Salix 15

Ovde možete predstaviti ili diskutovati o distribucijama baziranim na Slackware-u (Salix, Zenwalk, Porteus, itd)

Moderator: Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 28 Oct 2022, 08:08


Izgleda da je objavljen i konačno izdanje Salix-a 15.0:
https://forum.salixos.org/viewtopic.php?f=17&t=8409



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 28 Oct 2022, 12:50


bocke wrote:
28 Oct 2022, 08:08
Izgleda da je objavljen i konačno izdanje Salix-a 15.0:
https://forum.salixos.org/viewtopic.php?f=17&t=8409
Objava je iz septembra meseca, 5. septembra. Tad je RC4 proglašen za finalno izdanje, stale su izmene i dopune. I sada kada se skine final, dobije se fajl Salix 15 RC4. Tvorac Salixa je nakon nekoliko RC izdanja odlučio da tu stane. Popravljali su se sitni bugovi oko jezičke podrške.

Moje prethodne objave tiču se Salix live izdanja, koji prave entizijasti sa foruma. Predlažu flešku od 32 GB, instalaciju na flešku, pa u džep, da se nađe pri ruci kad zatreba. Korisno za isprobati na računaru, ukoliko korisnik nije siguran, da li će na njegovoj konfiguraciji raditi Salix. Salix live ima istu namenu kao Puppy linux.



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 29 Nov 2022, 05:23


Salix 15 Live izdanje, final, dospupno za preuzimanje:

https://forum.salixos.org/viewtopic.php ... 05&p=48603

Download sekcija:

https://www.salixos.org/download.html

Ovo Live izdanje sadrži u sebi instaler pomoću koga se može instalirati na hard disk ili ssd, plus poseban program za instalaciju na fleš memoriju. Preporučuje se fleš od 32 GB.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 78
Joined: 01 Feb 2018, 11:37

Post Napisano: 03 Dec 2022, 11:20


Jako dobar i dopadljiv sistemcic, koji moze da posluzi i kao desktop i kao mini-server.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 03 Dec 2022, 23:50


Dobar je Salix, čak, odličan. Ja još nisam rešio tastaturu za laptop a ni drugi dodatni ssd nisam nabavio pa nikako da probam malo ove novije verzije :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 06 May 2023, 11:07


stereo wrote:
03 Dec 2022, 23:50
Ja još nisam rešio tastaturu za laptop...
E ovo me zanima - šta to zaparavo znači da nije rešena tastatura - i kako se rešava.
Jedan poznanik ima stari laptop sa 2 gb ddr2 memorijom i sl. stari hardver, terao je win 7 lite i mislio sam da mu ubacim Salix 15 32 bita - jer je jednostavan za upotrebu i sve neophodno običnom win korisniku je dostupno iz grafičkog okruženja, pa me zanima to koliko je stabilan (da li kao Slackware), brz i jednostavan za upotrebu, šta je eventualno problematično i/li nepodesivo za Salix.
Pozdrav.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 06 May 2023, 11:45


U mom slučaju ima dva načina. Prvi način je i lakši, stavim usb tastaturu i to je to. Zapravo sam i nabavio drugu tastaturu samo je još nisam obrisao, očistio i tako to... Neka stara koju sam ostavio matorcima davnih dana pa je uzeo nazad skoro.

Drugi način je kupovina tastature kao rezervnog dela. Koristim Dell laptop i dobra stvar je što jedna tastatura odgovara za jako puno modela. Ima jedan osetljivi kabal koji se kači na matičnu ploču i to je to. Već sam jednom menjao tastaturu tako i sad je trebalo opet ali nikako da naručim...
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 08 May 2023, 12:49


Pukao mi xfce u vboxu odmah nakon apdejta Salix-a...
Neće da se gasi, da menja tastature, da menja podrazumevane aplikacije...
Nisam više siguran da je pravi izbor za stari laptop - treba da bude nešto stabilno, systemd-free, 32 bit, jednostavno da sve može da radi iz DE...



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 08 May 2023, 20:06


Rešeno - fercera Salix ko Slackware!
Problema nema kada se pri instalaciji izabere Full umesto Basic opcije - pretpostavljam da je zafalio neki od neophodnih paketa...
Odličan je Salix za korisnike koji prelaze sa Windows-a - čak je i jednostavniji i pregledniji/intuitivniji za korišćenje, ali i za baš starije hardverske konfiguracije.
Povukao je iz paketa preko Gslapta Falkon browser - jer ovi uobičajeni povuku 1 gb rama iz cuga - i laptop može sasvim fino da posluži i danas kao pre 10+ godina...



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 25 Aug 2023, 10:04


Kažu da je Salix jedna od "lakših" distribucija za stariji hardver.
Minimum system requirements for Slax:
RAM: 128 MB (offline usage) / 512 MB (for web browser usage)
CPU: i686 or newer

Preuzeo sam 64bitnu verziju.

Da li je neko skorije probao Salix 15.0 baziran na Slekveru?


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests