Kako proveriti veličinu Hard Disk particija ?

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 08 Jul 2012, 00:27


Циљ ми је да направим партицију на екстерном хард диску, на којој би правио бекап Slackware система (помоћу Clonezille). Величина екстерне партиције мора да буде једнака величини партиције на којој ми се тренутно налази ОС.
Међутим следеће две команде ми дају два различита резултата.
fdisk -l.png
Излаз команде fdisk -l
df -l.png
Излаз команде df -l
Шта је тачан резултат? Како да сазнам тачну вредност величине партиције?

Поздрав



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 08 Jul 2012, 01:37


Ja sam uvijek koristio "df -h".

Mislim da fdisk pokazuje veličinu u sektorima i ne uzima u obzir fajlsistem, dok df posmatra isključivo fajlsistem. Zato ti prijavljuje različite vrijednosti. Koristi cfdisk:

Code: Select all

# cfdisk /dev/sda



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 08 Jul 2012, 07:56


Mali off: Veličina eksterne particije ne mora da bude ista kao i particije na kojoj se nalazi OS ;)
Moj ti je predlog da napraviš jednu veliku particiju (ako imaš više OS-a) i da u njoj čuvaš sve rezervne kopije... Kada radiš backup preko Clonizilla-e, na particiju od ~20GB dobiješ rezervu od ~2-3GB (neka bude i 4GB), ali ne više....Ti sad vidi :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 08 Jul 2012, 23:31


Направио сам партицију (за мало већу) за бекап ОС-а. Партиција на којој ми је Slackware је велика 63,4 ГБ, док је екстерна партиција велика 64 ГБ. Помоћу Clonezille сам урадио клонирање партиције (код мене : са /dev/sda6 на /dev/sdb1). Сад не могу да вратим (урадим restore) бекап јер ми Clonezilla каже да је target партиција мања од source партиције!
1) Шта сада ? Како могу да искористим добијени бекап. Који од директоријума (системских) су ми важни, при евентуалном мануалном бекапу. Да ли ће то радити како треба ?
2) Постоји ли други, ефикаснији начин за прављење резервних копија. Шта ви користите од алата или команди. Дајте ми неке егзактне, конктретне примере из ваше праксе.

:embarrassed:



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 08 Jul 2012, 23:45


Kako vraćaš backup pomoću Clonezilla-e? Ja radim sa njom i nikad nisam imao problema...
Koliko je veliki backup koji si uradio?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 09 Jul 2012, 13:27


sl13 wrote: 2) Постоји ли други, ефикаснији начин за прављење резервних копија. Шта ви користите од алата или команди. Дајте ми неке егзактне, конктретне примере из ваше праксе.
Nikad nisam koristio Clonezillu, tako da ti ne mogu pomoći oko toga.

Odgovor na drugo pitanje - lično, koristim rsync za backup /home foldera (hdd => eksterni hdd). Zapravo je u pitanju sinhronizacija, a ne snapshots backup (snima stanje na određeni datum, a nadalje razlike), jer mi tako više odgovara. Postoji rsnapshot koji koristi rsync za pravljenje snapshota. Pronađoh i luckybackup - nisam probao, ali vidim da ima i GUI i mogućnost snaphosts backupa. ;)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 09 Jul 2012, 14:01


LuckyBackup je odličan, pisao sam o njemu na blogu. Ima puno mogućnosti.

http://linog.info/luckybackup-i-mirno-spavas/

Koliko se sećam, i LuckyBackup radi sinhronizaciju... A Clonezilla je dobra jer mnogo kompresuje backup. Naravno, i vrsta kompresije može da se bira. Ali gzip kompresija kreira 2-3 GB backup-a od ~10 GB (particija je nešto veća od 20 GB, ali pola je zauzeto)...

Jedino da si ti ponovo radio particionisanje, pa si napravio manju particiju ili želiš da taj backup vratiš na drugu particiju. Tada mora da se vodi računa o veličini i potrebno je izvršiti određene izmene u img folderu gde se nalazi backup.

U slučajevima kada vraćaš backup na particiju sa koje si ga i pravio (pod uslovom da nisi vršio reparticionisanje) ne bi trebalo da ima problema.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 10 Jul 2012, 22:22


Стицајем околности, (посао)
одговор Slackmuz-у могу да дам крајем овог месеца.
До тада, поздрав.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 08 Aug 2012, 20:47


Oдрадио сам клонирање Линукс партиције помоћу опције part_to_local_part опције тј.
/opt/drbl/sbin/ocs-onthefly -g auto -e1 auto -e2 -r -k -f sda6 -t sdb1 (трајало је тачно 3 сата на мом систему)
sdb1=63968 MB
sda6=63384 MB
Затим, сам покушао да вратим тај бекап истом опцијом али у супротном смеру ( part_to_local_part), tj.
/opt/drbl/sbin/ocs-onthefly -g auto -e1 auto -e2 -r -j2 -fsck-src-part -k -f sdb1 -t sda6, и
добио грешку :
Target partition size (63384 MB) is smaller than source (63968 MB). Use option -c to disable size checking (Dangerous)
Резиме
После примењене опције -c систем ми је пао, а наравно није ни завршио бекап. (други пут у задњих 2 месеца) Пре тога сам имао стабилан слеквер скоро 2 године (од вер. 13.1 апгрејдован на 13.37).
Које опције употребљаваш Slackmuz и којим редом ?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 10 Aug 2012, 16:00


Izvinjavam se što nisam ranije odgovorio, bio sam zazet.
Ja za sve koristim Clonezillu. Pomoću nje odradim backup. Detaljan postupak sam opisao na wiki stranici mint foruma Srbije

http://wiki.mint-srbija.com/index.php?t ... p)_sistema

Nadam se da će biti od pomoći, a nadam se i da se administracija ne ljuti što sam postavio vezu ka drugom forumu...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests