Moje večerašnje iskustvo sa DVD rezačem

Obrada zvuka i slike, audio i video produkcija i slične teme

Moderator: Urednik

Post Reply

Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 717
Joined: 23 Aug 2006, 22:09
Location: Šabac
Contact:

Post Napisano: 01 Mar 2010, 01:05


Želeo bih da podelim moje večerašnje uskustvo sa vama, a i da čujem vaša iskustva na ovu temu.....
Elem, ja već odavno ne verujem u skladištenje nekih iole bitnijih podataka na DVD-medijume, promenio sam nekoliko rezača različitih marki i čipova, i svaki je imao neku svoju manu, neke diskove čitao, neke nije hteo, itd...  Pokušavao sam uvek, kad dođe do problema, upgrade-om firmware-a, ali ništa bitnije bolje ni jednim updateom nisam dobijao. Prošli rezač Sony sa liteonovim čipom mi je lepo radio jedni godinu dana, još možda pola godine radio je prihvatljivo, a onda je bio nizašta. Njega sam bio uzeo sa MYS-2 firmware-om, pa sam pred kraj upgradeovao na MYS-6 koji je tada bio izašao, ništa nisam primetio, nikakva poboljšanja, ono što je i ranije čitao, čitao je, ali je broj diskova bio sve manji, pred kraj je sve teže čitao i ono što je sam narezao. Kad više nisam imao živaca, krenuo sam u potragu za novim rezačem.
Ovde u Šapcu, izbor je manji nego u većim gradovima, pa se sve svodi na LG-sata modele, ako ne kupuješ ceo komp koji oni poruče iz neke veće BG majke-dilerske kuće, pa naručiš nešto drugo. U celom gradu, na lageru samo SATA LG, ništa drugo našao nisam. Ajd vidim po bench-sajtovima, neki ih hvale, neki kude, prodavci ko prodavci, kažu "svi ovi novi sata su manje-više isti". Naravno, nisu, al' pretpostavljam da razlike baš i nisu na distanci nebo-zemlja, te negde u septembru uzeh LG HL-DT-ST DVD-RAM GH22NS30 sata rezač, sa fabričkim 1.01 firmware-om. Ok, lepo je radio, rezao isto tako, negde pred zimu beše neka nestašica verbatimovih dvd-diskova, ovde kog mene,  jedva nađoh na nekom kiosku neke, piše verbatim, sve oznake, al' nasredišnjoj onoj rupi kao da je krug malo iskrzan, mada nije, ali tako nekako deluje, ali uvijeni u pakovanje celofansko, te ih pazarih, 10-ak komada. Narežem jedan, program javlja sve ok, al kad izbacim narezani disk i ponovo ubacim - neće da čita. Tako drugi disk, treći, četvrti. Odnesem kod komšinice, njen neki stari rezač, ima 3 godine sigurno, dal' beše hitachi ili ko zna koji, ma čita ih sve bez problema. Odnesem kod kuma, kod druga - svi ih čitaju, kućni dvd plejer čita bez problema, ali moj nov rezač na kompu neće, ni iz linuxa ni iz windowsa! Pogledam u device manageru, nije pao u pio mod, BIOS ga drži kao SATA 1.5 GB transfer mode. Druge diskove čita, ali te što je narezao neće. Ok, držim ja da je do diskova. Kupim posle druge diskove, uglavnom ih čita, ali malo-malo, pa neki neće. Svi drugi ih čitaju bez problema. Reko' "ma 'bem ti rezače, sve su to krševi", i svima savetujem za čuvanje podataka usb externe hardove, ako nemaju puno za čuvanje, fleške 16 GB, i izgubim poverenje u rezače, medijume. Prekjuče uzmem od drugara 6 DVD diskova, na svakom 4-6 divx filmova. Pročitao 2 diska, 4 ni da pipne, nema ih, os prikazuje prazan drajv. Ok, vidi se da su diskovi korišćeni, ovaj jedan ima onako odoka lepo ogrebotina, ne dubokih, ali se vide, ovi drugi imaju pomalo, ali ništa strašno. Ma ni da opepeli neće. I ja popizdim, dođe mi da iščupam rezač i otresem o pod, pa kupio sam rezač pre kol'ko, 6 meseci, već brlja, uzeo onaj reli igru Dirt2, na 2 dvd-a, prvi očita, drugi neće, uopšte nisu izgrebani, i šta ću-kud ću, aj' reko' da pogledam da probam da skinem novi firmware, ako ima. Nađem na netu, ima 1.03 verzija za moj rezač, na njemu 1.01. Nešto se mislim, au' al' je pomak, šta koji moj i da skidam, pogledam listu novina/ispravki, u reviziji 1.02 piše "improved writing strategy", za 1.03 reviziju piše "improved reading". I aj', zaintrigira me to "bolje čitanje", te ga skinuh, i upgradujem firmware. Prošlo ok, hoće restart, ja ga pustim, digne se sistem, vidim novi firmware je prisutan, 1.03 uredno piše, i aj' da probam; odaberem od tih 6 diskova najizgrbaniji, fljas - pročita ga iz prve! Da ga kopiram, prekopira ga, doduše ne baš brzo, ali disk jeste izgreban, ali ga prekopira. Drugi ubacim, i njega iz prve, treći, četvrti - ma sve ih pročita bez greške. Nađem stari DVD Call of Duty 2, kojeg sam davao kome nisam, sav izgreban, nikakav, njega nije čitao ni prošli Sony ni u svojim najboljim danima, ni ovaj LG kad sam ga kupio. Ma otvori ga iz prve, prekopirah ga, tj narezah na novi disk, ma evo ga piči sve u 16! Šta god ubacim, čita k'o lud! Prosto ne mogu da verujem!
I zato ja sad ovo pišem, pitam se jel moguće da oni od revzije 1.01 do 1.03 toliko mogu softverski da unaprede čitanje, da je razlika k'o nebo i zemlja???!!! Ali ovaj sad čita sve živo, a kako vidim, i reže bez greške. Jel moguće da je stari firmware bio toliko loš, a ovaj novi tako dobar, da ja ne mogu prepoznati svoj rezač sad??
Zanima me jeste li vi imali ovako drastična iskustva u verzijama firmware-a, da se uređaj sasvim drugačije ponaša i u tolikoj meri bolje radi?
Image



offline

Post Napisano: 01 Mar 2010, 15:29


Moje iskustvo sa optikom i nije tako lose sad uglavnom koristim Pioneer, mada nisam primetio neke razlike :D od ostalih, do sad licno na svojima nisam imao problema, ali sam upgrade-ovao firmware i posle toga nista primetio nisam, normalno je radio ko i pre (inace idem logikom da je potrebno i BIOS,  firmware upgrade-ovati, jer ne verujem da su radili neke izmene i pravili noviji da nije bilo potrebe, nekad zbog gresaka nekad zbog dodavanja podrske).
Imao sam jedno iskustvo sa Pioneer-om koji je malo radio i po isteku garancije poceo je da odbija bilo koji disk da cita CD/DVD (R,RW,....). Na njemu sam stavio noviji firmware u nadi da ce se nesto promeniti ali nije mu bilo pomoci :(. Tako da u situacijama kad nesto ne radi nisam imao cuda :D

Inace na ovoj masini je:

Code: Select all

Host: scsi3 Channel: 00 Id: 00 Lun: 00
  Vendor: PIONEER  Model: DVD-RW  DVR-212D Rev: 1.28
  Type:   CD-ROM                           ANSI  SCSI revision: 05


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests