Windows 11 and Slackware 15 dual boot

Potrebna vam je pomoć pri instalaciji? U ovom forumu možete postavljati pitanja.

Moderator: Urednik

Post Reply

Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 22 Jan 2022, 22:32


Zdravo svima,
da se polako pripremamo. Dosta toga se promenilo od poslednje verzije.
Da li će biti moguća ovakva konfiguracija ?

Laptop računar će imati dva odvojena NVME SSD-a. Na jednom je već Win 11. Na njemu je aktiviran bitlocker. Bojim se da ću morati da ga deaktiviram.
Drugi čeka Slackware.

Pozdrav



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 23 Jan 2022, 13:03


Zdravo,
dok čekamo stabilnu verziju, probao sam current.
Ne radi wifi. Imam RTL8852AE. Negde sam pročitao da će biti podrazumevano ugrađen u 5.16 kernel. Međutim ,Slackware 15 će se isporučivati sa 5.15 kernelom.
Što se tiče same instalacije, prethodno sam morao da particionišem novi NVME SSD, pomoću GParted live USB diska, jer pomoću CGDISK-a nisam uspeo da se snađem.

Imate li iskustva sa instalacijom wifi drajvera? Koliko sam razumeo trebaće mi rtw89 drajver.

pozdrav



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 23 Jan 2022, 18:06


Zdravo,
evo resenja prikazanog na slici.

Sledece, ne mogu da podesim Input Method. Kaze : Cannot connect to Fcitx by DBus,...
Attachments
Screenshot_20220123_174654.jpg



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 25 Jan 2022, 01:08


Zdravo,
ne radi ni slanje e-mejlova iz KDE okruženja.
Slika u prilogu
Pozdrav
Attachments
Слика радне површи_2022-01-25_01-04-29.jpg



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 52
Joined: 16 May 2016, 20:54

Post Napisano: 26 Jan 2022, 15:09


Lilo na Slackware 15 RC2 je regularno odradio posao za dual boot - sa 2 SSD diska možeš izabrati da se instalira npr. na MBR diska na kom instaliraš Slackware (da ne čačka disk sa Windows-om koji ume da bude osetljiv na to) i podesiš u BIOS-u da taj SSD bude primarni pri podizanju sistema - i tako ti ponudi izbor između Linux-a i Windows-a...

Kada je wifi u pitanju - ja bih ipak skinuo, tj. ažurirao verziju kernel paketa na 5.16 kada se pojave na Slackware repozitorijumu pa učitao potrebne module.
Pat će se držati longterm verzije kernela za Slackware-stable, ali to i nije neka prepreka za korišćenje kernela sa current grane - čak iako se radi o nekom produkcionom serveru - ukiliko se zna šta se radi...

Ono što bih ja uradio - povukao bih stable verziju 5.16.2 sa kernel.org - i kompajlirao ga sa tim neophodnim modulima.
Ako nisi to dosad radio - ovo uputstvo bi ti moglo pomoći.

Za problem sa mejlom u KDE - ne bih znao da pomognem - koristim Thunderbird koji uvek lepo radi nezavisno od desktop okruženja ako je ispravno konfigurisan...



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Jan 2022, 09:03


Ne znam za bitlocker, ali current uredno prepoznaje NVMe diskove. Nisam odradio punu instalaciju, ali cgdisk/cfdisk su prepoznali disk bez problema. To je bilo letos. Negde u avgustu.

To nije bio slučaj sa Windowsom 10 koji je zahtevao dodatne drajvere za NVMe disk pri instalaciji. Win 11 sam imao nameru da probam, ali je TPM bio problem. A neki računari u firmi koriste Athlon 200GE koji Win 11 ne podržava. Tako da za sada ništa od nadogradnje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Jan 2022, 09:23


sl13 wrote:
23 Jan 2022, 18:06
Sledece, ne mogu da podesim Input Method. Kaze : Cannot connect to Fcitx by DBus,...
Nisam trenutno kući, ali mislim da se alatka za podešavanja Fcitx nalazi negde u menijima. System ili Settings. KDE meni bi trebao da ima pretragu pa probaj da ukucaš fcitx i verovatno će je naći.

Generalno, nije potreban, osim ukoliko pišeš na kompleksnijim pismima kao što su istočno-azijski jezici (Kineski, Japanski, Koreanski) koji imaju veći broj znakova od standarnih 30-tak slova pa standardne tastature nisu dovoljne za unos svih znakova.

KDE bi trebao da radi bez problema i bez Fcitx. Osim možda ako ga neka komponenta baš zatheva. U svakom slučaju vidi opcije u alatki za podešavanje.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Jan 2022, 09:27


sl13 wrote:
25 Jan 2022, 01:08
ne radi ni slanje e-mejlova iz KDE okruženja.
Probaj da promeniš podrazumevani E-mail klijent. Probaj Thunderbird umesto KMaila. Ili obrnuto. Oba bi trebalo da dolaze u podrazumevanoj instalaciji.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline

Posts: 129
Joined: 01 May 2012, 23:26
Location: 42,69 - 22,16

Post Napisano: 27 Jan 2022, 12:27


Hvala na odgovorima.
1. Nisam do sada radio kompajliranje. (Mislim jesam ali nikad uspešno). Još uvek to neću. Jedino što ovde moram da radim jeste da uvek po pokretanju linuxa moram da kucam u terminalu : modprobe -v rtw89pci. Da li mogu to da automatizujem i kako ?
2. Za sada Linuxu pristupam izborom boot opcije nakon startovanja računara. Iako je instalirao elilo u EFI deo prvog nvme ssd-a (gde je instaliran Windows) nemam izbor OS. Prema tome moram da se opredelim za neki od OS pri bootu ili da pokrenem Slackware preko USB stick-a, koji sam napravio. Ali to opet podrazumeva da pritisnem taster F12 i odaberem opciju za Boot. Nisam probao GRUB.
3. Rešenje za send send via e-mail jeste odabir Thunderbird opcije u podrazumevanim aplikacijama. Jeste bila opcija da je Thunderbird podrazumevani e-mejl klijent, ali mislim da se ovo poremetilo nakon ažuriranja (slackpkg update4.
4. Inače, pokretanje Fcitx je rešilo problem.

Sve ove začkoljice su nastale nakon ažuriranja Slackware.

Videću kasnije, kada zvanično dođe stable izdanje, da probam sa rEFInd ili možda GRUB-om. Ipak je zgodnije da na početnom ekranu imam izbor jednog od dva OS.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 4590
Joined: 04 Feb 2011, 20:32
Location: Beograd
Contact:

Post Napisano: 27 Jan 2022, 14:49


sl13 wrote:
27 Jan 2022, 12:27
Jedino što ovde moram da radim jeste da uvek po pokretanju linuxa moram da kucam u terminalu : modprobe -v rtw89pci. Da li mogu to da automatizujem i kako ?
Baci pogled ovde:
https://docs.slackware.com/howtos:slack ... es_on_boot

Možda tekst ide malo preširoko, pa ako se ne snađeš kaži pa ćemo pojasniti.
sl13 wrote:
27 Jan 2022, 12:27
2. Za sada Linuxu pristupam izborom boot opcije nakon startovanja računara. Iako je instalirao elilo u EFI deo prvog nvme ssd-a (gde je instaliran Windows) nemam izbor OS. Prema tome moram da se opredelim za neki od OS pri bootu ili da pokrenem Slackware preko USB stick-a, koji sam napravio. Ali to opet podrazumeva da pritisnem taster F12 i odaberem opciju za Boot. Nisam probao GRUB.
Za to je rešenje rEFInd.

ELILO zahteva ručno podešavanje. Nije komplikovano, ali ako se ne snalaziš sa time, bolje preskočiti tu opciju.

GRUB može takođe. Ali rEFInd bolje izgleda. :)

rEFInd je dostupan i na SlackBuilds.org: https://slackbuilds.org/repository/14.2/system/rEFInd/


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests