Izbegavate linux i notebook ATI kombinaciju by all means

Imate problem sa grafičkom karticom, monitorom, periferijama... ovo je mesto za vas

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 31 Mar 2014, 15:47


Zašto?
Ispričaću vam svoje utiske (Compaq 615 sa AMD čipsetom i RadeonHD 3200 integrisanom grafikom)i zašto ATI-linux kombinaciju na laptopovima treba izbegavati u širokom luku

- proprietary Catalyst drajveri večito kasne za verzijama Xorga i kernela (i onda dosta često nastaju situacije da ne možete da ih instalirate na najnovije distribucije)
- starije ATI kartice (među kojima je i moja) imaju podršku kroz Catalyst legacy drajver, ali je problem što oni ne rade na novim verzijama Xorg-a (sa verzijom 1.12 zaključno pa morate da koristite neku stariju distribuciju ili da radite downgrade Xorg-a što nije baš izvodljivo sa svakim distroom jer se lako može dobiti razbijen sistem)
- Catalyst drajveri imaju očajne 2D performanse (primetno je sporo iscrtavanje prozora u KDE-u npr), sa druge strane 3D performanse su dobre i dpm (dynamic power management) koji se ovde zove ATI Power Play radi dobro (bitno ako koristite laptop)
- sa druge strane, slobodni ATI drajveri koji dolaze uz svaki linux distro imaju dobre 2D performanse, još uvek nepotpunu 3D podršku (nije bitno ako se ne igrate) i loš power managment (dpm bi trebao zvanično da radi od linux kernela 3.11 pa nadalje, međutim kada se uključi dpm ja na Linux Mint 16 koga sam probao baš radi ovoga (i koji koristi kernel 3.11) nisam primetio nikakvu promenu i laptop se i dalje greje dosta više nego što je slučaj sa Catalyst drajverima ili Windowsom, razlika je 10 stepeni otprilike što je stvarno previše)

Jedino mi ostaje da čekam dok cela stvar ne propadi kako treba sa otvorenim drajverima da bi mogao da koristim bilo koju noviju distribuciju - ili da koristim neki stariji distro (CentOS, Debian Squeeze...) ili Gentoo ili Arch gde je moguće koristiti Xorg 1.12 server uz najnoviji softver
Doduše nisam probao kako stvar funkcioniše sa otvorenim drajverom i nekom novijom verzijom kernela, možda ima nekog boljitka pa ćemo videti ;)
Bežite od ove kombinacije kao đavo od krsta ako planirate da koristite linux na laptopu - ukratko, problem je što se laptop više greje usled lošeg power management-a sa otvorenim drajverima
Ako koristite desktop i ATI sve ovo možete da zaboravite, ali jedno znam sigurno - sledeći laptop će mi biti Intel ili Nvidia, pa više neću morati da brinem hoću li linux moći da koristim kao čovek ;)
Zaista šteta, jer sam pre ovog laptopa imao desktop mašinu gde sam imao Radeon 9600Pro koji je zaista fenomenalno radio sa Xorg drajverima - imao je punu 2d i 3d podršku otb :angel:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 31 Mar 2014, 17:35


Moguće da si u pravu ali se neću baš 100% složiti. Imao sam primera gde Catalyst drajveri rade bez problema na laptopu. Zato sam imao druge probleme :)

Ja se i dalje vodim politikom da ako planiram linux na laptopu, sve bude Intel. Kod te kombinacije se još nisam prešao ;)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



offline
User avatar

Posts: 5
Joined: 18 Aug 2012, 10:11

Post Napisano: 31 Mar 2014, 18:19


Plus kod proprietary drivera su regulacija brightnessa (koja radi out-of-box s fn tipkama) i 3D performanse.
Na te boljke s verzijom Xorg-a i kernela sam se vec navikao (imao sam integriranu HD3000 na desktop ploci - Ati ne Intel, IGP345 imam na starom laptopu i sad A8-4500M na trenutnom laptopu). Na HD3000 sam morao vracati kernel na 3.0 i Xorg s 1.13 na 1.12, jer je prestao support za taj graficki cip.
Sto se temperature tice to je istina, momentalno je temperatura 53C, u cold startu je oko 35-40C a kad nesto kompajliram zna skociti na 95C gdje moram laptop podignuti da se ne izgasi usljed pregrijavanja. Nisam probao kompajlovati nesto tesko na Dellu s i3 procesorom.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 01 Apr 2014, 14:32


Catalyst je radio i meni pristojno ali vidim gomila ljudi na netu se žali na raznorazne probleme - glavni je problem što Legacy drajveri ne rade na novijim verzijama Xorg-a i što regularni Catalyst drajveri znaju da ne rade sa novim verzijama kernela i Xorga, sve u svemu podrška im je traljava i nisu baš ažurni (za razliku od Nvidia-e) i ko koristi distribucije sa svežim softverom koje imaju kratak release cycle (ili su rolling release) može potencijalno da ima ovakve muke kao moje
Baš gledam na distrowatch, čak ni CentOS, Scientific Linux i ostali RHEL derivati ne dolaze više u obzir od distribucija sa starijim softverom jer im je Xorg unapređen u verziju 1.13, a ni Slackware 14.0 nije najbolji izbor zbog zastarelih paketa (nije problem verzija programa, ali problem nastaje kada poželite da instalirate neku noviju verziju programa koje redovnije koristite kao npr Chromium - slackbuild i paketi za 14.1 neće raditi jer su ukompajlirani sa podrškom za novije verzije paketa koji ne dolaze uz Slackware 14.0, ili je potrebno dosta muke pa ručno uganjati svaku zavisnost iz current-a ili verzije 14.1 da bi aplikacija na kraju proradila)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 147
Joined: 31 Mar 2006, 21:36
Location: Loznica

Post Napisano: 01 Apr 2014, 14:32


Catalyst je radio i meni pristojno ali vidim gomila ljudi na netu se žali na raznorazne probleme - glavni je problem što Legacy drajveri ne rade na novijim verzijama Xorg-a i što regularni Catalyst drajveri znaju da ne rade sa novim verzijama kernela i Xorga, sve u svemu podrška im je traljava i nisu baš ažurni (za razliku od Nvidia-e) i ko koristi distribucije sa svežim softverom koje imaju kratak release cycle (ili su rolling release) može potencijalno da ima ovakve muke kao moje
Baš gledam na distrowatch, čak ni CentOS, Scientific Linux i ostali RHEL derivati ne dolaze više u obzir od distribucija sa starijim softverom jer im je Xorg unapređen u verziju 1.13, a ni Slackware 14.0 nije najbolji izbor zbog zastarelih paketa (nije problem verzija programa, ali problem nastaje kada poželite da instalirate neku noviju verziju programa koje redovnije koristite kao npr Chromium - slackbuild i paketi za 14.1 neće raditi jer su ukompajlirani sa podrškom za novije verzije paketa koji ne dolaze uz Slackware 14.0, ili je potrebno dosta muke pa ručno uganjati svaku zavisnost iz current-a ili verzije 14.1 da bi aplikacija na kraju proradila)

P.S. Meni su sa otvorenim drajverima Fn tasteri za osvetljenje uvek radili bez ikakvih problema - mislim da je u pitanju neki drugi problem koji je vezan sa okruženje ili nešto drugo jer znam da jedno vreme nisu radili u KDE 4, iako su u ostalim okruženjima radili bez problema
U principu otvoreni drajver radi odlično, i još pride sve otb, problem je što im je dpm (za sada) loš i očigledno ne funkcioniše kako treba za moju karticu pa će neko drugi možda imati više sreće - ja se nadam da će se vremenom i to srediti u nekoj novijoj verziji kernela, pa da koristim kao čovek linux na laptopu ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests