Sphinux, Hurd, itd

Odeljak za diskusije o ostalim Linuks distribucijama i drugim *NIX-like operativnim sistemima

Moderator: Urednik


Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 27 May 2013, 13:36


Evo nesto malo ekstremno :)
screenshot3.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Open your source open your mind



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac

Post Napisano: 27 May 2013, 16:08


Ово долази са сличним карактеристикама као Слеквер (мислим на кернел и КДЕ верзију). Какав је? Како се понаша? Какав је тај кернел?



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 178
Joined: 29 Jan 2012, 18:39
Location: Novi Sad (Beočin)

Post Napisano: 28 May 2013, 02:17


@Slackmuz
To je 40% Linux 40% Hurd 20% Lightning speed kernel (oni su ga bas razvili). Kazu da je mnogo brzi od linuxa u nekim slucajevima ali nisam jos probavao nista, radi veoma stabilno, do sada nikakvih problema.
Open your source open your mind



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc

Post Napisano: 28 May 2013, 11:53


Slekver je za tvrde i pouzdane stvari.
Experimentisem uvek sa debianima jer ih bolje poznajem.
@Brok, nije wheezy vec squeeze ... na wheezy-iju mi je gnome3, onaj iz casopisa ;)
Evo poslednji :)
scr.png
To je 40% Linux 40% Hurd 20% Lightning speed kernel (oni su ga bas razvili). Kazu da je mnogo brzi od linuxa u nekim slucajevima ali nisam jos probavao nista, radi veoma stabilno, do sada nikakvih problema.
Developeri linuxa i sam Torvalds se plase HURD-a, jer to je MAIN jezgro... Naravno da ce biti brzi kernel, wheezy gnu/hurd ili gnu/kfreebsd je mnoooogo "alternativnija" alternativa nego sto ljudi misle :) :) :)

+1 za HURD :) :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2171
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo

Post Napisano: 28 May 2013, 13:28


Da, i ja sam veliki ljubitelj Debiana, i onih distribucija koje su ostale verne Debianu, a u njih svakako se može svrstati i CranchBang.
Negde sam već i pisao, 1. Slekver, 2. Debian i 3. Red Hat.
Zapravo od njih sve i potiče, to su esencijalno bazične GNU/Linux distribucije, ako tako može i sme da se kaže. :)

Premda sam pristalica Stolmena, dobro ne baš 100% Stolmenovac, ali dobrim delom jesam, veoma sam zainteresovan za ovu distribuciju.
Baš me zanima, što se konkretno "plaši" Linus od ove distribucije, koja po definiciji izgleda i da nije Linuks?
Probavao sam GNU/Hurd preko Vmašine ali nisam bio zadovoljan. Izgleda da je ovo odlična prilika da se isproba u nekom mešanom obliku i GNU/Hurd. :grlj:
Ovo je home page tog projekta http://www.sphinux.org/" onclick="window.open(this.href);return false; upravo ga preuzimam (2.5 gb).
Da ne pravimo offtopic, da otvorimo novu temu o ovoj GNU distribuciji, gde bi mogli više da se informišemo o celom projektu?

Da ne bude skroz off :P , screenovi su od pre par dana, sveže instaliran sa mog netbooka.
CrunchBang1.jpg
CrunchBang 2.jpg
Pored njega na netbook-u u triple bootu imam Slekver i Ubuntu 12.04, svi 32-bitni.
I ako je lagan i brz, ipak Slekver (Xfce ili Flux GUI) ima najdužu autonomiju baterije od ove tri distribucije, što ipak nešto govori...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc

Post Napisano: 28 May 2013, 13:43


@Brok, crunch je light deb distro no 1 zbog openbox-a i funkcionise dosta slicno archbangu ...
A sto se tice hurd-a, setup i nije bas okrenut korisniku, potrebno je mnogo manipulacije sa hardverom i arhitekturnim zahtevima same masine .... Tu je bruka stvar gnu/kfreebsd, na intelovim mashinama radi ko zmaj :)
Probavao sam GNU/Hurd preko Vmašine ali nisam bio zadovoljan.
virtuelna mashina je uzrok "nerada" hurd-a, to je jezgro koje se koliko sam shvatio u potpunosti oslanja na hardver i nije merodavno testirati ga u virtuelnoj mashini :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 2171
Joined: 08 Jun 2010, 13:28
Location: Centralna Srbija Kraljevo

Post Napisano: 28 May 2013, 15:12


Ček. ček, preuzimao sam iso GNU/Hurda koji je baš specijalizovan za Vmašine, barem je tako pisalo na stranicama Hurda.
Osim gui-a ništa nisam mogao da pokrenem. Bar da sam se dokopao terminala pa bi verovatno nešto uradio.
Slažem se da generalno vmašina nije najsrećnije rešenje ne samo sa GNU/Hurd već uopšte.



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc

Post Napisano: 28 May 2013, 15:48


Veoma je moguce da se moze portovati hurd na maticni racunar i da ne je medjuzavisnost svedena na minimum za tu verziju gnu/hurd-a, ali jedno stoji HURD-ov setup zahteva dosta vestina i poznavanja srzi racunara, a druga mana mu je sto je RAZVOJ STAO - zbog "mnogo boljeg i brzeg" Linux jezgra na kome developeri rade dugo godina vredno i naporno ...

HURD-u samo nedostaje jak i veliki razvojni tim ....

Negde sam procitao da se snaga HURD-a oseti tek na superkompjuterima i da ce svi veci sajtovi morati ili su vec presli na BSD-ovo jezgro ili na HURD jer kazu da Linux kao jezgro puca kada ima milione korisnika u sekundama, tj - postaje nestabilan i preopterecuje delove farmi (kod kojih je dobro koristiti Linux jezgro - dok se broj korisnika nenormalno ne uveca)

Za ogromne brojeve korisnika i superkompjutere gde se obradjuje ogroman broj podataka UNIX, BSD i ostali unixoliki sistemi su pravo resenje, jer npr KFREEBSD i HURD rade nesto drugacije sa procesorom i memorijom od poznatih Linuxolikih sistema :)

I na ubuntu stranicama pise da je dovoljno 32, 64 ili 128mb rama, pa nije ... :) :) :)
Ne kazem da se ne moze osiromasiti distro i optimizovati za toliko ali native ISO i nije bas takav ... kao sto su poznati i problemi sa hardverom - 32,64,128... vazi za optimalne uslove i predobre racunare, kojih u srbiji bas i nema :) :) :)

Crunchbang-u je dovoljno 64mb rama, ali sta ce ako zatreba koj mb vise za neku aplikaciju - smarace, usporice se, seckace, bagovati ...

Sve vise sam skeptican u pogledu hardverskih zahteva, jer proizvodjaci rade sve da uspeju cak i softver da naplate ...

Ako se neko ne slaze sa ovim ili nisam u pravu, kritika ne smeta. Jer ovo je samo moj licni stav i oko HURD-a i oko HARDWARE-compitability-ja i Linux-a uopste

Ja sam i dalje za to da se cvrsto ustanovi ime GNU/Linux ili
GNU/`uname -a`
jer sam cvrsto uveren da su Stolmana gurnuli u cosak :) a nije to zasluzio :)
+1000000000000000000000000000000000000000000000 za GNU/HURD

:) :) :)

UPDATE: slekver je jedina distribucija koja je ostala verna transparentnosti i ja kao i svi drugi korisnici su svedoci da se to jednom namesti i radi kao sat da nista vise ne pipnes ... jedini problem za obicnog korisnika je ponekad instalacija paketa i medjuzavisnosti ... meni licno je zanimljivo da mazohisticki instaliram programe iz source-ova :)
http://www.webserveri.info/RP/?q=irc_logs
Na linku iznad @Shicy je profi u par reci objasnio instalaciju ./paket.Slackbuild :) :) :) i time mene i jos neke korisnike ostavio nostalgicno zakucane za taj nacin instalacije :) :) :)

Update:
Na http://linux.rs je takodje objavljen zanimljiv clanak o hurdu:
Gnu Hrd dobija podršku za SATA, USB i audio
Gnu Hrd (engl. Gnu Hurd) mikrokernel (koji je pokrenuo Ričard Stolman 1983. godine) će uskoro dobiti podršku za serijske ATA uređaje, USB-ove i zvučne kartice. Ovo je najavljeno od strane razvijača mikrokernela. Takođe, napomenuto je i da se planira podrška za x86-64 arhitekturu procesora uskoro.

Razvijači su najavili da će uraditi nezvanično izdanje mikrokernela za Debijan Gnu/Hrd Vizi (engl. Debian GNU/Hurd Wheezy) izdanje ove godine i izrazili želje za uključivanjem Hrd mikrokernela u zvanične CD-ove sledećeg Debijan Džesi (engl. Debian Jessie) izdanja.

Podeli ovu vest sa drugima! :)



Poznata ličnost
Poznata ličnost
offline
User avatar

Posts: 114
Joined: 14 Jan 2013, 09:52
Location: /dev/hda1, etc

Post Napisano: 30 May 2013, 00:58


Baš me zanima, što se konkretno "plaši" Linus od ove distribucije, koja po definiciji izgleda i da nije Linuks?
@Brok, nit je hurd, niti linux distro :) to su jezgra ...
Mislim da se Linus plasi konkurencije :) :)
Linux je zamenljivo jezgro ... Ne verujem da ce ostati kao MAINSTREAM ukoliko se HURD "probudi" :)

Odosmo u offtopic :)



Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
offline
User avatar

Posts: 1053
Joined: 18 Feb 2012, 15:14
Location: Despotovac

Post Napisano: 30 May 2013, 11:31


Ма нема везе, тема је одлична. Замолио бих админе да ово о језгрима пребаце у нову, посебну тему. Ово је добра и здрава дискусија.


Who is online

Users browsing this forum: Claude User [Bot] and 0 guests