Problem sa dugmićima za štelovanje slike na monitoru

Ovo je mesto razonode i zabave. Ovde postavljajte teme nebitno kakve su sadržine.

Moderator: Urednik

Post Reply

Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 17 Jun 2022, 11:02


Izgleda da su na monitoru, verovatno od prašine, dugmići za štelovanje slike, kontrasta, paljenje i gašenje monitora u kratkom spoju. Monitor sam od sebe uključuje meni za štelovanje slike monitora. Bez da sam ja išta dirao.
Da li je rešenje sprej sa vazduhom pod pritiskom kojim bi izduvao dugmiće, ili je bolja solucija izopropil alkohol 99%, koji se koristi u štamparijama za čišćenje ploča štampača, koji isparava i ne ostavlja rđu na površinama, a uz to odlično otklanja masnoće nataložene na površini.
Svaki savet dobrodošao. Hvala unapred.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 17 Jun 2022, 19:25


Uradjena je dijagnostika ili samo pretpostavljaš da je u tome problem? Koji monitor je u pitanju, neki od ovih lcd ili možda neki stari crt? Ovako na prvu, ako već možeš da otvoriš monitor i da pristupiš konektorima, onda ćeš prašinu obrisati na razne načine, nema potrebe za vazduhom pod pritiskom. Naravno ako već imaš vazduh pod pritiskom onda super.

Da je moj monitor, ja bih pre jurio neki servis, možda ima još neki problem koji nije očigledan a može biti deo problema.
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 18 Jun 2022, 06:50


Hvala za savet. Serviser ne dolazi u obzir. Em ih malo ima tu gde sam stacioniran, em su papreno skupi. Isplativije otići na oglase i kupiti drugi monitor. Zamena lcd panela, polovnim panelom, 50 evra, a nov monitor 18.5˝ 60 evra.
Uradio sam jednu bizarnu stvar. Pritiskao dugmiće na monitoru mnogo puta. Rezultat je da je problem nestao. Zbog toga pretpostavljam da je prašina uzrok.
Inače monitor je LCD 2018 godište, nije star. Zbog toga idem na opciju vazduha pod pritiskom, ili izopropil alkohola.
Monitor nema šrafove, tako da ne mogu da ga otvorim, nisam stručan za to, i ne diram ništa.



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 18 Jun 2022, 18:11


Ok, jasno mi je da naći servisera nije uvek lak posao, pogotovo one dobre :D
E sad, ako već ne možeš ni da otvoriš monitor, ni da dođeš do kontakta, onda bolje razmišljaj o drugom monitoru. Sumnjam da će vazduh pod pritiskom bilo šta da pomogne, jer ne možeš baš da dohvatiš mesto gde se prašina skuplja a i ako se prašina zalepila, to neće biti otklonjeno duvanjem. Isti problem je i sa akloholom, koji deo misliš da čistiš ako ne možeš da dohvatiš ono što ti treba?

Nažalost, nisam ti baš pomogao ali ako se setim bilo čega korisnog, javim ti :)
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”



Elitni član
Elitni član
offline
User avatar

Posts: 207
Joined: 24 Jan 2013, 21:33
Location: Srbija

Post Napisano: 18 Jun 2022, 18:20


stereo wrote:
18 Jun 2022, 18:11
Ok, jasno mi je da naći servisera nije uvek lak posao, pogotovo one dobre :D
E sad, ako već ne možeš ni da otvoriš monitor, ni da dođeš do kontakta, onda bolje razmišljaj o drugom monitoru. Sumnjam da će vazduh pod pritiskom bilo šta da pomogne, jer ne možeš baš da dohvatiš mesto gde se prašina skuplja a i ako se prašina zalepila, to neće biti otklonjeno duvanjem. Isti problem je i sa akloholom, koji deo misliš da čistiš ako ne možeš da dohvatiš ono što ti treba?

Nažalost, nisam ti baš pomogao ali ako se setim bilo čega korisnog, javim ti :)
Mislio sam sa zalijem dugmiće alkoholom, i da posle izduvam vazduhom pod pritiskom. Drugi način nemam, ima prostora oko dugmića, pa tuda da pokušam nešto.
Imam još jedan monitor star ko biblija. Svojevremeno su prestali na njemu da rade svi dugmići za komande. I kod tog monitora sam pritiskao dugmiće do iznemoglosti, svi su proradili i evo služi tako već dugo.
S obzirom da je monitor plaćen 30 evrića, serviser sigurno ne bi uzeo manje, za popravku, tako da ...

U svakom slučaju pomogao si mi. Kada se problem podeli sa nekim, upola je lakši, :beer:



Administrator
Administrator
offline
User avatar

Posts: 3451
Joined: 01 Apr 2012, 13:50
Location: Mlečni put

Post Napisano: 18 Jun 2022, 19:25


sasa_ wrote:
18 Jun 2022, 18:20
Mislio sam sa zalijem dugmiće alkoholom, i da posle izduvam vazduhom pod pritiskom. Drugi način nemam, ima prostora oko dugmića, pa tuda da pokušam nešto.
Nemoj to raditi, veća je šansa da ćeš napraviti neku havariju nego popraviti nešto. :-/
Use the source, Luke
SSZ irc kanal
Spread the Word, “CHOOSE SLACK! and Don’t look back.”


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests