Nešto za matematičke formule

Slack kao kancelarijski OS i slične teme.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član

Post Napisano: 07 Feb 2019, 18:34

Pozdrav Lineri :)

Da ne znate slučajno ime nekog alata za kucanje matematičkih formula, a da nije deo LibreOffice paketa? Ospice dobijem kad' mi ono padne na pamet (pola sata izgubih na pokušaj da otkucam jedinicu mikrodeformacije :rolleyes: ). U windows-u sam za to koristio MathType i pod emulacijom on se fino pokreće, ali ne dozvoljava izvoz formula iz njega u nativne linuks aplikacije, a da to nije u vidu gif slike. Dakle, treba mi neka što jednostavnija alternativa, ako postoji.

Hvala unapred! :beer:

Administrator
Administrator

Post Napisano: 09 Feb 2019, 18:18

Pozdrav :)

Vidi, meni tako nešto baš i nije trebalo nikad, ali prvo čega sam se setio je da potražim Slackbuilds.org da vidim šta tamo sve ima vezamo za matematiku i formule. I ima rezultata pretrage pa ako ti se ne javi neko sa konkretnijim predlogom, možeš da pregledaš tamo, možda i nađeš to što ti treba :)

https://slackbuilds.org/result/?search=math&sv=14.2
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”

Elitni član
Elitni član

Post Napisano: 21 Apr 2019, 14:41

Jedini način koji sam ja uspeo naći za kucanje formula na linux-u je prokleti LaTeX. Zašto "prokleti"? Jer je to skoro poseban programski jezik za formiranje teksta...

Znam da ovo nije Ubuntu forum, ali koristim Ubuntu, pa ću ovde ostaviti link ka uputstvu za instalaciju. Pretpostavljam da Slackware već ovo ima po repoima, pa ako nekom bude trebalo, samo treba da potraži pakete:
https://milq.github.io/install-latex-ubuntu-debian/
Izlaz nakon kompajliranja LaTeX koda je pdf fajl koji, u zavisnosti od formatiranja izgleda ovako:
Screenshot_2019-04-20_11-31-20.png
Postoji gomila tutorijala i materijala za učenje LaTeX-a, ali iskren da budem...
...ako može da se bira između Mathtype-a i LaTeX-a za nešto što je hitno, Mathtype se isplati pa makar i morao dizat' sistem.
Screenshot_2019-04-21_15-49-16.png

Post Reply