Slackware 14.1

Novosti u vezi Slackware Linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 07 Nov 2013, 23:21


Zvanično je izašao!!! Stigao mi izveštaj iz current changeloga iako na sajtu još nije postavljeno, valjda ovaj rss vidi budućnost :D

Dakle vest glasi:
Slackware 14.1 x86 stable is released!

It's been another interesting release cycle here at Slackware bringing
new features like support for UEFI machines, updated compilers and
development tools, the switch from MySQL to MariaDB, and many more
improvements throughout the system. Thanks to the team, the upstream
developers, the dedicated Slackware community, and everyone else who
pitched in to help make this release a reality.

The ISOs are off to be replicated, a 6 CD-ROM 32-bit set and a dual-sided
32-bit/64-bit x86/x86_64 DVD. Please consider supporting the Slackware
project by picking up a copy from store.slackware.com. We're taking
pre-orders now, and offer a discount if you sign up for a subscription.

Have fun! :-)
Čestitke Patriku i ostatku ekipe :grlj:

EDIT: upravo je okačena vest i na zvaničnom sajtu —> http://www.slackware.com/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 07 Nov 2013, 23:45


Криво ми само што нећу моћи одмах да га испробам. Тек за неки дан, кад нађем време.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline

Posts: 441
Joined: 11 Jan 2012, 23:04
Location: Ratkovo, Srbija
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 02:12


Кренуо преузимање, прво Слаквер 32бит па онда иде 64...
Пошто сам на послу искористићу колико будем могао нет за seed...
capture23869.png
:beer:

едит:
capture13394.png
04:10 часова

Пустућу seed до 05:00 јер морам "почистити" машину од трагова коришћења ;)

:beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Nov 2013, 02:48


Sad sam pustio update na rezervnoj mašini. Probao sam nekoliko mirrora, ali nisu bili još uvek aktivni. Ali glavni na OSUOSL radi.

Edit:
Operacija uspela, pacijent preživeo. :)
Screenshot-11082013-072602AM.png



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 14 Nov 2013, 15:06


Ne znam gde je najbolje ovo da upostujem, moze biti od koristi nekom.
Ko koristi GRUB, narucito kao sto je kod mene slucaj da je to Ubuntuov GRUB 2, moze da se desi sledece.
Posto prilikom instalacije prekocim instalaciju LILO-a, obicno me doceka Ubuntu-ov GRUB 2, ako ne onda ga popravim iz Ubuntua.
Ovo je poenta cele price.
Bio sam prilicno nezadovoljan sa novim Slekverom 14.1, sve dok nisam primetio u sistem monitoru da mi ne ucitava jedan threads procesora. Kada sam presao na Huge kernel u meniju GRUB-a 2, sve je doslo na svoje mesto. Sada je tu i jedno jezgro i jedan thread (valjda se to drugo jezgro tretira kao virtuelno, ali uopste nije beznacjano u radu).
snapshot11.jpg
Znaci treba voditi racuna ako se koristi GRUB-a u varijanti sa multicore procesorom, i treba voditi racuna sta on ucitava na genericu a sta na huge kernelu. Zapravo, kod mene je dalo 4 menija Slekvera u popravljenom GRUB-u (koji posle treba jos srediti, tj. ukoniti visak tri linije), od toga 2 generica i 2 huge, na jednom huge mi je ucitavao sve normalno, a na drugom huge kernelu samo jedno jezgro bez ovog virtuelnog.
Da li slicnih stvari postoji i kod LILO-a, to stvarno ne znam.

Kada sam nabacio MATE 1.6.1 graficko okruzenje mom zadovoljstvu nije bilo kraja. Odaziv programa, i uopste brzina sistema je bolja u odnosu na Xfce za nekih 15 posto, ako ne i vise (bicu jako obazriv kod davanja procenata da ne bude da je to rezultat moje pristrasanosti). ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 99
Joined: 12 Jan 2012, 10:22
Location: Novi Sad

Post Napisano: 14 Nov 2013, 17:39


Ako koristiš 32-bitni Slack, za razliku od 64-bitnog, imaš huge i huge-smp. Ovo drugo znači da ima podršku za Symmetric multi-processing, zato taj vidi drugi thread.
Ja samo huge-smp mogu da pokrenem, sa ostalima dobijem kernel panic kod podizanja sistema.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 15 Nov 2013, 12:07


I meni daje kernel panic ali na drugom računaru sa i5 procesorom, ali ako učitam huge-smp sve je Ok. Isto je i kod 64-bit, bez razlike, na GRUB-u 2.

Kod netbooka na kom imam jedno jezgro i jedan thread on učitava na oba huge kernela, zato sam i napisao ovo gore što jesam (znači nema kernel panica da upozori), i svašta sam pomislio dok nisam utvrdio da mi jedan thread nije učitan. I ako je to virtuelno jezgro, itekako je značajno u brzini rada.

Dešavalo mi se ovo i na 13.37 64-bit, nego sam vala i zaboravio.
To je taj kernel panic kojeg pominješ Zero kada se odabere pogrešan huge kernel (prikaz je od prošle godine)
kernel.jpg



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 05 Dec 2013, 10:09


O karakteristikama i novinama novog izdanja Slackware 14.1 mozete citati u najnovijem FLOSS magazinu Libre! broj 19.
Magazin mozete preuzeti ovde.

Stereo, odlican clanak. Juce sam ga citao. :beer:

Kako koji Slekver postane stabilan ja za njega tvrdim da je to najbolji OS na kojem sam uopste ikada radio.
Mada, jos ne mogu da dam neki konacan sud, ali ovako na prvu, (iskustvo je sa netbooka sa kojeg upravo ovo i pisem) rekao bih da je veci napredak ostvarila verzija 14.0 u odnosu na 13.17, nego sto je to unilio izdanje 14.1 u odnosu na 14.0.
Napredka ima to ne moze da se ospori, samo mi se cini da je on bio veci na predhodnom izdanju, a mozda se i varam.
Tu procenu cu moci da dam tek posto predjem i na laptopu (glavna masina, na kom je jos uvek Slkever 14.0) ili desktopu na Slekver 14.1.

Btw, uspesno sam instalirao "moj" Shutter na 14.1, i to nikada lakse. Za one koji nisu upoznati, Shutter je aplikacija za hvatanje snimaka ekrana u slici i manipulaciju sa istom, ima stvarno mnogo mogucnosti, ali ima i puno zavisnosti, ravno 52 paketa, sto ga stavlja na drugo mesto po obimu zavisnosti.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 05 Dec 2013, 10:47


ja sam jučer instalirao xmonad i xmobar...hvala Bogu na sbopkg-u :D
još da to upogonim kako treba... :D
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 06 Dec 2013, 12:55


Sad sam bacio pogled na ETF mirror i izgleda da je server ažuriran. Nisam detaljnije gledao, ali sada postoji i direktorijum za 14.1. Izgleda da je ETF mirror bio neaktivan tokom letnjih praznika. Da li je moja praznična teorija tačna ćemo moći da vidimo već za zimske praznike. :)

Malo sam bacnuo pogled i ovo su neki od mirrora iz ex-yu država koji se ne nalaze u /etc/slackpkg/mirrors (bar kad je u pitanju 14.1: ftp://mirror.slackware.hr/slackware/" onclick="window.open(this.href);return false; (Hrvatska), http://slackware.blizoo.mk/slackware/" onclick="window.open(this.href);return false; (Makedonija), ftp://ftp.arnes.si/packages/slackware/" onclick="window.open(this.href);return false; (Slovenija).

Nova verzija mirror liste ne sadrži ni rumunske servere. Brza pretraga na googlu daje sledeće linkove: ftp://ftp.linux.ro/slackware/" onclick="window.open(this.href);return false;, ftp://ftp.ines.ro/slackware/" onclick="window.open(this.href);return false;, ftp://ftp.lug.ro/slackware/" onclick="window.open(this.href);return false;.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests