LibreOffice 4.x

Prikazi softvera i linkovi za preuzimanje

Moderators: Slackmuz, Urednik


Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 18 Sep 2013, 08:34


Vidim da je pre koju nedelju izašao 4.1, ali od AlienBoba za sada ni glasa. S obzirom da mi je 4.0.x bio nestabilan u nekim situacijama (konverzija ppt-> pdf) vratio sam se na 3.6.7 koji je izgleda stabilniji.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 18 Sep 2013, 12:38


Nisam imao takvih problema, a baš sam u zadnje vreme konvertovao veću količinu tekstova u PDF.

Meni generalno ono što se ne sviđa kod LibreOffice-a (mada to je bilo i ostalo i kod OpenOffice-a) je to što kada se prvi put pokreće LibreOffice, po startu sistema, treba mu prilično vremena dok se pokrene, dok je naredni put to bude jako brzo.
I to nije problem do sistema, u ovom slučaju do Slakvera, već se to dešava na svim Linuks i BSD distribucijama.
Nešto je to poboljšano od verzije 3.0 ali i dalje je taj problem prisutan.

Ne tako loša alternativa, ali ne i bogata opcijama kao LibreOffice, je Abiword.

Btw, radio je i RWorkman pakete za LibreOffice verzije 4.0.3.

Preuzimanje 32-bit:
http://rlworkman.net/pkgs/14.0/i486/lib ... -1_rlw.tgz" onclick="window.open(this.href);return false;

Preuzimanje 64-bit:
http://rlworkman.net/pkgs/14.0/x86_64/l ... -1_rlw.tgz" onclick="window.open(this.href);return false;



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 19 Sep 2013, 22:47


Мало ми се боље показао ОпенОфис...
Не треба за њих ("офисе") посебна скрипта или сл, довољно је преузети их са матичног сајта сајта, распаковати, а онда се тамо нађу гомиле .rpm пакета...
Са њима је бар лако, у распакованим директоријумима се покрене команда

Code: Select all

rpm2tgz *.rpm
која све .rpm пакете конвертује у слак-компатибилне, затим се уклоне .rpm пакети

Code: Select all

rm *.rpm
и покрене

Code: Select all

installpkg *.tgz
која инсталира све новостворене пакете (има их на десетине).

Никад ме није изневерило, напротив...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Sep 2013, 01:01


U kom smislu bolje? :) LibreOffice ima mnogo fleksibilniji model razvoja i dosta brže se razvija. S time se često izbacuju i nove verzije. Ako je bitna stabilnost, one najnovije je potrebno preskočiti dok se kodna baza malo ne ustabili. :) Mene u generalnoj upotrebi nisu zezale ni verzije 4.0.x. Problem je bio u specifičnoj upotrebi.

@brok: govorim o konverziji većih Powerpoint prezentacija u PDF. U 4.0.x em duže traje, em blokira LO na nekoliko minuta.

@twitty:
Inače, LO bi trebao imati više opcija i bolju podršku za pojedine formate. Mada i OpenOffice.org donosi par poboljšanja, kao i novi sidebar, (mislim) najviše zahvaljujući donaciji IBM-a koji je donirao svoj Symphony Office Apache fondaciji. Generalno, LibreOffice ima više opcija i bolju podršku za različite formate.

Što se tiče paketa, Eric Hameleers (AlienBob) pakuje nativne Slakver pakete, kompajlirane na Slakveru. Bez obzira što će raditi i konvertovani rpm/deb paketi, po mom iskustvu nativna verzija radi stabilnije i bolje se integriše u sistem.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 20 Sep 2013, 08:55


OpenOffice u verziji 4.0.0 u odnosu na LibreOffice iste serije mi neuporedivo brže startuje, bolje otvara različite dokumente, dok kod LibreOffice-a imam probleme koji praktično onemogućuju korišćenje - učitava isti dokument po 2-3 puta pri svakoj njegovoj izmeni (i bez usnimavanja), vuče se pri pretrazi dokumenta itd.

Jedno vreme sam morao npr. da pređem na gnumeric koji je zaista sjajan i nenadmašan za velike i kompleksne datoteke sa hiljadama redova i slika (pojedini katalozi) itd...

LibreOffice je bio instaliran sa SlackBuilds.org (jeste veliki, ali se paket napravi za nekoliko minuta), pa sam ga uklonio i instalirao OpenOffice na prethodno opisan način - radi besprekorno kao i ranije verzije 3.x.y... LibreOffice sam koristio praktično od kada se pojavio pa do verzije 4.

Probaću danas da instaliram LibreOffice preko konverzije .rpm paketa, pa ako ima poboljšanja - javiću ovde.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 20 Sep 2013, 10:00


Upravo sam isprobao rad LibreOffice 4.1.1 sa konvertovanim paketima pomoću rpm2tgz - neuporedivo bolje radi nego pri instalaciji jednog izgrađenog paketa pomoću slackbuild skripte.
Funkcionalan je i otvara sve, nema naknadnih i nepotrebnih, višestrukih učitavanja dokumenta tokom rada, samo je osetno sporiji u odnosu na Apache OpenOffice 4.0.0.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac
Contact:

Post Napisano: 20 Sep 2013, 11:42


Зашто SBo, кад AlienBob нуди већ изграђене пакете?

http://connie.slackware.com/~alien/slac ... breoffice/



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 20 Sep 2013, 13:43


Titty Twister wrote:LibreOffice je bio instaliran sa SlackBuilds.org (jeste veliki, ali se paket napravi za nekoliko minuta), pa sam ga uklonio i instalirao OpenOffice na prethodno opisan način - radi besprekorno kao i ranije verzije 3.x.y... LibreOffice sam koristio praktično od kada se pojavio pa do verzije 4.

Probaću danas da instaliram LibreOffice preko konverzije .rpm paketa, pa ako ima poboljšanja - javiću ovde.
Baš upravo o tome ti pričam. :) SBo skripta za LibreOffice samo prepakuje zvanične RPM pakete (znači poziva rpm2tgz za tebe). AlienBob-ov paket je nativan i lakše "diše". ;)

Elem, čekam Alien-ov 4.1.1. Do tada ostajem na 3.6.7. :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2168
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo
Contact:

Post Napisano: 20 Sep 2013, 13:56


@brok: govorim o konverziji većih Powerpoint prezentacija u PDF. U 4.0.x em duže traje, em blokira LO na nekoliko minuta
Aha, Ok, ok, prebacio sam se na nešto drugo, na obično konvertovanje iz teksta u PDF.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 20 Sep 2013, 17:47


Slackmuz wrote:Зашто SBo, кад AlienBob нуди већ изграђене пакете?

http://connie.slackware.com/~alien/slac ... breoffice/
Ствар навике... Скидао сам раније готове пакете за нпр. ВЛЦ па и Либре, али је Либре почео мало да зеза и тако...

Иначе, све чешће се на матичним сајтовима појединих програма могу наћи готови пакети.


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests