stvar koja ih razlikuje. Terensko ipak ima neke svoje praktične vrednosti. I bez obzira što se nekad žrtvuje komfor da bi one došle do izražaja, terenska vozila su ipak mnogo podesnija za offroad vožnju od putničkih vozila.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 21 Oct 2012, 22:39


@brok

Ne prave ih, odavno..

@bocke

Aj, neka ti bude.. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 21 Oct 2012, 23:45


Što se tiče ručnog upravljanja paketima, "zvanični stav" je bio da se to prepušta administratorima sistema iz razloga stabilnosti, a ne zbog prevelikog posla i ta priča "pije vodu" u mom slučaju...
Nekoliko dana pre nove verzije 14, ubacio sam novi opensuse - i sve je bilo super, yast je alatkica na kojoj bi i winovci pozavideli, radio je sasvim regularno - do nestanka struje. X se raspao (i verovatno još štošta uz njega)... Slična iskustva sam imao i sa drugim distroima sa auto-apdejtima i sl.
Ja na Sleku poguram sve što mi treba, uglavnom preko sbopkg, a maločas mi sbodeps instalira xbmc - testa radi. Bez greške...
Džaba meni "ferari" po lošim putevima, sa lošim gorivom i sa neizbežnim sitnim (manje-više) kvarovima koji su u njegovom slučaju uvek papreni (uzima vreme).
Slek - "sipaš i ne misliš".
Pozdravljam svačiji izbor, ali ja baš i nisam naleteo na neku alternativu koja bi bila zadovoljavajuća (mada je nesumnjivo prednost kada imaš gotov paket i svučeš ga za par minuta)...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4591
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Oct 2012, 05:35


Titty Twister wrote:Što se tiče ručnog upravljanja paketima, "zvanični stav" je bio da se to prepušta administratorima sistema iz razloga stabilnosti, a ne zbog prevelikog posla i ta priča "pije vodu" u mom slučaju...
Da, stabilnosti i kontrole. :) Samo mi je i to alternativno objašnjenje bilo zanimljivo (a i ima nekog smisla). Slažem se da ga ne bi trebalo uzeti kao reper.

Elem, osnovna instalacija Slackwarea uključuje sve zavisnosti. One su gotovo nevidljive za običnog korisnika i on nije u obavezi da petlja sa njima. Potreba za ručnim upravljanjem se javlja samo kod instalacije 3rd party paketa. SlackBuilds.org je preporučen izvor za 3rd party pakete. Sbopkg je alatka koja omogućava laku instalaciju SlackBuilds.org paketa. Sbopkg podržava i redove (queues - vid upravljanja zavisnostima pri izgradnji). Sbodeps je nova alatka koja koristi unose za dodatne zavisnosti i automatski izgrađuje sve što je potrebno da bi se instalirao paket.

Edit:
Tj. Slackware DVD je sve što ti je potrebno za instalaciju sistema. Ta osnova je stabilna, proverena i koherentna. Ako želiš dodatne pakete tek onda imaš uopšte potrebe da se bakćeš sa bilo kakvim "zavisnostima".

Elem, mislim da smo malo otišli u offtopic.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests