Slackware 13 i Windows XP crossover [Sredjeno]

Sve u vezi mreža i povezivanja na Internet

Moderator: Urednik

Post Reply

offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 13:27


Ponovo Ja  :grin:

Kako se iz naziva teme naslucuje  :grin: hteo bih moj racunar sa Slackware 13 (koji je povezan na internet wireless konekcijom index.php?topic=359.0) da povezem sa racunarom koji ima Windows XP crossover kabelom tako da korisnik na Windowsu ima pristup internetu preko mog racunara.

Dakle(m) kako to da izvedem,koja podesavanja,gde,kako, ...?

Mozda davim ali sada prvi put radim povezivanje dva racunara kabelom (a i uopste povezivanje dva racunara)

E sad,posto postoji mogucnost da instaliram i Slackware na tom drugom racunaru (ako ubedim klince  :grin:,a hocu nadam se),ako je jednostavnije tako povezati ta dva racunara (Slackware na Slackware) molio bih i to objasnjenje ...

Unapred Vam se zahvaljujem!
Last edited by ..::RaVeN::.. on 15 Apr 2010, 19:26, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 13:44


Ja sam to davno radio po ovom uputstvu
I mislim da je najvaznije ako ti net dolazi na eth0 i zelis da ga prosledis na eth1

Omoguci (u kernelu) prosledjivanje TCP/IP paketa

Code: Select all

$ echo 1 >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward
# Omogući pristup Internetu preko $EXTIF interfejsa (u našem slučaju ppp0) >> eth0 Posto je wifi sad pogledah i pppoe treba ppp0

Code: Select all

$ iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
# Omogući da se mreže na eth0 i eth1 vide međusobno
# ovo nije potrebno ako eth ne koristite za pppoe

Code: Select all

$ iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE

Sledece sto je potrebno je da se podesi dhcp server ukoliko je to potrebno, a posto je jedna masina u pitanju mislim da je dovoljno podesti
Win masina
default route na eth1 (tj.  njenu IP) i dodati DNS server  adrese

E sad ako to sve profunkcionise moze se dodati u neki script da startuje sa systemom. npr. /etc/rc.d/rc.local

Resenje se nalazi na 2. strani
Last edited by branko on 15 Apr 2010, 19:44, edited 1 time in total.



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 14:16


Hm malo mi komplikovano,valjda... :huh:
da li bi moga malo jasnije mislim korak po korak

Ako sam razumeo posto internet dobijam sa wlan0 moram ga usmeriti na eth0 a sa eth0 na win kompjuter koji bi bio eth1?

Sorry!



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 14:27


Evo ovako net dobijas preko wlan0 tj. novog iterface-a koji se kreira tokom pppoe konekcijej interface ppp0
Aktivira eth0 interface

Code: Select all

$ ifconfig eth0 up
Dodeli adresu 192.168.0.1 eth0 interface-u

Code: Select all

$ ifconfig eth0 192.168.0.1
Prvo i najvaznije da prosledis TCP/IP saobracaj (kao root)

Code: Select all

$ echo 1 >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward
pa sledece

Code: Select all

$ iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
I sledece, da omoguci da se ppp0 i eth0 "vide"

Code: Select all

$ iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
Na windows masini podesiti adresu za mrezni interface npr. 192.168.0.5, default gateway na 192.168.0.1 i DNS server na npr. openDNS ili DNS tvog ISP-a
OpenDNS adrese

Code: Select all

208.67.222.222
208.67.220.220



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 14:57


Sve sam to upravo odradio pingovao sam i jedan i drugi racunar  medjutim na windowsu jos uvek nemam internet!



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 15:10


... pingovao sam i jedan i drugi racunar ...
da li sve prolazi kako valja, dobijas li odgovor od jednog i drugog?( kad probas s obe strane)
I da li je ovde sve podeseno
Mozda sam i negde pogresio oko onih podesavanja, ja stvarno ne znam mnogo o mrezama :(
Ali pokusaj sa onog uputsva da proucis, ja sam po tom sistemu koji sam napisao radio svoj router za wlan > LAN



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 15:22


Nasao sam jos jedan howto koji ima nesto mozda korisno, ja slabo baratam sa iptables-om

Code: Select all

$ iptables --append FORWARD --in-interface eth0 -j ACCEPT



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 15:31


da dobijam odgovor i sa jednog i sa drugog sve je podeseno kako si i napisao gore u windowsu,verovatno nesto propustamo  hm u svakom slucaju veeeeliko hvala na trudu,ne odustajem nekako cu ih povezati. :grin:

Mozda bi bilo dobro ili lakse da se poveze slackware na slackware,a to bi bio jos jedan how to  ;)?



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 15:37


Povezivanje dve slackware masine je isto, osim podesavanje druge koje se ne radi kao na windows-u



offline

Post Napisano: 15 Apr 2010, 15:45


branko wrote: Povezivanje dve slackware masine je isto, osim podesavanje druge koje se ne radi kao na windows-u
A kako ide podesavanje druge Slackware masine  :grin: ?

Odoh da je instaliram na drugom racunaru  :grin:


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests