Ruby

Teme koje se tiču programiranja

Moderator: Urednik

Post Reply

Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 15 Jan 2012, 14:28


Igrao sam se malo sa Rubijem. Deluje kao vrlo jednostavan i brz jezik. Oklevao sam da ga probam ranije, ali skoro naleteh na irc bot napisan u rubiju u svega desetak linija. Počeo sam malo da čačkam po tome i zainteresovah se. :)  Video sam da nemamo temu o Rubiju, pa rekoh da je otvorimo.  ;) Inače, u ovoj temi postavljajte opšta pitanja ili male "snipette" za Ruby.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 15 Jan 2012, 15:42


To Bocke. :beer: Ruby je divan jezik. :cool: Ja ga već duže vremena učim (zainteresovao sam se još u srednjoj školi, znači cca. 6 godina), a s obzirom da sam malo polijen :grin: i nemam neku realnu potrebu (hobi), nikako da napišem nešto konkretno.

Koga zanima, neka obavezno pogleda literaturu za Ruby na bocke-tovoj temi sa besplatnom literaturom - odlična osnova i početak.

Takođe, Ruby Doc je nezaobilazna lokacija + RubyGems - Ruby paket menadžer sa morem biblioteka za Ruby (dolazi sa Slack-om).

Koga zanima web development, obavezno neka pogleda Ruby on Rails. Ljubitelji i Java programeri bi mogli da bace pogled na jRuby.

Inače, moj savjet vam je da krenete sa 1.9 granom (dolazi sa Slackom 13.37), jer sredinom ove godine prestaje podrška za 1.8. Doduše, za neki ozbiljniji deployment, možete pogledati Ruby Enterprise Edition.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 05 Feb 2012, 13:59


Korisni linkovi:
  • * Ruby - zvanični sajt programskog jezika Ruby
  • * Ruby-Doc - dokumentacija programskog jezika Ruby
  • * RubyGems - repozitorij Ruby biblioteka (gems)
  • * RubyInside - Ruby i Rails blog, sadrži vijesti, tutorijale, ponudu poslova itd.
  • * RubyFlow - agregacioni Ruby i Rails blog



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Feb 2012, 14:13


Hoćeš da napišeš nešto i o gem komandnom interfejsu za RubyGems? :) Upravo otkucah:

Code: Select all

gem help commands
Do sada samo koristio samo install i search. Pošto si već Rubijevac, možda je bolje da tebi poverim da napišeš mali uvod sa primerima (najvažnije komande ili sve - po tvom izboru). ;)

Edit: može i u posebnoj temi. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 699
Joined: 08 May 2007, 12:39
Location: Banja Luka

Post Napisano: 05 Feb 2012, 14:22


Veoma rado. :) Već sam spominjao problem sa nedostatkom vremena, ali otvoriću (možda već i večeras) jednu temu u onom našem "pripremnom" forumu, pa ću polako početi rad na tome. Pokrio bih onda Ruby, RubyGems i RVM - mali uvod, funkcije, upotreba, možda i neki jednostavan kod.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 05 Feb 2012, 14:32


Nije frka. Kad stigneš. ;)


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests