USB bootloader

Uputstva, saveti i trikovi

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 11 Feb 2023, 19:20


Zdravo,
kako da napravim USB bootloader, koga nisam napravio tokom instalacije Slackware-a 15.0.
Trenutno koristim rEFInd za biranje OS pri boot-ovanju. Međutim, uskoro ću uraditi flash BIOS-a, tako da postoji rizik da izgubim pristup Slackware-u (tako je bilo u prošlosti). Zato mi je potreban ovaj flash kako bi nakon flash-ovanja moga da uđem u Slackware i reinstaliram rEFInd.

Pozdrav

PS
Jedno pitanje : ovaj link ispod moje poruke je ?



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 12 Feb 2023, 03:03


Kompromitovan ti je nalog, mozda nisi primetio, pisali smo o tome pre nekoliko dana. Bilo bi dobro da zamenis sifru. Obrisacu ti ja potpis, to je ostalo od kad je neko ostavio poruku sa tvog naloga.

Vise na linku -> http://www.slackware-srbija.org/forum/v ... 569#p29569

EDIT: obrisan je sad potpis, po zelji mozes postaviti neki drugi.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 13 Feb 2023, 12:24


Možeš ga butovati i sa instalacionog CD-a ili USB-a.

Baciću koju reč popodne/predveče. Sad sam na poslu.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 14 Feb 2023, 20:19


Kasnim malo, ali evo kako to da odradiš sa instalacionim CD ili USB medijima:

Kod boot na računara sa klasičnim BIOS-om:
cdrom_boot.png
cdrom_boot.png (5.99 KiB) Viewed 845 times
Kao što piše u promptu kucaš nešto poput:

Code: Select all

huge.s root=/dev/sda1 initrd=/boot/initrd.gz ro
Gde je huge.s ime kernela, a initrd je lokacija initrd slike (initrd slika ne mora da postoji, a ime i jednog i drugog možeš da vidiš u /boot). RO nalaže da se root particija montira kao read-only. To je uobičajena praksa i ona će biti remonitrana za piši-briši kasnije u boot procesu ako sve prođe ok.

Kad je u pitanju računar sa UEFI BIOS-om:
cdrom_efi_boot.png
cdrom_efi_boot.png (4.95 KiB) Viewed 845 times
Probaj da izabereš opciju "Detect/boot any installed operating system". Doduše ovo je testirano na virtualnoj mašini bez HDD-a. Postoji mogućnost da će GRUB dodati i postojeće particije u meni. Ako oni ne rade, onda treba podesiti boot paramtatre slično kao iznad. U GRUB-u mogu direktno da se uređuju stavke u meniju. Samo pritisni E i kad završiš pritisni Ctrl+X (Ctrl i x istovremeno).

To ti je u suštini to, ukratko.

Ili jednostavno instaliraj rEFInd. Ima ga i na SlackBuilds.org, a mislim da može da se instalira i iz Windowsa. On će automatski da pokupi sve instalirane operativne sistem (i kernele sa ugrađenim UEFI boot payloadom) i prezentovati ih u grafičkom meniju.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 14 Feb 2023, 23:22


Hvala!
Probaću sledeći put. Sistem mi se dosta čudno ponaša : nestabilno i nepredvidivo.
Windows 11 je na jednom NVMe a Slackware 15 na drugom NVMe SSD disku.
Screenshot_2023-02-14_23-06-01.png
Nakon ažuriranja kernela, morao sam da pokrenem instalacioni DVD :
1. instaliram ponovo Y set softvera,recimo.
2. pokrenem konfiguraciju sistema
3. i odradim eliloconfig (a usput i napravim USB boot stick).

Tek tada sam mogao da odaberem Slackware boot SSD i da pokrenem sistem. Pritiskom na F12 taster prilikom butovanja, mogu da odaberem i drugu opciju po redu : Windows SSD.
Međutim problemi nastaju nakon Shutdown sistema i paljenja računara. Ili se zaglupi tastatura ili miš ili se resetuje BIOS ili se sistem zamrzne, pa nakon više restarta uspem da pokrenem jedan ili drugi OS.
rEFInd nije pomogao. Sistem se na sličan način ponaša. Pokretanje eliloconfig u Slackware-u, nakon ažuriranja kernela, nije pomoglo. Kao što napisah, jedino nakon ponovnog konfigurisanja kroz instalacioni DVD to radi.
Moja matična ploča često dobija ažuriranja BIOS-a. Pretpostavljam da će i tada biti problema. Mada, imam sada ovu instrukciju, pa ću pokušati da je sprovedem.
Inače, pre ovoga, kada je jedino Windows 11 bio instaliran ceo računar mi je bio "rock-solid", što bi se reklo.

Pozdrav



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 22 Feb 2023, 21:15


Zdravo,
evo novih informacija. Danas sam ažurirao kernel. Izašla je verzija 5.15.94.
Nakon standardnih komandi : slackpkg update, slackpkg install-new i slackpkg upgrade-all, dobio sam poruku da je potrebno da startujem eliloconfig. To sam i uradio. Nakon toga sam iskopirao fajl vmlinuz (koji se takođe ažurirao) iz /boot foldera u /boot/efi/EFI/Slackware folder.
Restartovao sam računar i ponovo kernel panic!
Nisam bio lenj - ispratio sam bocke-tove instrukcije i uspeo sam da pronađem jedan od ulaza i da pokrenem Slackware. Sad je već lakše. Mogu da se igram i eksperimentišem.
Nakon nekoliko probi, uspeo sam da podesim ovaj elilo.conf fajl kako treba . Postavio sam sliku kako to izgleda kod mene.
Znači, nakon upgrade-a :
1. kopirati novi kernel iz boot foldera u /boot/efi/EFI/Slackware folder (ja sam kopirao vmlinuz-huge fajl)
2. izmeniti elilo.conf iz /boot/efi/EFI/Slackware foldera tako da uzme u obzir ovu izmenu, iz koraka br.1
elilo.conf.png
Menja se linija br. 5 i linija br. 6. Sve ostalo ostaje kako jeste. (E sad, samo još da naučim kako da dodam Windows sa drugog SSD-a :azn: )

Pozdrav



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 22 Feb 2023, 22:11


I ja sam imao sličnih problema pa sam uradio novu instalaciju jer nisam uspeo da vratim sistem... eliloconfig i služi da prebaci novi kernel i initrd da se ne radi ručno. Ili ručno kopiranje kernela i initrd ili eliloconfig. Ja sam ovaj put izabrao generic.

Citat iz changelog-a:
If you use elilo to boot your machine, you should run eliloconfig to copy the
kernel and initrd to the EFI System Partition.
Kasnije istraživanje me dovelo do toga da se ili ručno kopira ili pokrene eliloconfig. Ja sam imao još jednu komandu više - geninitrd pa eliloconfig.

I ja još učim elilo pa reko da podelim šta sam saznao :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 22 Feb 2023, 22:26


Da, tu i ja imam primedbu. Pokretanje eliloconfig-a, ustvari, ne radi ništa. Moraju ručno da se kopiraju potrebni fajlovi. Negde sam pročitao da on i ne mora da se pokreće više, samo prvi put kada i napravi sve potrebne foldere i fajlove.
I da, naziv teme je USB bootloader. Sada mi taj USB ničemu ne koristi jer na njemu više nisu tekući kernel i konfiguracioni fajlovi. Nemam, za sada, ideju kako da i njega "ažuriram"



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 21 May 2023, 21:30


stereo wrote:
22 Feb 2023, 22:11
I ja sam imao sličnih problema pa sam uradio novu instalaciju jer nisam uspeo da vratim sistem... eliloconfig i služi da prebaci novi kernel i initrd da se ne radi ručno. Ili ručno kopiranje kernela i initrd ili eliloconfig. Ja sam ovaj put izabrao generic.

Citat iz changelog-a:
If you use elilo to boot your machine, you should run eliloconfig to copy the
kernel and initrd to the EFI System Partition.
Kasnije istraživanje me dovelo do toga da se ili ručno kopira ili pokrene eliloconfig. Ja sam imao još jednu komandu više - geninitrd pa eliloconfig.

I ja još učim elilo pa reko da podelim šta sam saznao :)
Probajte sa grubom umesto elila - radi fenomenalno - ukoliko je os-prober omogućen makar samo pri pokretanju grub-mkconfog, matična dozvoljava isključenje Secure Boot-a tj. odabir Other OS umesto Windows-a kada je UEFI u pitanju.
Dodaje i win loader u meni itd.
Nemam sada vremena, ali ako se smatra za potrebno - mogu ovih dana napisati i neko uputstvo kako bar ja rešavam UEFI dual boot wina i linuxa sa 2 diska i jednom efi particijom
Čak postoji i opcija da se u win loader doda linux boot - ali to ne znam kako se radi.
Ne važi za sve linuxe, ali za Slackware mislim da je neophodno isključiti Secure boot tj. Windows UEFI opciju u BIOS-u - da bi radilo.
Što se tiče usb memorije za butovanje - radi posao i klasična instalaciona napravljena sa npr. dd komandom - ako se pokrene u uefi modu nudi opciju identifikacije i pokretanja bilo kog sistema/kernela sa hd-a..



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 22 Jul 2023, 19:16


Što se tiče elila, nema potrebe da se stalno ažurira. Čak kažu da to nije preporučljivo jer se troši NVRAM. Dovoljno je samo prebaciti novi kernel i, ako ima potrebe, izmeniti ime u elilo.conf. Ali umesto toga možete kernel jednostavno nazvati tradicionalno vmlinuz ili kernel ili linux (kako god) i onda samo obrisati stari i kopirati novi kernel.

Nakon toga provera da li sve izgleda ok u direktorijumu (ako se ne varam /boot/EFI/efi/slackware). Prvi put kad ovo radite nije loše proveriti da li elilo koristi dobar naziv za kernel. Ako koristiti initrd, proverite da li je naveden.

Kad su laptopovi u pitanju, ne volim da razmišljam - pa najčešće koristim rEFInd. Iako neće da mu sluša kad pokušavam da mu promenim temu. :rolleyes:

Elem, refind automatski pronalazi sve kernele i nudi da ih butuje. Dovoljno je napraviti konfiguracioni fajl refind-linux.conf sa boot parametrima u istom direktorijumu u kome se nalazi i kernel. Za sadržaj konfiguracione datoteke... Pogledajte primere sa Gentoo Wikija:
https://wiki.gentoo.org/wiki/REFInd#Lin ... ne_options


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests