Scientific Linux

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 08 Dec 2013, 20:31


Može li neko da prenese svoja iskustva u vezi sa ovom distribucijom?
Izgleda da "bije" sve redom, računajući i BSD sisteme, na uporednim testovima...
Ako sam dobro razumeo - radi ga grupa od CERN-a i sl. odlično podržanih i plaćenih programera i ubrzano postaje standard na univerzitetima širom sveta.
Znam da je baziran na RHEL-u (koji takođe nisam koristio), pa me zanima da li neko može povući kakvu paralelu u odnosu na Slack.
Hvala unapred!



offline

Posts: 8
Joined: 25 May 2012, 23:11

Post Napisano: 08 Dec 2013, 21:26


Nisam ga bas koristio a mozes li samo malo da mi pojasnis malo ovu recenicu
Izgleda da "bije" sve redom, računajući i BSD sisteme, na uporednim testovima...
tj o kojim se testovima radi.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 08 Dec 2013, 21:55


"Izgleda" - jer nisam previše čačkao na tu tematiku, ali mislim da se radi o testiranju performansi "pod opterećenjem" i da sam taj podatak, koliko se sećam, video negde na OpenBSD sajtu. Samo mu se OpenBSD približio...
Ali to nije baš presudna stvar sa mog aspekta. Stabilnost i sl...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 09 Dec 2013, 16:21


Ja sam veliki fan RHEL-a i derivata (CentOS i SL). Fan sam zbog izuzetne stabilnosti i perioda podrške koju nude (oko 10 godina).
Nažalost, ne radim sa serverima ali sam se igrao sa CentOS-om i SL-om u desktop varijanti.

Priča je ista i za CentOS i SL. Razlike među njima su male. SL nešto ranije izlazi i ima nekih sitnih specifičnosti. Dakle, što se tiče desktopa, radi se o jako dobrom i stabilnom sistemu, koji uzima jako malo resursa. Skoro da se i ne primećuje na sistemu koliko je lagan. U pitanju je GNOME 2. Ima malo podešavanja ali ništa specijalno. Ono što je najveći problem su repoi i korisnički programi. U jednom trenutku se može koristiti samo jedan repo jer u protivnom sistem do te mere može da se uništi da postaje neupotrebljiv. Nastaju mnogi problemi sa zavisnostima. Problem je što ni jedan repo nije kompletan. U RPMFusion ima jedna stav ali nema druga. Isto je i sa RPMForge recimo. Stvar je da nađeš kobinaciju repoa koji su najbliži tvojim potrebama ali čak ni u najboljoj varijanti nisam uspeo da nađem idealno. Uvek fali nešto i potrebno je dosta gimnastike i kompromisa da bi sistem funkcionisam kao moderan desktop sistem. Naravno, za repoe se moraju postavljati prioriteti..

Ima toga dosta, ako imaš neko konkretno pitanje postavi ga slobodno. Sve što je do mene.. :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 10 Dec 2013, 12:56


Osim sa PCLOS-om nisam baš imao nekih dužih iskustava sa .rpm linuxima.
Probao sam svojevremeno Mandrivu - nisam bio zadovoljan, Magei-u ubrzo nakon što se pojavila - izgledala je sasvim brzo i stabilno, a o PCLOS-u - samo pohvale. To je linux koji instaliram prijateljima/početnicima koji se zainteresuju. Kasnije je Mint explodirao ali već sam imao rešenje koje radi posao...
Šteta za SL što i on tako "ukršta" nekompatibilne repoe - na ovakvim primerima se vidi npr. snaga Debiana... Nije baš nebitno ako instalacija sistema uzima pola sata ili pola dana vremena (i više) a bez vidljivog rezultata kroz druge prednosti. Ono što je interesantno je taj trend "spontane sistematizacije i unifikacije" linuxa u određenim domenima korišćenja i koji možda nastavi da se širi kroz razne vidove specijalizovanih distribucija.
Sretao sam po forumima, tražeći rešenja za sopstvene probleme, kuknjave admina čije firme plaćaju milione dolara godišnje tehničkoj podršci RHEL-a, a koja nije mogla da im izađe u susret iz formalnih razloga i sl...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 10 Dec 2013, 16:27


Jbg, tehnička profesionalna podrška je jedna stvar a desktop nešto sasvim drugo. Jednostavno, ni CentOS ni SL pa samim tim ni RHEL nisu pravljeni za desktop. To što ga neki drže je čista gimnastika. Sve može da se namesti ali realno, u desktop okruženju nećeš ni osetiti prednosti tih sistema osim jako duge podrške. Stavi RHEL/CentOS/SL ili Debian, Slek.. Koja je razlika na desktopu? A mnogo manje cimanja i mnogo više svakodnevnih programa i softvera.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 1680
Joined: 07 Jun 2012, 18:01
Location: Najlipši grad na svitu :)

Post Napisano: 10 Dec 2013, 22:02


da, nema smisla stavljati CentOS ili SL na desktop...samo zafrkancija. uzmeš lijepo Slackware i ajmo. ako ti je tlaka instalirati dependencyje, uzmeš si lijepo Debian Testing i ne misliš se ;)
treba li ti softver za znanost i proračune? Debian u repozitorijima ima more znanstvenog softvera
Udruga SOK - službena stranica
Spreman sam umrijeti časno, ali ako nečasno, onda ništa



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 10 Dec 2013, 23:45


Slack mi završava odlično, čista radoznalost...
A Debian je priča za sebe... Postoje aparature koje je samo on gurao u pogon...



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 425
Joined: 25 Mar 2012, 20:01

Post Napisano: 11 Dec 2013, 01:15


Drži se ti onda bratac njih a sa CentOS/SL se poigraj pa vidi sam.. ;)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 153
Joined: 15 Aug 2012, 23:51

Post Napisano: 11 Dec 2013, 17:42


Jašta, Slak na makini, resto u VBox-u...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests