Slackware 15

Ovaj deo je namenjen diskusiji koja nije vezana ni za jednu prethodnu kategoriju, a tiče se Slackware linuxa

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Jul 2022, 07:01


Eto ni moj laptop nije baš mlad, ima desetak godina sigurno i nisam očekivao da će Plasma raditi ovako fino. Želju da postavim Xfce ili nešto drugo mi dođe na kratko i brzo me popusti. Plasma sad ima izgled koji je moderan u meri koja meni lično odgovara. Sa druge strane, od okruženja koja mi fale i nisam dugo koristio - Fluxbox. Možda do zime i sednem da ponovo podesim Fluxbox :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 01 Jul 2022, 12:49


stereo wrote:
01 Jul 2022, 07:01
Eto ni moj laptop nije baš mlad, ima desetak godina sigurno i nisam očekivao da će Plasma raditi ovako fino.
Sigurno I3, bar treće generacije, sigurno ddr3 ram memorije, ssd i slično. Mora da fercera.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 01 Jul 2022, 18:49


sasa_ wrote:
01 Jul 2022, 12:49
Sigurno I3
i5. i3 je negde zabacen u nekoj fioci, kutiji...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 23 Sep 2022, 15:40


U prethodnom periodu sam često menjao Slackware i Salix na računaru. Kod Slackware linuxa sam naišao na problem koji se često javlja. Naime, teško ili nikako ne privata root lozinku. Nekada neće da prihvati u tty, a često neće da prihvati lozinku u terminalu, kada je sistem pokrenut i kada sam ulogovan kao običan korisnik. Pokušao sam i sa sintaksom su -, ali ni to nije pomoglo. Čak sam i promeinio tastaturu, sumnjajući da tu nešto nije u redu.
Zna neko možda u čemu je problem?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 23 Sep 2022, 16:14


Jezik na tasturi, možda. Engleski i srpska latinica imaju obrnute y i z. Takođe može biti da je tastatura prebačena na ćirlicu. Kako se prebacuje sa jezika na jezik će zavisiti od podešavanja tastature. Obično levi shift + levi alt.

A tasturu možeš testirati u tekst editorima.

Takođe nije loše testirati bez pokrenutog X u nekom jednostavnijem tekst editoru (ne vi(m) ili emacs) kao što je nano.

Izmena:

Takođe obrati pažnju na stanje CAPS LOCK tastera.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 23 Sep 2022, 16:26


Koristim ćiriličnu tastaturu. Ali, kad postavljam lozinku, koristim slova i brojeve koja su ista, bilo da se koristi ćirilična ili latinična tastatura. Nikada ne koristim č, ć, ž i slično. Bio sam uporan jednom prilikom, tek iz četvrtog puta, uspeo sam da se ulogujem. Tri instalacije su prošle loše. A lozinka uvek ista. I kad je prošla četvrta instalacija, i sve naleglo, hard disk pobrljavi, budući da je star ko biblija. I ode sve u vodu. :)



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 08 Oct 2022, 20:50


To su onda neki gremlini. :)

Možda je do nekog podešavanja tastature u konfiguracionim fajlovima (van GUI-a)?

Podseti me: radi li na drugim Linuksima ili na Windowsu?



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 09 Oct 2022, 01:58


Radi na openSuse, Debianu, Salixu.
Kako je stari komp namenjen za eksperimentisanje, menjam trenutno Salix i Slackware.
Prošla poslednja instalacija Slackware linuxa bez problema. Prihvata lozinku.
Čini mi se da sam, čitajući ranije, naišao na post u kome korisnik Slackware linuxa ima isti problem. Ne sećam se da li je ponudio rešenje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 04 Jan 2023, 09:38


Evo mene na Slackware 15.0 Live :)

Menjao sam CPU na desktopu i dodat je jos jedan ssd pa razgledam malo i pripremam se za instalaciju. Mozda probam i Salix Live pre instalacije Slackware-a na desktop.

A mozda i ostane ovako Live, samo da gurnem sve u ram. Na usb-u ima 8gb persistent prostora...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests