Nemam wireless a lan ne radi

Sve u vezi mreža i povezivanja na Internet

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 26 Jul 2015, 22:34


kucam ifconfig
prepoznaje mi samo eth0 i lo Ovo mi je drugi kompjuter, ne mogu da okacim sliku, ako treba okacicu. nekako. instalirao sam wicd po uputstvu, ali sad ne znam sta je to, kucam u terminalu wicd i nista se ne desava samo nova linija se pojavi. U pitanju je laptop, a wireless kartica, znam da je mint i ubuntu prepoznali kao bcm43142 broadcom, cinimi se ali nisam siguran... sta da radim?
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 26 Jul 2015, 22:43


evo restartovao sam laptop, sad mi radi internet preko kabla do rutera, ali wireless i dalje ne prepoznaje..
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 26 Jul 2015, 23:04


Uh, nisam odavno imao prilike da radim sa nekom Broadcom wifi karticom ali ako se sećam, ovo bi trebalo da pomogne.

Ne znam da li imaš instaliran program sbopkg, to ti je skoro obavezno za korišćenje Slack-a, olakšava rad :)
E sad ako ne znaš šta je http://slackbuilds.org" onclick="window.open(this.href);return false; i kako se koristi program sbopkg ti reci pa da napišemo koju reč.

A generalno što se tiče tvog problema sa wifi, nije učitan modul u kernel (drajver) koji je zadužen da wifi kartica bude prepoznata. Kad se modul učita kartica će biti prepoznata i radiće.

Korisna je i pretraga foruma, već je bila tema koja se bavila ovim problemom —> viewtopic.php?f=7&t=1624&hilit=broadcom" onclick="window.open(this.href);return false;
Ima tu prilično detaljno uputstvo.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 27 Jul 2015, 08:08


hvala, ajde sad cu probati, nisam siguran da li je firmware ili sta, na ubuntu to lepo ima u aditionall driver, ovde nema...sad cu da vidim..javljam se uskoro
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 27 Jul 2015, 08:10


Da video sam ovaj link, ali pojma nemam odakle da pocnem. Znam da mi treba da nesto kompajliram ili sta vec... sta da radim?
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Jul 2015, 13:37


Da, problem je firmwareu. Potrebno je instalirati paket broadcom-sta iz SlackBuilds.org repozitorijuma. Napisaću ti jedan način kako to odraditi.

1. Ako bacimo pogled na README za broadcom-sta videćemo da je pre instalacije potreban dodatan korak. Kreiranje datoteke /etc/modprobe.d/b43_blacklist.conf i upisa par linija u nju. To možemo izvesti na sledeći način:
  1. Kreiraj datoteku /etc/modprobe.d/b43_blacklist.conf

    Code: Select all

    su
    nano /etc/modprobe.d/b43_blacklist.conf
  2. Zatim u nju upiši sledeće:

    Code: Select all

    blacklist b43
    blacklist b43legacy
    blacklist bcma
    blacklist ssb
  3. Sačuvaj datoteku i izađi iz editora:
    • Pritisni CTRL i 'o' tastere istovremeno kako bi sačuvao datoteku
    • Pritisni CTRL i 'x' tastere istovremeno kako bi izašao iz editora
2. Sbopkg je program za automatsku instalaciju softvera iz SlackBuilds.org repozitorijuma. Pretpostavljam da ga nemaš instaliranog. Da imaš, ovaj korak bi mogao da se preskoči.

Ako imaš mogućnosti poveži računar sa mrežom preko LAN kabla i preuzmi program sbopkg:

Code: Select all

wget https://github.com/sbopkg/sbopkg/releases/download/0.37.0/sbopkg-0.37.0-noarch-1_cng.tgz
Ako to nije mogućnost, preuzmi ga iz drugog operativnog sistema ili računara i zatim ga prebaci u svoj kućni (HOME) direktorijum pomoću USB sticka, CD-a ili drugog prenosivog medija.

Zatim ga instaliraj

Code: Select all

su
installpkg sbopkg-0.37.0-noarch-1_cng.tgz
3. Instaliraj "broadcom-sta" sa SlackBuilds.org

Code: Select all

su
sbopkg -i broadcom-sta
4. Restartuj računar i to bi trebalo da bude to.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 27 Jul 2015, 13:44


ma evo instalirao sam sve to.. i neko predlozi wicd da instaliram pa sam i njega instalirao ali opet nesto zeza. ifconfig mi daje wireless ali kako da se povezem
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Jul 2015, 13:46


Ne razumem. Možeš li to malo detaljnije? Šta si konkretno radio? Što kompletnije opišeš postupak, to će biti lakše otkriti gde se nalazi problem i kako ga rešiti.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 27 Jul 2015, 13:52


Pratio sam uputstvo za broadcom. Kao da se network manager i wicd sukobljavaju..
Attachments
1.png
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 53
Joined: 26 Jul 2015, 19:15

Post Napisano: 27 Jul 2015, 13:55


Objasnjenje koje je postavljeno na ovaj post. Sve je poslo bez greske. http://www.slackwiki.com/Broadcom_Wireless" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
2.png
дођох, видех, победих, па сад линукс јашем...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests