Stabilan distro za rad

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 21 Apr 2019, 07:20


Pozdrav ljudi, treba mi savet, a nije mi palo draže mesto na kojem bih ga tražio.

Naime, u poslednje četiri godine izučavam mašinsko inženjerstvo i ove godine završavam fakultet. Pre par dana sam dobio licencu za program za 2D crtanje, tj. izradu tehničke dokumentacije koji, u verziji koju sam dobio vredi oko 2000$. S obzirom da softver vredi više n'o računar, žao mi je da ga instaliram na Widnows s lekićem. Softver ima mogućnost da se instalira na Ubuntu (.deb paket) i na Fedoru (.RPM paket), a previše čačkanja oko distribucije ne dolazi u obzir s obzirom da se licenca veže za hard disk i pre svakog formata mora da se deaktivira iz softvera. Dakle, treba mi distro koji je stabilan i radi out-of-box prvenstveno za rad.

Druga stvar jedan računar u kući koristim manje-više kao cloud. Na njemu su mi svi fajlovi kojim pristupam preko svih uređaja u kući. To je Windows 10, klasičan, sa samo podeljenim ("Share") fajlovima u lokalnoj mreži. Od suštinskog mi je značenja da distro out of box može da se poveže na lokalnu mrežu, koristi i upisuje podatke na udaljeni računar na kome je već postavljeno da svako ima R/W privilegije. Naglašavam ovo jer sam juče stavio Xubuntu 18.04 na laptop i nikako ne mogu da pristupim fajlovima na Windows računaru a da bez root-a mogu da upisujem podatke što mi ne vrši posao jer bih onda svaki program morao kao root da podižem.

Hvala vam svima, unapred.
Pozdrav, mpman :beer:



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 23 Apr 2019, 09:38


Tvoj izbor je koji ćeš OS odabrati, da li je Ubuntu, Debian, ili Fedora, pošto postoji paket za sve navedene, da li je možda navedeno šta je "recommended"?. Ja bih se možda opredelio za Fedoru, ali najpre bih instalirao paket i ako je moguće probao, da bih se uverio da li sve funkcioniše, PRE nego što ga aktiviram. Nadam se da ima probni period...

Što se tiče ovog drugog pitanja oko share-a, ne znam koje su opcije na sistemu za cloud? Koje su dozvole, da li ima neka opcija za Linux i sl. Jesi li pokušao da mount-uješ na Linuxu pomoću cifs komande, username & password.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 24 Apr 2019, 07:09


Probao sam preko cifs komande, ali nemam write privilegije, samo read - što nije baš prihvatljivo.

Trenutno nekako teram Ubuntu sa xfce-om, ali ne mogu da nateram share fajlova da proradi kako treba.
Plus, svaki put kada se restartuje moram ponovo da mountujem iz komandne linije...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 24 Apr 2019, 08:03


Zato sam pitao, koje su opcije što se tiče privilegija i pristupa na cloud-u, moraš tu da otvoriš dozvole, da bi mogao user sa Linuxa da ima rw.

Moraćeš da modifikuješ /etc/fstab, da bi se startovalo sa sistemom, ajde prvo probaj nešto da uradiš što se dozvola tiče, pa dalje ćeš lako sa mount-om.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 24 Apr 2019, 21:12


Probao sam da otvorim Thunar kao root i da promenim privilegije na folderu, ali bez uspeha. Kada sam čitao cifs help ili kako već piše da on omogućava pristup fajlovima, ali da ne može da razreši vlasništvo nad fajlovima, pa iako chmod komanda preko terminala ne izbacuje nikakvu grešku, ništa se time ne postiže. Okačiću kasnije ss tog "obaveštenja", ali to je to u suštini.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 25 Apr 2019, 13:45


Ok, napisaću ti ono što meni radi sa Windows10 mašine (share folder, mountovan na Linuxu).
Napravljen je folder, koji je deljen i dozvole su vezane za lokalnog usera koji je kreiran i koji ima RW, to je završeno na Windows-u.
Prelazimo na Linux, kreiramo folder za mount sa Windows share-a negde.

Ulazimo u /etc/fstab, pravimo zapis:

Code: Select all

//192.168.1.10/imefoldera /mnt/windowshare cifs username=imarkovic,password=nekipass,uid=nobody,iocharset=utf8,noperm 0 0
Reboot, i automatski se share mount-uje tamo gde smo hteli (u ovom slučaju, to je /mnt/windowshare).
Chmod ti treba samo za lokalnu mašinu, odnosno Ubuntu, a share ne možeš da kontrolišeš sa svoje mašine, već tamo gde je kreiran, a to je cloud Windows mašina. Username i password odatle uzimaš i upisuješ u fstab.
Ako ne želiš da imaš otvoren password, postoji mogućnost da kreiraš u home fajl sa korisničkim imenom i šifrom, zaštitiš ga i u fstab dodaš u

Code: Select all

"username=(putanja do fajla u home)"
, tako isto i za password.

EDIT by Stereo: blagi edit, dodata formatiranja radi bolje preglednosti.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 320
Joined: 23 Dec 2011, 14:23
Location: Kraljevo

Post Napisano: 18 May 2019, 07:31


Hvala! :)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest