Kako pravilno obrisati stari kernel?

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 27 Aug 2015, 19:39


Update-ova sam kernel i sada u grub-u imam još dva ulaza za onaj stari + ovaj novi
Kako se na Slackwre-u briše stari kernel kompletno i sigurno, pošto na novom radi dobro i nema potrebe
da stari zadržavam na sistemu?
Koje su komande i kako se brišu posle ulazi u grub-u/lilo-u?
Na ostalim Linuxima sam ovo radio iz Aptitude Package Manager-a.
Tražio sam malo po net-u, ali nisam baš siguran kako je pravilno, odnosno kako bi tačno trebalo da se uradi ovo, pa evo molim za odgovor.
P.S. Ako ima odgovor ovde na forumu uputite me, mada sam ga tražio i nisam ga našao.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 27 Aug 2015, 21:35


Grub nisam koristio manje-više 3~4 godina... Što se tiče Lilo, daću ti primer iz mog /etc/lilo.conf a ti prilagodi prema svom sistemu. A pre svega preporuka da stari kernel ne brišeš bar mesec, dva jer se neki problemi mogu pojaviti iako na prvi pogled sve izgleda da radi.

E ako si ipak odlučio da brišeš stari kernel, otvoriš /etc/lilo.conf u omiljenom tekstualnom editoru (ne moram da napominjem da ovo radiš pod root nalogom).

Code: Select all

bash-4.3# vim /etc/lilo.conf
i obrišeš deo pri kraju fajla a koji se odnosi na stari kernel i tako ostane unos samo za jedan kernel, primer:

Code: Select all

# Linux bootable partition config begins
image = /boot/vmlinuz
  root = /dev/sda4
  label = Slackware
  read-only  # Partitions should be mounted read-only for checking
# Linux bootable partition config ends
Kada obrišeš šta ti je višak, snimiš, izađeš iz editora pokreneš lilo komandu.

Code: Select all

bash-4.3# lilo
Nakon toga možeš da obrišeš i kernel source fajlove, ako zaista smatraš da ti ne treba ili ako hoćeš da se oslobodiš nešto prostora na / particiji.

Code: Select all

bash-4.3# rm -rf /usr/src/linux-4.1.6/
Nakon restarta nećeš imati izbor u Lilo za stari kernel a i imaćeš nešto više prostora na / particiji. Ima još da se obrišu fajlovi iz /boot koji se odnose na kernel koji si obrisao.
Uglavnom je to to.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Aug 2015, 21:43


Jedini način da automatski obrišeš stari kernel je instalacijom novog kernel paketa (u formatu Slackware paketa) pomoću komande upgradepkg. Ako to ne uradiš moraćeš da ga obrišeš ručno. Ovo nije komplikovano ako znaš i paziš šta radiš.

Što se tiče LILO-a zavisi od načina instalacije. Ako su vmlinuz, System.map i config linkovi na odgovarajuće verzije za novi kernel onda je dovoljno samo pokrenuti lilo bez argumenata kako bi se ažurirao boot sektor. Kod klasičnog GRUB-a (0.90) ovo ide automatski. Vrlo je verovatno da je tako i sa GRUB2.

Elem, ako imaš dovoljno jak računar, uvek se sve može prvo isprobati u virtualnoj mašini, recimo u VirtualBox-u.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Aug 2015, 21:50


Pretekao me je kolega. :)

Što se tiče starog kernela, čak ne smeta ništa ni da stoji duže. Ali ako često updatuješ kernel /boot može da postane vrlo nepregledan zbog postojanja više verzija. GRUB (2) je ovde problematičan jer beleži sve verzije. Kod LILO-a se to ručno podešava pa je mnogo lakše podesiti samo jedan.

Ako si radio "make install" u /usr/src/linux postoji mogućnost da su vmlinuz, System.map i config zapravo datoteke novog kernela. U tom slučaju možeš obrisati stare. Oni obično izgledaju ovako: vmlinuz-huge-3.10.17, vmlinuz-generic-3.10.17, System.map-3.10.17, config-3.10.17. Ali pre toga proveri situaciju sa "ls -l".



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 28 Aug 2015, 12:02


samo da proverim sa vama, jednostavno je samo potrebno obrisati stare datoteke kernela.
pošto imam 4.1.1 i 4.1.6, brišem onda ove 4.1.1 iz /usr/src/ i /boot/

Code: Select all

src # ls
2.6.4  fpc-2.6.4  linux-4.1.1  linux-4.1.6  linux-4.1.6.tar.xz  slapt-src  snort_dynamicsrc

Code: Select all

boot # ls
README.initrd  grub  vmlinuz-4.1.1-smp-slax  vmlinuz-4.1.6-smp-slax
i za kraj pošto koristim grub, mislim da treba da se uradi

Code: Select all

update-grub
čak bez editovanja linija u grub.cfg

da li bi to trebalo biti sve?
P.S. Slackware kao update Windows-a. Mesec dana koristiš i posle odlučuješ šta ćeš da ostaviš :cheesy:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Aug 2015, 19:12


Može biti. :) Problem je što većina nas nije koristila GRUB dosta dugo. Morao bih da se podsetim. Ali meni to deluje ok na prvi pogled. Možda bi Brok znao, on fura multiboot, verovatno sa GRUB-om.

Planiram da se konvertujem u UEFI iz legacy režima, pa ako se ne odlučim za elilo, imaću prilike da ponovo probam GRUB2. Doduše imali smo i slučaj na forumu da UEFI BIOS nije bio kompatibilan sa GRUB2. U tom slučaju su opcije elilo ili neka alternativa (extlinux, refit, možda još nešto).



Stalni član
Stalni član
offline

Posts: 45
Joined: 04 Aug 2015, 11:06
Location: Beograd

Post Napisano: 28 Aug 2015, 19:45


Ovo sa grub-om je ok. Samo sam čisto postavio pitanje. Tako je kako sam napisao. Inače na sistemu imam
2 Windowsa i 3 Linuxa, tako da sa grub-om to krajnje lagano manipulišem.
Što se tiče konverzije u UEFI na ovim stranskim ;) forumima na kojima sam vidim da još uvek tu ima dosta problema oko svega. Lično ću sačekati malo duže da se sve to još usavrši i da ja pohvatam sve "fore", pa onda prelazim i ja. To je neminovna budućnost
Hvala na pomoći



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Aug 2015, 20:04


Generalno ne bi trebalo da postoji problem ako UEFI BIOS matične nije bagovit i ako su svi instalirani operativni sistemi 64-bitni. Kombinacija 32-bitnih i 64-bitnih možda nije moguća, jer 32-bitni OS-ovi ne podržavaju UEFI. Takođe postoji i problem UEFI podrške na pojedinim verzijama Windowsa. Ali koliko sam čitao, Windows 7 (64-bitni) i noviji već imaju podršku za UEFI.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests