AntiX linux

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 14 Dec 2021, 11:05


antiX-17 – Debian stretch (2022) - end of life.
antix 17.jpg

antiX-19 – Debian buster (2025) - end of life.
antix 19.jpg
antix 19.jpg (7.85 KiB) Viewed 4450 times



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 03 Sep 2023, 14:39


Izašla nova verzija, antiX 23, bazirana na stabilnom Debianu. Značajno drugačiji sistem od prethodnika.
Dodato nekoliko alata za lakšu konfiguraciju iceWM. I ova verzija donosi pregršt programa. Malo će šta nedostajati da se
naknadno doda.
Ubačen moderni kernel 6.1, koji je difoltni. Postoji još jedan u verziji 5.10, ukoliko nekome od korisnika zatreba.
Naravno, tu je i iso za 32-bitne računare, tako da sve što je staro preko 15 godina može i dalje da radi.
Laptop iz 2005 godine, radi pod najnovijim antiX sistemom, ali ne treba očekivati previše. Surf sa alternativnim pregledačima i mail, telegram klijent, još uvek podržan na i386 sistemima. Libreoffice bi valjalo u ovom slučaju zameniti sa Abiwordom i Gnumeric programom. Slušanje muzike i radio stanica izvodljivo. Youtube prevelik zalogaj.
Provlači se bug, kada se ekran prevede u stanje mirovanja, sve se zamrzava, na laptopu sa intel integrisanom grafikom. Mora da se ugasi na dugme i ponovo pokrene. Blutut nestabilan, krašuje. I dalje loša podrška za realtek integrisane wifi adaptere u laptopovima. Problem se provlači skoro dve godine. Nije rešen ni sa kernelom 6.4.
Laptop hladniji od 5-8 stepeni, u odnosu na standardne distribucije, sa grafičkim okruženjima.
Attachments
screenshot.jpg



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 11 Sep 2023, 14:50


bocke wrote:
30 Jan 2021, 22:28
Odlično. Meni je uvek žao da se rešim tih starih mašina. Pogotovo što mi uvek padne hiljadu načina kako se mogu ponovo upotrebiti. A sa novim kučištem će i izgledati kao nove. :)
Isti sam i ja, ne bacam ništa. Sada sam se malo zanovio i prešao sa soketa 775 na 1155 (što je isto dosta staro), samo iz razloga jer mi je "crkla" 775 matična ploča.
Matičnu ću da kupim polovnu, kreću se cene od 500 do 1500 RSD, recimo, a imam Intela E7500, kojem dignem frekvenciju na 3500 MHZ i aNtix ili Kranč će da leti sa 4 GB RAM-a na 800 MHz.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests